Zrodil se nový gigant! Newcastle už je v rukou super bohatých Saúdů

Anglický fotbalový klub Newcastle United ve čtvrtek definitivně přešel do rukou konsorcia vedeného Saúdskou Arábií. Prodej týmu schválilo vedení Premier League. V klubu působí slovenský reprezentační brankář Martin Dúbravka.

Saúdskoarabský Veřejný investiční fond (PIF) chtěl koupit Newcastle už loni v létě. Dlouhé jednání o prodeji však provázely komplikace pro podezření z porušování lidských práv v Saúdské Arábii a konsorcium nakonec od záměru odstoupilo. Tentokrát se prodej podařil.

“Premier League, Newcastle United FC a St. James Holdings Limited dnes vyřešili spor o převzetí klubu konsorciem PIF, PCP Capital Partners a RB Sports & Media. Po dokončení testu majitelů a ředitelů týmů Premier League byl klub s okamžitou platností prodán konsorciu,” uvedlo ve stanovisku vedení soutěže.

Prodej se uskutečnil navzdory varování Amnesty International o porušování lidských práv v Saúdské Arábii. Uplynulých 14 let byl majitelem klubu Mike Ashley.

“Jsme nesmírně hrdí na to, že jsme se stali novými majiteli Newcastlu United, jednoho z nejslavnějších klubů v Anglii, ” uvedl guvernér PIF Yasir Al-Rumayyan. PIF musel ujistit vedení Premier League, že jeho předseda, korunní princ Saudské Arábie Mohammed bin Salman, a ani stát nebudou mít kontrolu nad řízením klubu.

Konsorcium disponuje jměním ve výši 320 miliard liber, což je přibližně padesátkrát více, než jakými financemi disponuje majitel PSG, organizace Qatar Sports Investments.

PIF je většinový vlastník spolu s menšími akcionáři Davidem a Simonem Reubenovcami a obchodnicí Amandou Staveleyovou. Informovaly agentury AP a AFP.

Instagram did not return a 200.