28. 2. 2024

Analýza Kanada vs Německo: Bude vendeta za Pchjongčchang?

Pamatujete? Němci dokázali Kanadu senzačně vyřadit v semifinále minulého olympijského turnaje v Pchjongčchangu. Podaří se Javorovým listům malá vendeta?

Zprávy z Kanady

Severoamerický výběr, který pod pěti kruhy povede bývalý kouč Blackhawks Jeremy Colliton, odjel do čínského Pekingu s jasnými ambicemi – vybojovat zlatou medaili.

Poslední olympijské klání, které se odehrálo v Pchjongčchangu, skončilo pro kanadský výběr zklamáním. Kanaďané tehdy brali bronzové medaile, když v semifinále nestačili na Německo (3:4), aby následně v bitvě o třetí místo přetlačili český národní mančaft (6:4).

V nominaci javorových listů je řada zajímavých jmen, mezi nimi třeba člen Triple Gold Clubu Eric Staal či devatenáctiletý obránce Power, který byl v loňském roce do NHL draftován z prvního místa Buffalem. Na soupisce jsou i tři hokejisté, kteří se na olympijském turnaji představili před čtyřmi lety – útočník O’Dell (Dynamo Moskva) a obránci Noreau (Curych) a Robinson (Petrohrad).

Zprávy z Německa

Zopakovat svoji senzační olympijskou jízdu z roku 2018 se pokusí hokejisté Německa. Svěřence trenéra Toniho Söderholma však rozhodně nečeká nic jednoduchého od samotného začátku turnaje. Kromě Kanady se totiž už v základní skupině střetnou s výběrem Spojených států amerických a domácí Čínou.

Němcům před čtyřmi lety v Jižní Koreji hrubě nevyšla základní skupina, v osmifinále však přišel zvrat korunovaný vydřeným vítězstvím nad Švýcarskem (2:1 po prodloužení). Následoval skalp Švédska (4:3), šokující semifinálová výhra nad Kanadou (4:3) a nakonec velmi bolestivá porážka ve finále s ruským výběrem (3:4 po prodloužení).

Ještě minutu před koncem přitom německý mančaft vedl 3:2.V sestavě pro olympijské hry v Pekingu je deset hokejistů, kteří před čtyřmi lety dokráčeli pro historické stříbro. Mezi nimi Kahun (SC Bern), který před letošní sezonou vyměnil severoamerická kluziště za evropský led.

V nominaci ale nechybí třeba i dvojnásobný vítěz Stanley Cupu Kühnhack (Skelleftea) či Rieder (Växjö), který v NHL odehrál téměř pět set utkání.

Vzájemné zápasy

O semifinálové bitvě na minulé olympiádě v Pchjongčchangu 2018 už byla řeč. I na loňském světovém šampionátu však zvítězili Němci poměrem 3:1. Kanaďané naposledy soupeři dominovali na mistrovství světa v roce 2019, když vyhráli drtivě 8:1.