17. 4. 2024

Zlatý olympijský double v tenise? Nicolás Massú a jeho galapředstavení v Aténách 2004!

Zdroj: Freepik

Jméno chilského tenisty Nicoláse Massú rozhodně nepatří mezi ta nejznámější v oboru. Vždyť rodák z Viňa del Mar nevyhrál jediný grandslam a ve světovém žebříčku byl nejvýše devátý.

Životní formu si načasoval na Letní olympijské hry 2004 v Aténách.

Bylo mu 24 let, když se pustil do tvrdých bojů na rozpálených aténských kurtech.

Do dvouhry nastoupilo 64 tenistů, Massú byl až desátý nasazený.

Massú se zapotil už v 1. kole, kdy Brazilce Kurtena porazil 2:1 na sety. Set mu v osmifinále sebral i Rus Andrejev, ale rozhodující sadu Massú opět zvládl.

Ve čtvrtfinále vyřadil Massú nasazenou turnajovou trojku Španěla Moyu a v semifinále vyprovodil Američana Taylora Denta.

Kdyby jeho reprezentační kolega Fernando González zvládl semifinálovou bitvu, mohly Atény vidět ryze chilské finále, ovšem Američan Mardy Fish dokázal utkání otočit.

Finále se hrálo na tři vítězné sety a bylo to pořádná dramatická bitva. Ani s nenasazeným Američanem Mardy Fishem se v pavouku tolik nepočítalo.

První set pro sebe získal Massú, ovšem další dva patřili Američanovi. Chilan však dokázal finálový duel dvě vyhranými sety otočit a pro svou zemi získat historicky první olympijské zlato.

A nezůstalo jen u něj.

S bronzovým z dvouhry Fernando Gonzálezem vybojovali ve čtyřhře zlaté medaile.

Nicolás Massú je tak dodnes jediným tenistou, který na olympijských hrách získal zlatý tenisový double.

Na větší úspěch už ve své kariéře nikdy nedosáhl, nejlepším umístěním v ATP žebříčku se stalo 9.místo, na které poskočil po úspěšné olympiádě.

Svoji kariéru ukončil v roce 2013. Na tiskové konferenci v Santiagu se neubránil slzám. „Jsem hrdý na to, že moje děti budou vědět, že jsem součástí chilské historie,“ prohlásil.