24. 11. 2024

Ztracený příběh jediného Čecha, který si zahrál v NFL!

Dva fotbalové životy Miroslava Rödra. Že vám to jméno nic neříká? Jeho poutavý životní příběh se totiž odehrával mimo zájem československých médií.  Vždyť americký fotbal byl pro ně surový, zákeřný sport, při kterém umírají hráči. A Miroslav Rödr svého času válel v té nejlepší lize světa. Zámořské NFL!

Narodil se roku 1944 a na Hané začínal jak jinak než s klasickou českou kopanou. V dresu Olomoucké Sigmy válel Rödr třeba po boku Karla Brücknera a brzy se stěhoval do armádní Dukly. Šikovný útočník si tam si zase zakopal s držitelem Zlatého míče Josefem Masopustem a dalšími hvězdami ze slavného týmu.

Až donedávna ale jen velmi málo lidí tušilo, co přišlo potom. Že po legální emigraci v roce 1969 za oceánem udělal „druhou kariéru“ tentokrát ve fotbale americkém a bez nadsázky se zapsal do české sportovní historie. Slavnou profesionální ligu NFL si zahrál jako vůbec první Čech v historii.

Jeho příběh objevil a převyprávěl uznávaný publicista a nakladatel Luboš Brabec. Jak se k němu vlastně dopátral? „Loni jsem při hledání informací o exulantském mužstvu Sparta Chicago narazil v listu Cicero Life na článek z roku 1969, který zmiňoval, že v rudém dresu střílí góly Miro Roder, a former soccer star in Czechoslovakia). Přiznávám, že o někom takovém jsem jakživ neslyšel. A to o sportovních hvězdách té doby mám, řekl bych, docela přehled,“ vzpomíná Brabec.

V Americe si v roce 1972 nechal z praktických důvodů upravil na Mirro Roder. Rodinu živil jako dělník v Chicagu a žil si spokojeně mezi krajany v exilové komunitě. Jako parta si chodili zakopat a náhoda tomu chtěla, že do stejné hospody chodil i tehdejší kouč Abe Gibron, trenér Chicago Bears.

Majitel hospody mu jednou pověděl, že má ve fotbalovém týmu Čecha, který umí pravačkou pořádně nakopnout míč. No a protože kicker se v americkém fotbale vždycky hodí, nechal si kouč toho Čecha pozvat na zkoušku do kempu. A Mirro uspěl.

První rok ještě byl pouze členem v tzv. taxi squad, sedmičlenném týmu složeném z náhradníků, kteří trénovali s mužstvem. O americkém fotbalu a jeho pravidlech skoro nic nevěděl a líp na tom nebyl ani s angličtinou, tak měl na čem pracovat. „U nás se o americkém fotbalu psalo, že je to surový, zákeřný sport, při kterém umírají hráči. Ale jak vidím, je to skvělá a úplně normální hra,“ vyprávěl nadšeně novinářům.

Premiéry v NFL se Rödr přejmenovaný na Rodera dočkal 23. září 1973 proti Minnesotě. Vyšel sice bodově naprázdno, ale v příštím zápase s Denverem proměnil dva kopy a časem si vysloužil pozici prvního placekickera. Tedy hráče, který většinou sedí na lavičce a na plac jde ve chvíli, když mužstvo zahrává field goal nebo extra point.

Chicagská pohádka skončila o dva roky později, kdy si Roder zlomil zánártní kůstku, nuceně vynechal velkou část tréninkového kempu a klub si našel náhradu. V tom byla a je NFL neúprosná.

O rok později sice získal angažmá v Tampa Bay, jenže v úvodních dvou zápasech neuspěl při třech pokusech o field goal – a byl propuštěn. Pak se Roder ještě dvakrát neúspěšně pokoušel vrátit, ale startu další sezony se už nedočkal. Vrátil se tedy k přeci jen jistějšímu řemeslu stavaře.

Když se v roce 1996 Miroslav Rödr po téměř třech desítkách let natrvalo vracel z USA domů, na pražském letišti ho nevítali žádní novináři. Nikdy nebyl pozván do televize, aby komentoval Super Bowl. Jeho jméno dokonce nenajdete ani v Síni slávy České asociace amerického fotbalu. Protože ještě nedávno o jeho kariéře v NFL vědělo jen pár bývalých spoluhráčů a známých.

Životní příběh, muže, který uspěl hned ve dvou fotbalech, se završil v červenci 2021. Sportovec známý v Americe pod jménem Mirro Roder zemřel ve věku 77 let. Poslední roky dožil v domku kousek za Řevnicemi, v naprosté anonymitě.