25. 4. 2024

Finálové duely na Mistrovství Evropy v basketbalu! Jak šel čas?

Jednou za čtyři roky se sjedou nejlepší evropské basketbalové reprezentace, aby soutěžily o titul mistrů Evropy.

Pamatujete na finálové duely, které rozhodli o tom, které země získá zlato a na kterou bude stříbro?

#2022 Španělsko vs Francie

Basketbalisté Španělska zvítězili ve finále mistrovství Evropy nad Francií 88:76 a slaví v Berlíně se dočkali už svého čtvrtého kontinentálního titulu.

Španěly v rozhodujícím duelu táhl 27 body Juancho Hernangómez, který proměnil sedm z devíti tříbodových pokusů.

K němu se přidal se 14 body bratr Willy, jenž byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje.

Francouzi sice smazali na přelomu druhé a třetí čtvrtiny jednadvacetibodové manko a přiblížili se na rozdíl tří bodů, poté jim ale soupeři znovu odskočili. Hráčům „Les Bleus“ nepomohlo ani 23 bodů rozehrávače Evana Fourniera.

Šampionát, který se konal na území Česka, Itálie, Německa a Gruzie, byl kvůli koronavirové pandemii o rok odložen.

Španělsko – Francie 88:76 (23:14, 47:37, 66:57)

Nejvíce bodů: J. Hernangómez 27, W. Hernangómez a Brown po 14 – Fournier 23, Heurtel 16, Yabusele 13. Fauly: 15:18. Trestné hody: 16/13 – 14/11. Trojky: 15:9. Doskoky: 27:28. Diváci: 13 042. Místo: Mercedes-Benz Arena, Berlín (Německo).

📽 Sestřih zápasu:

#2017 Slovinsko vs Srbsko

Slovinští basketbalisté jsou poprvé v historii mistry Evropy.

Ve finále šampionátu v Istanbulu porazili Srbsko 93:85 a dosáhli na největší úspěch od osamostatnění se od Jugoslávie v roce 1991.

Jejich dosavadním maximem bylo čtvrté místo z roku 2009.

Hrdinou byl Goran Dragič, který 35 body vytvořil střelecké maximum tohoto mistrovství. Byl potom také zvolen nejužitečnějším hráčem šampionátu.

Finále příliš nevyšlo druhé hvězdě týmu Lukovi Dončičovi.

Slovinci za celý turnaj nepoznali hořkost porážky. V základní skupině přehráli Polsko, Finsko, Řecko, Island i Francii.

Slovinsko – Srbsko 93:85 (20:22, 56:47, 71:67)

Nejvíce bodů: Dragič 35, Prepelič 21, Randolph 11 – Bogdanovič 22, Mačvan 18, Lučič 9. Diváci: 12 095 Místo: Sinan Erdem Dome, Istanbul (Turecko).