4. 5. 2024

Libor Kozák? Jak mělo Česko nejlepšího střelce Evropské ligy!

Zdroj: Freepik

Český útočník Libor Kozák vyrůstal fotbalově ve slezské Opavě, odkud se vydal udělat kariéru přímo do věčného města Říma. Upsal se Laziu a začal se psát příběh.

Jako mládežník nejprve nastupoval v juniorské Primaveře, od 20 let začal dostávat šance za áčko.

Životní sezonu pak odehrál v ročníku 2012/13, kdy se tým z italské metropole i díky jeho gólům postupně prokousal z předkol až do čtvrtfinále Evropské ligy.

K postupu z prvního místa základní skupiny pomohl Kozák dvěma góly řeckému Panathinaikosu a jednomu gólu v sítě slovinského Mariboru.

V únoru 2013 nastoupil Kozák v šestnáctifinále proti domácímu německému mužstvu Borussia Mönchengladbach.

V divokém zápase plném zvratů se Kozák zaskvěl dvěma góly, nejprve v 64. minutě zvyšoval na 2:1 pro hosty a poté v 94. minutě srovnával hlavou po centru Hernanese na konečných 3:3.

Odveta v Římě se Kozáka týkala jen na závěrečných 12. minut, kdy měl jeho tým už jistý postup do osmifinále.

S pěti góly na kontě se však zařadil na druhé místo tabulky střelců za Edinsona Cavaniho.

V březnu absolvoval Kozák první zápas osmifinále proti německému klubu VfB Stuttgart, Lazio vyhrálo na stadionu Mercedes-Benz Arena 2:0.

14. března v domácí odvetě v Římě (hrálo se bez diváků, Lazio dostalo trest od UEFY) zařídil hattrickem vítězství 3:1 a dostal se tak s 8 góly na první místo tabulky střelců Evropské ligy před Édinsona Cavaniho z Neapole.

Byl to jeho první hattrick za Lazio, které suverénně postoupilo do čtvrtfinále.

Ve čtvrtfinálovém dvojutkání proti tureckému Fenerbahçe SK nastoupil vždy v základní sestavě, ale ani jednou se gólově neprosadil a Lazio po prohře 0:2 v Istanbulu a remíze 1:1 v Římě vypadlo z Evropské ligy.

Z kanonýrů už ho nikdo nepředběhl a Libor se tak stal nejlepším střelcem Evropské ligy ročníku 2012/13.

„Jsem rád, že jsem to vítězství uhájil. Zezadu mi už šlapalo na paty dost hráčů a docela dost jsem to sledoval. Teď to beru stoprocentně za nejlepší osobní počin v kariéře,“ hodnotil se po sezoně.

V Serii A ročníku 2012/13 však paradoxně nevstřelil ani jeden gól.

Na konci sezóny slavil zisk italského poháru, Lazio porazilo ve finále v derby svého městského rivala AS Řím 1:0.