21. 12. 2024

Son Heung-Min: Korejská raketa dobývá fotbalový vesmír

Cristiano Ronaldo, Neymar, Lionel Messi. Dovedete si představit jak narukují do armády a budou plnit, co jejich nadřízený usmyslí? „Vpravo hleď! Pochodem vchod! K líci zbraň! Pozor! Pohov! Večerka!“ Bizarní představa, že? Jenže Son tohle podstoupit musel. První vlnu koronavirové pandémie prožil mezi mariňáky, jelikož Jižní Korea má vojnu povinnou.

„Nepřicházelo v úvahu, abych se tomu vyhnul,“ vzkázal nový rekrut, jinak také eso slavného Tottenhamu Hotspur.

Na vojnu musí i jiné celebrity. Son měl to štěstí, že roku 2018 pomohl své zemi k vítězství na Asijských hrách a vojna byla jemu i spoluhráčům zkrácena na pouhé dva měsíce.

Říká se mu různě. Rakeťák, rychlonožka, Korejská spojka. On zůstává stejný. V šestnácti odletěl ze Soulu na testy do Hamburku a už tam zůstal.

Fotbalové geny získal po tátovi, které svého času patřil do širšího reprezentačního výběru. Syn byl ještě talentovanější. Navzdory křehké postavě se prosadil mezi nejlepšími fotbalisty světa.

„Musím poděkovat tátovi, jak mě na kariéru připravil. Byl přísný, ale spravedlivý, to se cení. Vzpomínám si, jak mě cepoval jako kluka. Bylo mi deset a už jsem nemohl, tři hodiny tréninku a pořád nebyl konec. Ležely přede mnou tři míče a já měl vzteky rudé oči. Už do nich nekopnu! Ale kopnul a pak ještě dlouho žongloval, protože mi balón nesměl spadnout na zem,“ vypráví Son.

Bylo by to na knížku, kdyby chtěl vylíčit s čím vším se musel potýkat. Jižní Korea si nadále udržuje svoje zákonitosti a obvykle také hodně ráznou výchovu. Son poslouchal na slovo.

Když se otec rozhodl, že by junior měl zkusit fotbalové štěstí v Německu, koukal Son na seriál Spongebob v kalhotách, který byl nadabovaný do němčiny, aby si nový jazyk co nejlépe osvojil. „Odmalička byl naprosto oddaný. A žádná vlna popularity ho nezměnila a ani nezmění,“ prohlásil jeho agent Thies Bliemeister.

Son v šestnácti zaťukal na dveře akademie v Hamburku a dostal pokoj na internátu. Fotbal v Koreji prožíval boom a hubené křídlo mělo veškerou péči, i když žilo na druhé straně zeměkoule.

Son v juniorce Hamburku exceloval, takže ho povýšili do áčka. Hned v osmnácti vstřelil svůj první bundesligový gól čímž překonal klubový rekord. Korejská televize ten zápas samozřejmě vysílala.

Abyste si dokázali udělat obrázek, už v osmnácti konkuroval takovým borcům jako Ruud van Nistelrooij, Paolo Guerrero nebo Mladen Petrič. „Má famózní pohyb a intuici. Kdybych nevěděl kolik mu je, nevěřím,“ žasl kouč Armin Veh.

„Stačil první trénink a všichni jsme z něj byli paf. Son je budoucnost Hamburku,“ dodával tehdy slavný kanonýr Ruud van Nistelrooij. V jednom se spletl. Son se budoucnosti Hamburku nestal. Klub z přístavního města uvadal, Son letěl vzhůru. V sezoně 2012/13 nasbíral dvanáct soutěžních gólů, načež ho koupil Leverkusen.

Za dva roky se s eminentním zájmem ozval Tottenham, to už Son stál třikrát tolik. Za 30 milionů eur se stal nejdražším asijským fotbalistou v historii. Dnes se jeho přestupní částka pohybuje kolem astronomických 90 milionů eur!

V Premier League vyspěl na jednoho z nejsvědomitějších a nejužitečnějších útočníku na planetě. Je mu osmadvacet skóroval více než 50x. Jediné co chybí, tak jsou trofeje, ty Spurs sbírat neumí, i když každoročně hraje o čelo ligy. Když se však Sonnyho zeptáte, co by chtěl ještě dokázat, odpoví: „Žiju si svůj sen. Hraju fotbal v Anglii a jsem šťastný. To mi stačí.“

Zdroj: Časopis ProFootball