28. 4. 2024

Získá Nadal rekordní grandslam? Proti bude turnajová jednička Medveděv!

Šestý nasazený Rafael Nadal se v nedělním finále Australian Open utká s druhým nasazeným Daniilem Medveděvem. Španěla dělí jediná výhra od rekordního 21. grandslamového titulu, zatímco Rus je blízko sesazení Novaka Djokoviče z postu světové jedničky.

Nadal zahájil sezónu 2022 vítězstvím na Letní sadě v Melbourne. Tuto dynamiku si přenesl i do Australian Open. Bez ztráty setu postoupil do třetího kola, poté porazil Karena Chačanova ve čtyřech setech a Adriana Mannarina v přímém souboji o postup do čtvrtfinále.

Ve čtvrtfinále Nadal přežil obrovskou válku s Denisem Shapovalovem a nakonec zvítězil 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3. V souboji o finále pak porazil stále se lepšícího Itala Mattea Berrettiniho a postoupil do svého šestého finále Australian Open.

Medveděv mezitím zahájil své tažení na Australian Open jasnou výhrou v přímém souboji s Henrim Laaksonenem. Ve druhém kole mu sice Nick Kyrgios sebrat set, ale to bylo vše.

Ve třetím kole neměl ruský tenista větší potíže s Boticem van de Zandschulpem a v osmifnále vyřadil Maxima Cressyho.

Velký test přišel až ve čtvrtfinále, proti Felixi Augerovi-Aliassimemu musel Medveděv dotahovat dvousetovou ztrátu a na cestě za vítězstvím zachránil mečbol. V semifinále už se pak dominantně probojoval přes Řeka Tsitsipase do svého čtvrtého grandslamového finále.

Vzájemné zápasy

Nedělní finále bude pátým vzájemným střetnutím Nadala a Medveděva. Španěl v současné době vede ve vzájemné bilanci 3-1.

Nadal vyhrál jejich jediné střetnutí na grandslamu v pěti setech ve finále US Open 2019. Medveděv vyhrál jejich poslední střetnutí na ATP Finals 2020 ve třech setech.

Predikce

Daniil Medveděv byl po odstoupení světové jedničky Novaka Djokoviče všeobecně považován za favorita turnaje. Ruský tenista zatím splnil předpoklady, ale bude čelit pravděpodobně nejtěžší zkoušce v podobě Nadala, který je v úžasné formě.

Španěl bude při potížích s Medveděvem spoléhat především na svůj forhend s topspinem. Bude se také snažit přivést Medveděva k síti, protože Rus se nerad pouští do forhendu.