30. 10. 2024

Život hráčských agentů NHL!

Zdroj: Depositphotos

Mají právnické vzdělání, znají sílu sociálních sítí a mohou vynaložit nemalé finanční prostředky, aby pomohli svému cíli.

Stojí většinou v pozadí, ale patří ke klíčovým postavám v NHL. Vítejte ve světě hráčských agentů NHL, kteří se starají o to, aby si majitelé klubů neustále hlídali peněženku v zadní kapse.

Na adrese Avenue of Stars, č.p. 2000, v jedné z nejvýraznějších obchodních čtvrtí Los Angeles, stojí osmipatrová budova ze skla a oceli.

Zvenčí vypadá jako majestátní ministerstvo. Vstupní hala obložená mramorem má obří strop a návštěvník se tu cítí bezvýznamný.

Přesně takhle to asi vyhovovalo i Patu Brissonovi, když se u něj v létě 2018 vystřídali prezidenti a generální manažeři šesti týmů NHL, kteří prahli po službách jeho klienta Johna Tavarese.

Ještě nikdy se nestalo, aby se jednání o hráče vedlo tímto způsobem. Ukazuje to, jak velkou moc dnes hráčští agenti v NHL mají. Jsou chvíle, kdy prostě musíte klepat na jejich dveře a ukázat ženichovi, jaké máte věno.

Chcete být agentem?

Možná vás to taky láká. Na váš zimák chodí kluk, kterého nikdo nezná. Má talent na první pohled.

Chtěli byste se o něj starat, dovést ho krůček po krůčku až na vrchol a nakonec schrábnout tučnou provizi až podepíše smlouvu s některým slavným klubem? Představa pěkná, ale nereálná.

„Pokud by to dnes chtěl někdo zkusit, měl by začít u nějakého jiného agenta a učit se,“ říká český agent Michal Leimberger. „Je to profese, na kterou se musíte připravovat. Absolvent lékařské fakulty s diplomem také musí nejdříve někam nastoupit na atestaci.“

I v zámoří je téměř nemyslitelné začít bez podpory. „Agent musí dostat od NHLPA certfikát, pro který platí přísná pravidla,“ přibližuje další český agent Michal Sivek. „Jednak se platí dost drahý roční poplatek a jednak k získání certifikátu už musíte nějakého hráče zastupovat. Začínat bez podpory velké agentury je bez šance.“

V NHL je dnes registrováno 191 agentů, ale většina z nich se sdružuje do velkých firem jako CAA, Octagon nebo Newport Sports, jejichž dlouhé prsty sahají až do Evropy. „Je to logické vyústění,“ říká Leimberger, který spolupracuje s kanadským agentem Darrenem Ferrisem z firmy Quartexx Managment.

„Udržovat kontakty na dálku není efektivní. Proto se agenti spojují. Může se samozřejmě najít Jerry McGuire, který to zvládne sám. Ale dělat agenta dnes znamená být pro hráče něco jako conciérge. Komorník pro všechno.“ Proto mají agentury velký tým zaměstnanců, jenž se podílí na vývoji hráčů. Zastupování totiž už dávno není od uzavírání smluv. Uveďme si modelový příklad:

Agent si vyhlédne mladého, 15letého útočníka a podepíše s jeho rodiči smlouvu o zastupování. Vidí v něm budoucí hvězdu NHL, ale ke slávě mu musí pomoct. Najme kondičního trenéra a tým, který se začne starat o jeho stravování. Zaplatí mu kurz sportovní psychologie a hodiny o správném vystupování na veřejnosti. Pošle za nám odborníka, který ho proškolí jak pracovat se sociálními sítěmi.

Slyšeli jste někdy už nějaký rozhovor s jedničkou posledního draftu Jackem Hughesem? Dokonalý profesionál! Je mu sice 18 let, ale přesně ví, jak se má chovat. Nosí dobře padnoucí oblek. Nestane se, aby se na jeho Instagramu objevil nevhodný obrázek. Má za sebou podpůrný tým který se stará, aby jeho cesta na vrchol byla co nejpřímější. Žádný detail se nesmí podcenit, protože vše stojí peníze, čas a energii.

Agenti mají ve smlouvě uvedeno, že jim hráč ze svého vyjednaného kontraktu odvede poplatek. Obvykle se jedná o 5% z první smlouvy, z těch pozdějších je to méně. Dnes se částky u nejlepších hráčů pohybují v desítkách milionů dolarů.

Největší balík peněz podepsal Alexandr Ovečkin z Washingtonu, který v roce 2008 dostal 124 milionů ve 13leté smlouvě. Pět procent z téhle částky dělá 6.2 milionů Tyhle pohádkové peníze vyinkasoval Brisson, ke kterému však Ovečkin přešel krátce předtím od jiného superagenta Dona Meehana. I to je realita tvrdého světa.

Své klienty můžete ztratit, Meehan o téhle známé příhodě nikdy nechtěl moc mluvit. Do Ovečkina investoval nemalé prostředky, aby se adaptoval na severoamerickém kontinentu a vyjednal mu i jeho nováčkovskou smlouvu. Přesto kapitán Capitals zamířil jinam. K knize „The Ovechkin Project“ od Damiena Coxe se píše o tom, že za vším stáli Ovečkinovi rodiče, kteří měli pocit, že pro jejich syna není připravena férová smlouva, která by odpovídala jeho postavení.

