28. 5. 2023

Zikmund: SP ve Varech jako těžší cesta k cíli i příležitost ukázat se doma!

Mladý triatlonista Tomáš Zikmund se chystá na svůj třetí start na SP v Karlových Varech. Jak hodnotí probíhající sezonu, jaké má v závodě ambice a kdo bude podle něj bojovat o vítězství?

Na nejlepší výsledek sezony dosáhl Zikmund už v březnu, když na Evropském poháru ve francouzském Lievinu obsadil 11.místo.

Kvůli květnovým státnicím pak byla první půlka sezony pro Tomáše hodně roztříštěná.

Po solidních umístění na Evropském poháru v rakouském Kitzbühlu (20.místo) a Africkém poháru v Maroku (10.místo) však začala Tomáše trápit achilovka.

„Nemůžu moc běhat, spíše tak poklusávám,“ prozradil v rozhovoru pro magazín Fórum Sport.

„Mohl jsem se alespoň soustředit na plavání a cyklistiku, kde jsem v posledních letech – zejména v plavání – trochu ztratil výkonnost,“ dodává.

Závod ve Varech jako větší výzva

Ač Tomáš Zikmund stále ještě spadá do kategorie U23, na Světovém Poháru v Karlových Varech se představí už potřetí.

Poprvé se o svém startu dozvěděl pouhých 15 minut před začátkem závodu, loni se zase nepotkal s formou a obsadil konečné 45.místo. To by letos rád razantně vylepšil.

„Cíl je být do 33.místa, abych se nominoval na Mistrovství světa v Abu Dhabí,“ vyhlásil svoje ambice do závodu.

Tomáš si pro kvalifikaci na MS vybral náročnější cestu právě v podobě karlovarského závodu.

K nominaci na MS by mu totiž stačilo skončit do 18.místa na MS akademiků v Brazílii, což by v porovnání startovních listin bylo značně jednodušší.

Co od závodu čekat?

Závod v Karlových Varech pro Zikmunda znamená příležitost ukázat se na domácí scéně.

Kromě MČR v super sprintu ve Zlíně (4.místo) totiž letošní vícemistr republiky v aquatlonu závodil výhradně v zahraničí.

A jaká je Tomova taktika před nedělním velkým závodem?

Vzhledem ke zdravotním potížím s achilovkou se tentokráte nebude moct opřít o solidní běh na který se v posledních letech spoléhal.

Základ k úspěchu tedy bude stát na plavání a cyklistice. „Mám za sebou soustředí v italském Livignu, kde jsem toho dost najezdil v horách,“ povídá s odkazem na těžký cyklistický profil karlovarské trati.

„Bude to dlouhý závod, ale nesmím se na začátku plavání šetřit a hned jít do plných s tím, že to pak snad nějak dojedu. Chci být na kole v prvním nebo druhém balíku a ne se tam motat vzadu. To jsem zažil minulý rok,“ prozrazuje Tomáš taktiku.

Mezi největší favority závodu řadí Tomáš loni ve Varech bronzového maďarského triatlonistu Csongora Lehmanna či Nora Thorna.

Co bude po Varech?

Po Varech má Tomáš v plánu vycestovat do dalekého Uzbekistánu na Asijský pohár a následně Jordánska, kde by na olympijských tratích rád posbíral body do světového žebříčku.

Na tyhle závody už se bude připravovat v Brně, kam se na podzim stěhuje a kde společně s ostatními reprezentanty Filipem Tlamkou či Tomášem Křížem a dalšími utvoří tréninkovou skupinu, kterou bude mít na povel bývalý olympionik Jan Čelůstka.

Vrchol sezony by pak měl pro Tomáše přijít v listopadu na zmiňovaném MS v Abu Dhabí.