26. 5. 2024

TOP 10 zajímavostí o basketbalové NBA, které jste možná nevěděli!

#6 Více než polovina hráčů NBA se po konci basketbalové kariéry dostane do finančních problémů

Tyto údaje jsou založeny na studii společnosti Sports Illustrated. Říkáte si, jak se může hráč, vydělávající v NBA miliony – které by obyčejnému smrtelníkovi vystačily na celý život – dostat do finančních problémů?

Je to stylem života, který slavní sportovci během aktivní kariéry vedou. Nejeden z nich rozfofruje všechny peníze za drahá auta, luxusní oblečení, exotické dovolené či předražený a nepotřebný majetek.

V dnešní éře už se tak hráči učí, jak hospodárně nakládat se svými finančními prostředky a situace se zlepšuje. Příkladem šel LeBron James, který si dokonce najal lidi, aby se mu o tyto záležitosti starali.

#7 Shaq vyzval Hakeema k milionovému souboji 1 na 1

Zpátky do roku 1995, Shaq O’Neil byl 22letý mladíček, který řídil hru Orlanda v cestě za vysněným titulem. Poslední krok ve finále Shaqovi a celému Orlandu překazil Houston vedený legendárním centrem Hakeemem Olajuwonem.

Frustrovaný Shaq tak po sezóně vyzval Hakeema k populárnímu souboji jeden proti jednomu. Ten souhlasil. Datum bylo domluveno, v televizi běžela upoutávka, diváci se těšili na jedinečnou show.

Jenže k tomuto souboji nakonec nikdy nedošlo vinnou Hakeemova zranění těsně před plánovanou akcí.

#8 Nejmenší hráč historie NBA udělal 39 bloků

Prcek Tyrone Bogues, o kterém už byla řeč, se s pouhými 160 cm dostal do NBA. Pro celou basketbalovou komunitu do té doby nepředstavitelná věc. Jeho mimořádný příběh však skýtá ještě mimořádnější zajímavost.

Během 14 let v NBA zaznamenal tento šikovný rozehrávač 39 bloků, a to povětšinou proti hráčům, kteří měřili byli řádově o desítky centimetrů vyšší než on.

#9 Přežil 11 bodných ran! Vrátil se, a v další sezoně nechyběl svému týmu ani minutu

Řeč je o hvězdě Boston Celtics Paulu Piercovi, který byl 25 září 2000 ve špatný čas na špatném místě. Nešťastnou náhodou se připletl do rvačky v jednom městském klubu, při které byl 11 bodnými ranami zraněn na obličeji, zádech i krku. Život Paulovi zachránil jeho spoluhráč Tony Battie, který ho dopravil do nemocnice, kde musel podstoupit operaci plic.

O jeho pozoruhodné odolnosti se poprvé lékaři přesvědčili 3 dny po operaci, kdy začal chodit a netrvalo dlouho a vrátil se na palubovku trénovat střelbu. V následující sezoně byl pak jediným hráčem, který odehrál za Boston Celtics všech 82 zápasů v základní části. V roce 2008 pak Boston dovedl k vítězství v celé soutěži.

#10 NBA má pohotovostní plán, pokud by nějakému týmu zemřelo více než 5 hráčů

Tento plán vstoupí do pohotovosti v případě, pokud nějakému týmu zemře nebo se těžce zraní více než 5 basketbalistů. Toto plán myslí především na nějakou hromadnou katastrofu jako třeba pád letadla z hráči atd. Jak ten plán zní?

Postižený klub si může z ostatních klubů vybrat náhradu. Ovšem nesmí to být nikdo z pětice hráčů, kterou daný klub označí jako „nevyměnitelné“. Takže mohou brát až toho 6. nejlepšího. Ale pozor, pouze jednoho hráče z každého týmu.