9. 5. 2024

Zdeno Chára: 10 zajímavostí, které jste nevěděli

Neexistuje mnoho Slováků, kteří by byli ve světě tak respektováni jako Zdeno Chára. Ano, možná je to přehnané tvrzení, ale faktem je, že Big Z je ve Spojených státech amerických opravdový pojem. Pojďme si říci několik zajímavých faktů o této slovenské ikoně.

#1 Cyklistika

Obr na kole? Tak nějak by se dal označit Zdeno Chára, když se věnuje cyklistice, kterou má velmi rád a praktikuje, když mu to čas a zdraví dopřávají. Samozřejmě, musí si dávat pozor, vzhledem k tomu, že pokud by během volna utrpěl zranění, mohl by mít problémy. Chára ale na cyklistiku nedá dopustit ani po čtyřicítce.

#2 Hudba

Život hokejisty NHL je na první pohled snem, ale realitou je, že člověk musí pravidelně trénovat, hrát zápasy a především hodně cestovat. Na hobby následně nezbývá mnoho času. Zdeno si v průběhu let na tento koloběh zvykl, i když by se rozhodně nebránil tomu, kdyby měl více času na jedno ze svých největších hobby – hru na bicí.

#3 Zlomenina čelisti

Zdeno Chára je podle některých nezničitelný. Potvrdil to i v play-off v ročníku 2018/2019, kdy utrpěl zlomeninu dolní čelisti. Každý pohyb obličeje přímo extrémně cítil, měl problém s příjmem potravy a nemohl ani mluvit. To mu ale nebránilo v tom, aby s upraveným plexisklem nastoupil na rozhodující zápasy ročníku. Mladším šel vzorem a dokázal, že je lídr.

#4 Nejlepší

V roce 2009 se stal Zdeno Chára nejlepším obráncem celé NHL. Získal prestižní Norris Trophy a vícekrát ve své kariéře byl k opětovnou zisku tohoto ocenění velmi blízko. To, jaká kapacita Big Z je potvrzuje i fakt, že trofej dostal v roce 2009, přičemž nyní máme rok 2020 a stále je aktivní hokejista v nejlepší lize na světě.

#5 All-star dekády

Chára měl na to, aby se dostal do nejlepší pětky dekády NHL, ale nakonec mu to těsně ušlo. Přednost dostali Drew Doughty a Duncan Keith. V druhém all-star týmu uplynulých deseti let už ale slovenský obránce nechyběl. Je velkou poctou slovenského hokeje, že prakticky ve dvou TOP formacích uplynulé dekády má své zastoupení.

#6 Radost i zklamání

Kapitán Bostonu Bruins ví, jaké je to uspět ve finále NHL a stejně, jaké je to ve finále přehrát. Ve své sbírce má Stanley Cup z roku 2011, ale prstenů mohl mít na svých prstech i více. Boston hraje poslední roky opravdu výborný hokej. Bolí především finálová prohra z roku 2019 se St.Louis, když Medvědi nestačily na Blues v sedmém zápase na vlastním ledě.

#7 Polyglot

Zdeno Chára je polyglot. Ne, ne to není urážka, to je naopak velká pocta. Slovenský obránce se po odchodu ze Slovenska velmi rychle naučil anglicky. Časem začal k tomu přidávat další jazyky, prostě chtěl být svým spoluhráčům bližší. Chára se umí domluvit česky, česky, anglicky, německy, rusky, švédsky také polsky. Podle některých zdrojů ví ještě o dvě řeči více.

#8 Stříbro do nebe

Big Z byl kapitánem slovenského mužstva, které na mistrovství světa v roce 2012 ve Finsku a Švédsku překvapivě získalo stříbrné medaile. Zdeno dokonce dvakrát skóroval ve finále proti Rusku, ale na zlato to nestačilo. Po získání stříbrných medailí zvedl Chára své ruce do nebes. Úspěch našeho hokeje věnoval spolu se svými spoluhráči zesnulému kamarádovi Pavlovi Demitra.

#9 Žádné sladké

Zdeno Chára má dávno po čtyřicítce a i když není tak rychlý, jak tomu bylo v minulosti, se soupeři stále dokáže držet krok. Z části za to může upravení jeho stravovacích návycích, vysadil jakékoliv sladké pečivo a celkově se snaží žít co nejzdravější. Jak sám přiznal, právě tento prvek považuje za důvod toho, proč je rychlý.

#10 Ernest Bokroš

Dlouholetý trenér slovenské reprezentace do 20 let, který v posledním ročníku trénoval hokejistů Martina v druhé nejvyšší soutěži Ernest Bokroš v úvodu kariéry vzkázal Zdeno Chárovi, že je na hokej prostě příliš vysoký a nemotorný, přičemž by měl raději věnovat basketbalu. K tomuto skutečně není nutné psát nic další.