27. 7. 2024

Tuukka Rask: Konečná těsně pod vrcholem. Už dvakrát!

Tuukka Rask udělal letos všechno správně. S výpomocí slovenského kolegy Jaroslava Haláka odchytal výtečnou základní část, Boston v 82 utkáních sesbíral 107 bodů a skončil třetí za Tampou a Calgary. V play off dupnul na plyn a své výkony ještě vyšrouboval. S trochou nadsázky se dá říct, že finskému golmanovi nevyšla v sezoně jen jedna třetina. Bohužel ta rozhodující…

Před domácím publikem během rozhodujícího zápasu o Stanley Cup chytil během úvodní periody ze čtyř střel jen polovinu. Byla to pro Raska devastující porážka, jelikož ani svou druhou účast ve finále nepřetavil v zisk stříbrného plecháče.

„Je naším nejlepším hráčem.Nikdy jsem neviděl brankáře, který by měl tak konstatní výkonnost. Je na úplně jiném levelu než my ostatní,“ dostalo se na Raskovu adresu chvály od českého spoluhráče Davida Pastrňáka. Dvaatřicetiletý Rask měl v play off 2019 skvělou bilanci, zvláště v rozhodujících zápasech čaroval.

Kdo se chtěl 12.června 2019 dostat na rozhodující duel Stanley Cupu, musel sáhnout hluboko do kapsy, ovšem pro místní fans to byl svátek. O tom, kdo bude po závěrečné siréně slavit neměli pochyb. A právě na výkony finského golmana každý spoléhal.

Domácí Bruins bušili, tlačili, stříleli ze všech pozic, leč všechno marné, po úvodní třetině se šlo do šaten za stavu 0:2 pro St.Louis a Boston se do zápasu už dostat nedokázal, byť svého soka přestřílel vysoko 33:20.

„Byla to brankářská noční můra, za 40 minut na mě šlo 10 střel, byla naprostá bezmoc to sledovat. Jordan na druhé straně chytal neuvěřitelné utkání, má můj maximální obdiv,“ ocenil Rask po prohraném finále golmanského kolegu z druhé strany.

⬇Sedmý zápas finále Stanley Cupu⬇

Ten pocit, kdy klopíte zrak do stolu a mírně zastřeným hlasem vysvětlujete novinářům příčiny finálového neúspěchu Rask už dobře znal. V roce 2013 byl v brance, když jeho Bruins padli v TD Garden v šestém zápase s Chicagem.

Kde kdo by mohl namítnout, že Rask už přece jeden Stanley Cup doma má, jenže v roce 2011 to byl americký veterán Tim Thomas, kdo v sedmém duelu vyčapal Vancouver a zajistil Bostonu oslavy Stanleyova poháru. Rask, coby mladíček, proseděl celé play off jen na střídačce a snil o tom, že jednou dostane šanci přivést Boston na vrchol i on. Ty šance dostal dvě, ale bohužel ani jedna z nich nedošla kýžené zlaté pointy.