3. 5. 2024

Jak libereckým Bílým Tygrům přijel ze zámoří nařezat Boston Bruins!

Psal se začátek října roku 2010 a v liberecké Home Credit Areny Bílí Tygři Liberec vyzvali jako první český klub na svém ledě k přátelskému zápasu tým NHL.

Pro Boston Bruins bylo vystoupení na severu Čech generálkou na víkendový vstup do nového ročníku NHL proti Phoenixu v pražském O2 areně.

Při debaklu 1:7 se dvěma brankami a třemi asistencemi předvedl Patrice Bergeron, český útočník David Krejčí asistoval u úvodní trefy Nathana Hortona.

Tipsport Arénu zachvátilo už tradiční „bílé peklo“, které provází zápasy Bílých Tygrů v play off. Před utkáním ještě klub ocenil bývalého hráče a trenéra Jaroslava Nedvěda staršího a vyvěsil ke stropu haly dres s číslem 10. Prezident Bostonu Cam Neely poděkoval hostitelům za pozvání a vhodil slavnostní buly.

Jediný český zástupce v týmu Bruins David Krejčí nastoupil v centru prvního útoku s Hortonem a Lucicem. Liberec hrál aktivně, vytvořil si několik šancí, ale na gólman Thomase neměl dlouho recept. Domácí brankář Pinc v úvodu zlikvidoval šanci Carona, ale v 19. minutě už inkasoval, když jej po přihrávkách Krejčího a kapitána Cháry překonal z mezikruží Horton.

V druhém dějství měla nejdříve možnost vyrovnat formace Petra Nedvěda, ale ve 23. minutě ujel Bergeron a vychutnal si Pince blafákem do forhendu. Liberecké fanoušky zvedla ze sedadel 29. minuta, kdy po přečíslení Nedvěd přihrál volnému Podkonickému a také Thomas lovil puk ze své branky.

Bruins ukázali svou sílu i v oslabení. Při trestu dvaačtyřicetiletého veterána Recchiho byl po přihrávce Krejčího sám před Pincem Wheeler, ale neuspěl. O několik vteřin později vyzval Bergeron Carona, který už libereckého gólmana prostřelil.

V závěrečném dějství dostal příležitost si zachytat proti pětinásobnému vítězi Stanleyova poháru také Pincův náhradník Vošvrda a po 80 vteřinách si s ním pohrál po úniku Bergeron úplně stejně jako předtím s Pincem. Další minuty patřily jen Bostonu.

V 47. minutě využil přesilovku ranou skoro od modré čáry Seguin, dvojka letošního draftu NHL. Campbell s Wheelerem ještě před polovinou poslední dvacetiminutovky změnili zápas v debakl.

I tak se diváci nadále bavili při historickém vystoupení týmu zákládající šestice NHL na ledě klubu, který hraje extraligu až od roku 2002.

Před Libercem se s kluby NHL utkaly jen v letech 1977 a 1978 Kladno a Pardubice na turné v zámoří.

Liberec – Boston 1:7

Branky a nahrávky: 29. Podkonický (Nedvěd) – 19. Horton (Chára, Krejčí), 23. Bergeron, 31. Caron (Bergeron), 42. Bergeron (Hunwick), 47. Seguin (Boychuk, Bergeron), 48. G. Campbell (S. Thornton, Paille), 50. Wheeler (Bergeron, Chára).

Rozhodčí: Hribik (ČR), Leggo – Sharrers (oba Kan.), Blümel (ČR). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 7500 (vyprodáno).

Liberec: Pinc (41. Vošvrda) – Hunkes, Výtisk, Trončinský, Derner, Moravec, Čakajík, Rýgl, Holub – Podkonický, Nedvěd, Dušek – M. Hořava, Vak, Kudrna – Klimenta, Plodek, Víšek – Bárta, Urban, Špaček. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

Boston: Thomas – Boychuk, Chára, Seidenberg, Hunwick, McQuaid, Stuart, Ference – Horton, Krejčí, Lucic – Recchi, Bergeron, Wheeler – Ryder, Seguin, Paille – Marchand, S. Thornton, G. Campbell – Caron. Trenéři: Julien, Houda, Ward a Jarvis.