25. 4. 2024

Kai Havertz: Talent století?

Říjnový zápas Německa s Argentinou byl v mnohém symbolický. Domácí tým totiž poprvé neměl v základní sestavě žádného mistra světa z roku 2014. Tomu se říká generační obměna jako řemen! A svůj první reprezentační gól vstřelil Kai Havertz, jeden z jejich symbolů.

Říjen je možná osudovým měsícem Havertze. Před třemi roky, přesněji 15.10.2016, seděl nadějný dorostenec s rodiči u snídaně, když v tom zazvonil telefon. A na druhé straně se ozval hlas Rogera Schmidta, trenéra A-týmu Leverkusenu: „Večer tě potřebujeme na zápase v Brémách, protože se zranil Lars Bender.“

Matka zavezla Kaie do Leverkusenu, kde si ho převzal služební řidič Bayeru a pospíchal s cenným nákladem na sever Německa. Večer si Havertz skutečně odbyl bundesligový debut, když na posledních sedm minut naskočil místo Charlese Aranguize. Ve věku 17 let a 126 dnů se stal nejmladším hráčem v historii klubu, v rámci celé soutěže mu patřilo sedmé místo. Potom už jeho kariéra vedla jenom vzhůru.

Za tři týdny nastoupil v Lize mistrů, a ne jenom tak někde – první utkání absolvoval ve svatostánku Wembley, soupeřem byl Tottenham. O pár dnů později se poprvé dostal do základní sestavy proti Darmstadtu. Na jaře 2017 pak vstřelil svůj první bundesligový gól, pochopitelně další klubový rekord.

A to ještě stíhal chodit do školy. Měl krátce před maturitou, a byť už se zabydlel v sestavě Bayeru, nepřicházelo v úvahu, že by všechny karty vsadil na to, že se bude živit fotbalem. Trenér Schmidt i rodiče mu vysvětlili, že je třeba mít zadní vrátka, pro všechny případy. Klub mu vyšel maximálně vstříc. Odpustil mu některá soustředění, občas mu dal volno i při zápasech a hlavně sehnal doučování na matematiku.

Havertz nakonec maturitu zvládl. Před komisí sice nedominoval jako na hřišti, ale hodnocení „ucházející“ znamenalo splněný cíl. Do minulé sezony tak mohl vstoupit s čistou hlavou a soustředit se jenom na fotbal. A kácení milníků pokračovalo.

Už dřív se stal ve věku 18 let a 307 dnů nejmladším fotbalistou historie bundesligy, který nastoupil k padesáti zápasům. Leton na jaře zase prvním teenagerem, který nastřílel za sezonu 17 gólů. Hodně mu pomohla důvěra ofenzivně laděného trenéra Petra Bosze i spolupráce s jen o málo starším Julianem Brandtem. „Takový talent najdete jednou za sto let,“ rozpýlval se klubový boss Rudi Völler.

„Jednou bude taky vyhlášený nejlepším fotbalistou světa,“ přidal se Lothar Matthäus, sám laureát Zlatého míče z roku 1991. Havertze na hřišti přehlédnout nemůžete. Nejen kvůli jeho 189 centimetrům do výšky, ale i pohledné hře. Příznivci Bayeru v něm vidí následovníka špílmachrů Michaela Ballacka a Toniho Kroose, starším fanouškům zase přehledem a inteligencí připomíná Franze Beckenabuera.

I když od trenérů i spoluhráčů slyší, že by měl hrát důrazněji a řečí těla soupeřům ukázat, že je víc bojovník než tanečník, on spoléhá na svůj styl, na čisté odebírání míče. Však za 100 bundesligových startů nasbíral pouze osm žlutých karet, červenou ani jednu. „Troufám si tvrdit, že k mým silným stránkám patří čtení hry. Když jdu proti soupeři, představím si, jak bych na jeho místě reagoval já. A pak je pro mě snadnější mu míč odebrat,“ vysvětluje Havertz.

Nejpozději od doby, kdy byl v roce 2016 zvolen do ideální jedenáctky ME do 17 let, krouží kolem Havertze manažeři nejlepších evropských klubů. I když celé dětství měl na zdi plakát Barcelony, odchodu se zatím brání. „Leverkusen je pro mě teď ideální místo.“ Smlouvu podepsal do roku 2022 a na rozdíl od Brandta, který v létě odešel do Dortmundu, v ní nemá zakotvenou žádnou klauzuli o odstupném. Až jednou změní působiště, Leverkusen vydělá balík.

Už teď se mluví o částce blížící se 100 milionům eur. V Mnichově jsou údajně připraveni tolik za dvacetiletý talent dát,tedy utratit nejvyšší sumu v klubové historii. Bylo by překvapením, kdyby Kai v létě příštího roku neoblékal dres Bayernu Mnichov. Ale ještě větším, pokud by stále hrál za Leverkusen.