21. 2. 2024

Analýza Česko vs ROV: Najdou Češi recept na Fedotova?

Ruský golman Ivan Fedotov zatím odchytal oba zápasy a ani v jednom z nich nelovil puk ze sítě. Navazuje tak na vynikající výkony z klubové scény, kde v dresu CSKA Moskva v této sezoně inkasuje v průměru 1,96 branky na utkání s 92,05 procentuální úspěšností zákroků. Pokud chtějí Češi uspět, musejí na něj najít recept.

Zprávy z Češka:

Po úvodní blamáží s Dánskem se Česko ve svém druhém vystoupení zachránilo doslova na poslední chvíli, když udolalo houževnaté Švýcary 2:1 po samostatných nájezdech a udrželo si naději na přímý průlet mezi osmičku nejlepších.

Premiérový triumf na turnaji se ale nerodil vůbec lehce. Trenér Filip Pešán zamíchal složením obranných dvojic a do akce poslal na úkor veterána Michaela Frolíka útočníka Jiřího Smejkala. Ukázalo se to jako prorocký tah, právě kmenový hráč finského klubu Pelicans Lahti totiž vstřelil jediný český gól ze hry.

Zisk důležitého bodu navíc pak zajistil v rozstřelu útočník David Krejčí, jenž se prosadil jako jediný z devíti nájezdníků. Gólman Šimon Hrubec totiž všechny švýcarské pokusy bravurně odmítl.

Zprávy z Ruska:

Bez ztráty kytičky zatím proplouvají olympijským turnajem hokejisté Ruského olympijského výboru. Po dvou utkáních zůstávají bodově stoprocentní, vyhřívají se na čele průběžné tabulky základní skupiny B a mají jistý přímý postup do čtvrtfinále.

V podání výběru z velké východní země to zatím není o nějaké ohnivé ofenzivě, Sborná se orientuje především na precizní obranu. Tahle strategie zatím vychází na sto procent.

Rusové totiž duely se Švýcarskem i Dánskem odehráli s čistým kontem, dohromady oběma soupeřům povolili jen 49 střel na branku. Z posledních pěti soutěžních zápasů tak svěřenci trenéra Alexeie Zhamnova udrželi hned třikrát nulu.

Vzájemné zápasy:

Sázkové kanceláře v sobotním utkání poměrně jednoznačně favorizují Rusy. Dosavadní průběh turnaje této tezi nahrává, Sborná totiž zatím v Pekingu podává vysoce komplexní výkony, Češi naopak mají k ideálu hodně daleko.

Oplatit Rusům porážku 4:3 z loňského mistrovství světa v Rize tak bude nadmíru obtížný úkol. Ruská reprezentace nám také vystavila stopku v semifinále olympijských her v Pchjongčchangu 2018. Pokud vzpomeneme přípravné turnaje, lze konstatovat, že v posledních letech na Rusy prostě neumíme.