15. 7. 2024

Zapomenuté finále? Švédi zázrak Hadamczikovy družiny nepřipustili!

Zdroj: Depositphotos

Dlouholetý kouč České hokejové reprezentace Alois Hadamczik se pouze jednou v kariéře probil do velkého finále. Bylo to v květnu roku 2006 v lotyšské Rize.

Po senzačním skalpu Ruska ve čtvrtfinále a přejetí Finů v semifinále však česká ekipa vedená kapitánem Davidem Výborným padla se Švédy jasně 0:4.

Češi nestačili na soupeře bruslařsky, kombinačně ani v osobních soubojích. Nic nevymysleli ani v přesilovkách.

Olympijští vítězové z Turína 2006 tak v jednom roce vyhráli obě prestižní hokejové akce. Podobný kousek se podařil až Finům o 16 let později.

Sestřih utkání 👇

Nároďák tak z Lotyšska vezl stříbrné medaile, což je (nejen) z dnešního pohledu úspěch jako hrom.

Jenže zatímco v roce 2005 vítalo hokejisty po návratu ze zlaté Vídně našlapané Staroměstské náměstí, o rok později vypadal přílet reprezentace ze šampionátu v Rize zcela jinak.

Na ruzyňském letišti čekalo na tým jen pár desítek nejvěrnějších. Žádné veřejné oslavy se nekonaly. Jako by turnaj skončil propadákem.

Jenže náročná obec fanoušků byla ještě zmlsaná zlatými hody z předchozích let, zatímco v hráčích doznívalo zklamání z prohraného finále se Švédskem. Netrvalo dlouho a za turnajem se tiše zavřela hladina.

Rok 2006 se tak do dějin tuzemského hokeje vepsal jako možná nejméně doceněná „placka“ od rozpadu federace. Jako by stříbro bylo zhýčkaným Čechům málo… 

„Jsme druzí na světě, a to není tak špatné. Ukázali jsme, že umíme hrát hokej,“ podotkl po návratu útočník Martin Erat, jeden z mnoha tehdejších debutantů na MS.