18. 7. 2024

Jak zkrat švédského golmana Sala poslal na olympiádě do semifinále senzačně Bělorusy!

Zdroj: Depositphotos

V historii hokejových olympijských turnajů jsou momenty, na které se nezapomíná. Jedním z nich je zkrat švédského golmana Tommyho Sala ve čtvrtfinále olympijského turnaje 2002 v Salt Lake City.

Pamatujete si, jaký dostal ve čtvrtfinále gól od Bělorusů?

Do konce zbývaly necelé dvě minuty, stav byl nerozhodný 3:3, když se s pukem rozjel ve středním pásmu běloruský obránce Kopat.

Kousek za červenou, nejspíše z bezradnosti, vypálil. Jeho vysoká střela trefila Sala na rameni, přeskočila ho a puk posléze doplachtil do branky.

Byla to rána, ze které se favorizovaní Švédové už nevzpamatovali. Prestižní turnaj pro ně skončil, byť do té doby ani jednou nezaváhali.

Gólový moment 👇

Naopak Bělorusové byli senzačně v semifinále, ač dostali v základní části dvakrát nakládačku 8:1 od USA s Finskem a nestačili ani na Rusy. Do čtvrtfinále se prokousali z kvalifikace…

„Tenhle zápas mě pronásleduje celý život,“ přiznal po šestnácti letech švédský gólman Salo v rozhovoru pro tamní deník Aftonbladet.

„Myslel jsem si, že na něj časem zapomenu a vymažu ho z paměti, jenže to se nikdy nestalo.“

Aby ne, švédská tisková agentura TT tehdy porážku s Běloruskem označila za nejhorší olympijské fiasko v historii.

Jako by se najednou zapomnělo, že Švédové padli především díky neschopnosti přehrát outsidera, hlavní vina se možná až příliš okatě sváděla především na Sala.

A ten se trápil pocitem viny, marnosti a postupně upadal do stále silnějších depresí.

„Nechtěl jsem už dál žít, bylo to hrozné. Přemýšlel jsem o sebevraždě. Můj život byl černý a prázdný. Jsem si jistý, že nikdo nemůže pochopit, jak špatně jsem se cítil,“ popisuje.

Ze špatného psychické stavu mu musel nakonec pomoct psycholog, rodina a vlastní děti. A i když všechno nakonec dobře dopadlo, Salo tvrdí, že bude mít skličující vzpomínku v hlavě až do smrti.