9. 6. 2023

UEFA zvažuje velkou reformu prestižní Ligy mistrů: Toto myslí opravdu vážně ?!

Představitelé Evropské fotbalové unie (UEFA) budou v nejbližším období jednat o návrhu změny formátu Ligy mistrů. Podle nového modelu by v základní fázi každý klub odehrál až deset zápasů namísto dosavadních šesti. UEFA chce úpravou formátu odrazit snahy evropských velkoklubů, které zvažují vytvoření vlastní superligy.

V případě schválení návrhu by reforma LM nastala od roku 2024. Podle listu The Times by dosavadních osm skupin po čtyřech účastníků nahradil jediný ligový systém s 32 týmy a jednotnou tabulkou.

Každý klub by v základní části odehrál 10 utkání proti deseti různým soupeřům, kterých by určil los. Systém by byl nastaven tak, aby ubyly „bezvýznamné“ skupinové zápasy a přibylo více vzájemných duelů mezi největšími evropskými kluby.

Po základní fázi by 16 nejlepších týmů postoupilo do play off. Nejlepší tým tabulky by nastoupil v osmifinále proti šestnáctému, druhý proti patnáctému atd … Týmy, které by se umístily v tabulce na 17.-24. příčce, by putovaly do vyřazovací části Evropské ligy.

Původní návrh, který počítal se čtyřmi skupinami po osmi týmech a v základní fázi garantoval 14 zápasů pro každý klub, byl zamítnut.

Podle předsedy EPFL Larse-Christera Olssona je při novém návrhu vysoká šance na nalezení konsensu. „Je mnohem realističtější než návrh z roku 2019,“ řekl Olsson pro The Times. Agentura AFP však připomněla, že přidání dalších čtyř setkání do programu LM ještě více nahustí již tak nabitý sezónní kalendář, což by mohlo způsobit ještě větší zátěž hráčů a, výsledkem ve vyšší počet zranění.