30. 11. 2023

Washington měl o Fleuryho zájem. To by nebylo správné, říká brankář

Marc-André Fleury byl před uzávěrkou přestupů v sezoně 2021-22 žádaným brankářem. Z Chicaga ho získala Minnesota Wild.

Již delší dobu se však hovoří také o zájmu Washingtonu Capitals. Situace s brankáři v klubu není růžová a mohl by ji vyřešit veterán z Blackhawks.

Capitals však narazili na nepřekonatelnou překážku. Fleury měl od klubu slib, že ho nevymění nikam, kam by nechtěl.

Washington tak neměl šanci.

O Washingtonu toho říká málo

O tom, že by Fleury mohl skončit ve Washingtonu, spekuloval Elliotte Friedman, jeden z předních informátorů kanadské televizní stanice Sportsnet.

Zájem Capitals však nebyl jen povrchní a informativní. Vedení klubu z hlavního města mělo vážný zájem.

Jejich telefonáty však netrvaly dlouho. Jestřábi jim při první možné příležitosti dali najevo, že Washington není jeho vysněným cílem.

Fleury se nakonec přestěhoval do Minnesoty. Svou roli hrály šance týmu na zisk Stanley Cupu a skutečnost, že s generálním manažerem Billem Guerinem vyhrál tři Stanley Cupy. V jednom z nich byl Guerin dokonce jeho spoluhráčem a v dalších dvou patřil do sestavy Pittsburghu Penguins.

Kanadský brankář se netají tím, že se s Pittsburghem rozloučil. Tamní fanoušci mají v jeho srdci zvláštní místo, a to v obou směrech.

Naposledy za Penguins nastoupil v sezóně 2016-17 před rozšiřovacím draftem, během kterého si ho jako jedničku vybrali Vegas Golden Knights.

Jeho kapitánem v Pensylvánii byl Sidney Crosby a speciálně za jeho éry se dlouhodobý vztah mezi Pittsburghem a Washingtonem pohybuje v rovině rivality. Proto se sedmatřicetiletý brankář nedokázal představit v dresu Caps.

„Nezdálo se mi to správné,“ řekl bez okolků. Washington však nerad rapsodizuje – při odpovědi se raději soustředí na důvody, proč si vybral Minnesotu.

Svou roli při rozhodování sehrála i jeho rodina. „Je to pro nás dobrá volba. Protože bydlí v Chicagu, které není tak daleko,“ vysvětlil.

Příliš brzy na hodnocení

Od uzávěrky uběhl více než týden. Na hodnocení výkonu Marca-Andrého Fleuryho je však ještě příliš brzy.

Od jeho příchodu do Minnesoty odehráli Wild čtyři zápasy. V den výměny, těsně po jejím uskutečnění, už seděl na lavičce jako náhradní brankář.

Z těchto čtyř zápasů však odehrál pouze jeden. Debutoval proti Columbusu Blue Jackets, vyhrál 3:2 a zaznamenal 23 zákroků.

„Byl jsem nervózní, chtěl jsem se ukázat v dobrém světle,“ přiznal. „Jsem rád, že se nám podařilo vyhrát. To je vše, co jsem v prvním zápase chtěl.“

Jak často budou Wild střídat Fleuryho a Talbota, není známo. Mohl by se nechat chytit ve dvou speciálních hrách. Minnesota hraje 31. března v Pittsburghu a 3. dubna ve Washingtonu.

Navenek je zatím vše růžové. Fleury nonstop prokazuje dobrou náladu, zbytek klubu se raduje z posily.

„Už jen jeho soutěživost je fenomenální. Je agresivní. Chce vyhrávat,“ říká trenér Dean Evason.

Fleuryho přítomnost si užívají i fanoušci. Jeho přezdívka Flower je známá po celém hokejovém světě. Znamená květina a odkazuje na překlad jeho příjmení z francouzštiny.

Byla to kytice květin, kterou Marc-André dostal jako dárek po vítězném zápase.

Odpověděl s humorem a nezaměnitelným úsměvem: „Myslím, že něco takového se mi ještě nikdy nestalo. Připadal jsem si jako krasobruslař.“

Zdroj: Sportnet.sk