„Takové věci se stávají všem agentům a je třeba to akceptovat,“ komentoval to Meehan pro magazín The Hockey News. „Někdy klient znervózní z vyjednávání a začne z toho vinit agenta. Nebo jeho rodina. Vzpomínám si, jak manželka Stevea Thomase nebyla spokojena s tím, co jsem domluvil, a tak ho jednoduše donutila, aby se mnou skončil. Přešel k jinému agentovi, a ten mu vyjednal přesně tytéž podmínky, které jsem nabízel já.“

Meehan je veterán, který je podle kanadských zákonů už dva roky oficiálně důchodce. Rozhodně však nemíní odcházet ze scény. K jeho klientům patří Erik Karlsson, Steven Stamkos, Henrik Lundqvist nebo P.K. Subban. Jeho firma Newport Sports Managment, kterou buduje tři dekády, je jedním z nejvýraznějších hráčů na trhu.

Byl to on, kdo jako jeden z prvních pochopil sílu vyjednávání s hráčovou rodinou, ne s hráčem samotným. On také rozvinul své služby na full servise. Hráčům se stará o daně a dává jim investiční poradenství, kam mohou své vydělané peníze vložit. Jako bývalý právník je pro to plně kvalifikovaný.

Ve svém oboru vidí dvě zásadní změny. Když v osmdesátých letech začínal, pohybovalo se v NHL asi 20 agentů. Dnes jich je desetkrát tolik. Konkurence také přinesla trend, který jsme popsali dříve. Agenti běžně pumpují své peníze už do 15letých hráčů, i když mají do draftu ještě daleko a odhadnout co z nich vyroste je nesmírně těžké.

„Své peníze neuvidíte čtyři roky,“ říká Meehan. „A jestli se hráč vůbec dostane do NHL, podepíše nejdříve jen nováčkovský kontrakt. Pět procent z něj je 45 tisíc dolarů ročně. A kvůli těmto nejistým penězům musíte uvažovat, jestli je hráč dost dobrý, aby se vůbec vyplatil.“

Různé cesty na vrchol

CAA Sports, agentura Pata Brisona, je dvojkou na trhu, ale sám její šéf uzavřel podle serveru puckmedia.com se svými 58 klienty v NHL smlouvy za 105 miliardy dolarů, a je tak nejúspěšnějším hokejovým agentem na světě. Přitom dřív se živil jako obyčejný umývač aut, který ani neměl na nájem a přespával u kamarádů na gaučích.

Měl však to štěstí, že jedním z nich byl Luc Robitaille, se kterým hrával v útoku v quebeckém juniorském týmu Hull Olympiques. Robitaillea draftovalo Los Angeles, kde se na konci 80. let stal jednou z nejzářivějších hvězd NHL. Brissonovi bylo 20 a veděl, že na NHL talent nemá.

„Ale vždycky jsem chtěl v hokeji působit a chtěl jsem dělat něco velkého,“ svěřil se pro magazín Hockey News. „Nikdy by mě ovšem nenapadlo, že to bude tohle.“

Vše začalo tím, že Robitailleovi vyjednal za podpisovou akci v nákupním centru honorář 1500 dolarů z původně nabízených pěti set. Robitaille ho později uvedl do vybrané společnosti v exkluzivním salonku v hale Forum, kam chodila spousta celebrit. Byl hovorný a se svým francouzským přízvukem působil exoticky.

Pomohla mu hokejová mánie, která zachvátila Los Angeles po příchodu Waynea Gretzkyho v roce 1988. Díky konexím na lidi z Hollywoodu se stal producentem dokumentu o Mariu Lemieuxovi. S jeho agenty vyjednával cenu, což ho definitivně svedla na tuhle profesní dráhu. Dnes do jeho stáje patří Sidney Crosby, Patrick Kane, Jonathan Toews nebo Nathan McKinnon.

Allan Walsh je zase králem sociálních sítí. Není první, kdo pochopil jejich sílu, ale je rozhodně tím, kdo s nimi umí nejlépe pracovat. Za své klienty bojuje například i přes Twitter, kde má více než 40 tisíc sledujících, a rozhodně si nebere servítky.

„Jsi sr*č a ostuda,“ vzkázal komentátorovi bostonské televize, který ironicky mluvil o špatné karmě Romana Poláka z Dallasu, jenž si zlomil hrudní koš při snaze atakovat protihráče. Bývalý státní zástupce, který v minulosti podával žaloby ve 40 případech vraždy a prohrál jen dva, je tvrdý zastánce spravedlnosti.

„Allanova největší přednost je, že se nebojí,“ říká Sivek, jeho český spolupracovník. „Jakmile jde o jeho hráče, nezná bratra. Nepoznal jsem většího profesionála než jeho. Mimo hokej to je však skromný, pokorný a usměvavý člověk.“

TOP 5 agentů v NHL

  • Don Meehan (Newport Sports Managment)
  • Pat Brisson (CAA Sports)
  • Allan Walsh (Octagon Athlete Representation)
  • Bobby Orr (Wasserman/Orr Hockey Group)
  • Kurt Overhardt (KO Sports)

Walsh byl vedle Riche Wintera první, kdo sjezdil země bývalého východního bloku a udělal si zde síť známostí. I proto zastupuje celou řadu českých nebo slovenských hráčů, namátkou Filipa Hronka, Radka Faksu, Jaroslava Haláka nebo Andreje Sekeru.

Bobby Orr nepůsobí ve světě agentů tak dlouho, má však několik skutečných klenotů jako Connora McDavida či Austina Matthewse. Cestu nahoru mu urychlil jeden nezpochybnitelný fakt. Je to legenda.

Vidíte, čemu byste museli konkurovat, pokud byste se pustili do víru sportovního zastupování? Hráčská legenda, bývalý státní žalobce nebo veterán s více než třicetiletými zkušenostmi. Pokud u vás na rybníku opravdu bruslí příští Pastrňák, možná raději dejte tip někomu zkušenějšímu. Pokud narazíte na slušného agenta, určitě podíl z provize dostanete také, až se vaše hvězda dostane do NHL.

© Časopis ProHockey