23. 9. 2023

Youssoufa Moukoko: Poklad z Dortmundu

Věkem patří ještě na základní školu, ale fotbalovými dovednostmi je německý talent Youssoufa Moukoko minimálně maturant. Čtrnáctiletý útočník Borussie Dortmund jasně ovládl ligovou soutěž U17, když ve 25 utkáních nastřílel neskutečných 46 gólů. Nike už s ním podepsala smlouvu, díky níž může vydělat 10 milionů eur. Příští superstar světového fotbalu? Možná. Ale pohled do historie svádí spíše ke skepsi.

Začněme čísly, která však nejsou nudná: Youssoufa Moukoko vykázal v nejvyšší soutěži věkové kategorie U17 střelecký průměr 1,84 gólu na zápas. Vstřelil 42,8% branek svého týmu. Devět ze čtrnácti mužstev bunudesligové skupiny West, kde Dortmund hraje, si připsalo méně branek než on. Bylo mu teprve 14 let!

Patnácté narozeniny oslaví v listopadu, i když ne každý tomuto datu věří. Jeden z mládežnických trenérů Borussie už předloni jeho věk zpochybnil. Klub se však za něj postavil a také jeho otec odpřísáhl, že skutečně přišel na svět 4.listopadu 2002.

„Jak by mu mohlo být víc než dvanáct, když jeho matce je osmadvacet?“ přidal argument, který, pravda, nezní v Evropě nejpřesvědčivěji. Youssoufa se narodil v Kamerunu, v hlavním městě Yaoundé, a otec tvrdí, že ho okamžitě nechal zaregistrovat na německém konzulátu.

Vyrůstal v Hamburku a s fotbalem začínal v místním celku FC St. Pauli. V roce 2016, kdy jeho výjimečný talent byl evidentní, začaly se o něj přetahovat elitní kluby. Závody s Bayernem, Lipskem, Schalke či Manchesterem United nakonec vyhrál Dortmund. Akademie, která pro světový fotbal vychovala Maria Götzeho či Christiana Pulišiče.

Moukouko hned po příchodu do Borussie dominoval a ve dvanácti letech přehrával o tři roky starší kluky. To mu zůstalo dodnes. V patnácti letech se rve mezi kategorií U19! Pokud teď v textu čekáte nadšené výroky šéfů BVB, budete zklamání. Na Moukoukovu adresu totiž vypouštějí jen obecné fráze, ale ještě raději mlčí. Logicky. Nechtějí kolem něj dělat ještě větší haló, než o jaké se starají média a fanoušci. Chtějí ho uchránit všeho humbuku.

„Mým snem je stát se v Borussii profesionálem, vyhrát s ní Ligu mistrů a získat Zlatý míč,“ prohlásil Youssoufa v jednom z mála rozhovorů, které zatím poskytl. Jasná je zatím jedna věc: bundesligu neokusí dříve jak v listopadu 2020. Hranice pro vstup do profi fotbalu je šestnáct let.

Bundesligovým i klubovým rekordmanem je zatím Nuri Sahin, jenž mezi elitou debutoval ve věku 16 let 11 měsíců a 1 dne. Vyrostl z něj skvělý hráč, ale jak sám později připustil, brzý start ve fyzicky náročné soutěži byl možnou příčinou jeho vlleklých zdravotních problémů, kterého později pronásledovaly.

Dalším důvodem, proč BVB nebude spěchat s Moukoukovým zařazením mezi dospělé, může být skutečnost, že z mladíků v pořadí za Sahinem se s výjimkou Juliana Draxlera kdovíjací plejeři nestali. Některé srazila vysoká očekávání, jiné zranění a další třeba na špičkovou kariéru prostě jen neměli.

Moukouko už v má v kapse lukrativní smlouvu s firmou Nike. Americký gigant mu vyplatil milion euro za podpis a dalších devět může putovat, když se jeho kariéra bude vyvíjet tak, jak si všichni přejí. Možná ani on ale teď ještě netuší, jak dlouhou před sebou má ještě cestu. A co bude na jejím konci.