23. 4. 2024

Basketbalová NBA? TOP 10 faktů, které jste o zámořské lize nevěděli

Nejslavnější basketbalová soutěž se hraje v zámoří už přes 70 let, takže její historická kronika nemá o slavné příběhy, zajímavá fakta či nevšední události nouzi. Zajímavých faktů by šlo vybrat stovky, my jsme však vybrali 10 těch, které možná nevíte a která vás možná i pobaví.

#1 Shaquille O’Neal se trefil hodem za 3 body ve své kariéře v NBA pouze jednou

Jeden z nejlepších hráčů NBA, čtyřnásobný šampion a 15ti násobný člen NBA All-Star týmu Shaquille O’Neal vynikal během své kariéry v mnoha aspektech hry kromě jedné. Střelbě za tři body.

Shaq se v NBA pokusil hned 22 pokusy dokázat, že i on se umí trefit z větší vzdálenosti, ovšem 21 pokusů v koši neskončilo. Je těžké uvěřit tomu, že tahle legenda NBA hodila za svou dlouhou kariéru jen jeden tříbodový koš, že?

Bylo to 16.února 1996 ho k jeho jediné trefě za tři body přitlačil čas. O’Nealovo Orlando Magic vedlo v zápase s Millwauke Bucks pohodlně o 27 bodů, do konce zbývaly pouhé 2 vteřiny, už jen formalita.

O nic nešlo, a právě tehdy si Shaq řekl, že to zkusí. Povedlo se. Po zápase se o jeho – pro výsledek utkání zcela nepodstatném – hodu za tři body hovořilo snad více než o průběhu samotného klání.

#2 Michal Jordan platil pokutu 5000 dolarů každý zápas

Mnohými považovaný za nejlepšího hráče basketbalu všech dob a fenomenální střelec Michael Jordan změnil nejen celý basketbal, ale i celý svět sportovního marketingu. Nebo lépe řečeno – spolu s firmou Nike ho přebudoval od základů. Podepsal totiž smlouvu s firmou sportovní obuvy Nike s příslibem, že mu vytvoří vlastní sérii bot.

Značka Air Jordan slavila ovelký úspěch i díky kontroverzi: designéři z Nike totiž pro hvězdu Chicago Bulls připravili revoluční, černo-červený model. V čem byl problém?

V té době byla totiž jedinou akceptovatelnou barvou na basketbalových botách bílá, jinak hrozila vysoká pokuta. Vedení firmy Nike ale neustoupilo a rozhodli se platit za Jordana pokutu 5000 dolarů za každý odehraný zápas v „zapovězených keckách“. Tím samozřejmě svému produktu vytvořili ještě větší reklamu, když v krátkém klipu zněl sugestivním hlasem slogan: „NBA vyřadila tyhle boty ze hry.“ 

#3 Nejvyšší hráč a nejnižší hráč historie NBA byli spoluhráči

Tyrone Bogues je se svou výškou 160 cm dodnes historicky nejmenším hráčem, který kdy hrál prestižní basketbalovou ligu NBA. Na pozici rozehrávače vystřídal hned čtyři týmy Byl to nedoceněný střelec a skvělý zloděj míčů.

V sezoně 1988-89 byl Boguesův spoluhráč súdánský basketbalista Manute Bol, který se svými 231 centimetry udivoval nejen fanoušky, ale také protihráče. A měly to být právě Bolovi fantastické doskoky, obrané bloky a Boguesovi chytré rozehrávky, které dotáhnou tým z hlavního města Washington Bullets do play-off, leč spolupráce obra a trpaslíka se neukázala pro tým jako spásná a v další sezoně si už šel každý svou cestou.

#4 První profesionální kontrakt Kobyho Bryanta v NBA museli podepsat jeho rodiče

Když si v roce 1996 vybrali Charlotte Hornets 13 draftu Kobyho Brynta, aby ho hned vytrejdovali do Los Angels Lakers, pravidla smluv pro teenagery byla v NBA odlišná než dnes. Koby byl velký talent a draftován byl už v 17 letech, takže aby mohl dostat svojí první profesionální smlouvu, museli jí tehdy podepsat jeho rodiče.

#5 LeBron James jí a píše levačkou

Na tomto faktu není na první pohled nic zvláštního, vždyť leváků jsou na světě spousty. Jenže jeden z nejlepších basketbalistů historie LeBron James střílí koše výhradně pravou rukou a je v basketbalu obecně považován za praváka. Pravou ruku tedy používá dominantně na basketbal a tu levou na to ostatní.

Když si této skutečnosti všimli američtí reportéři, hned se LeBrona ptali, jak je to možné. On sám to přičítá svému dětství, kdy byli jeho vzory Michael Jordan a Penny Hardaway. Ti stříleli koše výhradně pravou a malý LeBron je chtěl ve všem napodobit. Otázka zůstává, jak by to vypadalo, kdyby začal LeBron střílet i svojí dominantní levačkou, to by byla bodová smršť.

👇 A těch 5 dalších?