22. 2. 2024

Braden Holtby: Když jde o všechno, drží Capitals nad vodou

Během mistrovské sezony 2017/18 se při základní části snášela na jeho hlavu vlna kritiky a do play off dokonce vstupoval jako dvojka, protože přednost dostal jeho kolega Philipp Grubauer. Jenže tahle situace trvala jen chvíli a nakonec byl jedním z hlavních hrdinů historicky prvního washingtonského Stanley Cupu.

Cesta Bradena Holtbyho za Stanley Cupem započala 16. září 1989, kdy se narodil ve městě Lloydminster, zhruba 230 km východně od Edmontonu. Budoucí hokejovou hvězdu vychovali rodiče na farmě v provincii Saskatchewan.

„Měli jsme až snad nespravedlivou výhodu v tom, že jsme mohli své děti vychovávat tady na farmě. Od prvních krůčků mohli pracovat s námi a učit se, co tvrdá práce a cílevědomost přináší. My jsme z Bredena hokejistu nevychovali, to jen tak časem vyplynulo ze situace,“ vypráví dnes médiím Holtbyho táta Greg.

Na synově hokejovém vývoji však velký podíl měli. „Táta pro mě znamenal hrozně moc Byl mým trenérem když jsem byl malý. Právě on mě naučil hrát hokej, sám dřív chytal, takže jsem se od počátků stavěl do branky i já,“ vzpomíná Holtby na své začátky.

Braden nastupoval v žákovských kategoriích za domovský Lasburn, až když došlo na přechod mezi juniory, odešel v 16 letech do týmu Saskatoon Blades. Po dvou letech tvrdé dřiny v Saskatoonu po něm ve 4.kole draftu sáhli Washington Capitals. Holtby zůstal ještě sezonu v juniorce a poté už roku 2009 podepsal s klubem z hlavního města svou první smlouvu.

Sychravý šestý listopad roku 2010 si Holtby bude pamatovat asi do konce života. Právě ten den se totiž poprvé představil v brance v utkání NHL. Na led naskočil na posledních deset minut domácího utkání s Bostonem Bruins. Zastavil všechny 4 střely hostů, vedl si skvěle a o dva dny později už chytal od začátku. Přestože ve své první sezoně zanechal Holtby v bráně dobrý dojem, strávil podstatnou část následujících dvou sezon na farmě v AHL týmu Hershey Bears. Jisté místov šatně Capitals si vybojoval až od sezoně 2013/14.

Play off začal jeho náhradník

V sezoně 2014/15 odchytal Holtby v základní části celých 73 zápasů, což je číslo, které od té doby žádný golman nepřekonal. Zářil natolik, že příště vyhrál slavnou Vezina Trophy udělovanou pro nejlepšího golmana ligy. V sezoně 2016/17 byl druhý. V průběhu mistrovské sezony 2017/18 se však stalo něco zvláštního.

Po letech jasného panování v bráně Capitals najednou Holtby nepůsobil stejně sebevědomě, což neuniklo koučům, kteří na něj najednou přestali tolik sázet. Úspěšnost jeho zákroků klesla na podprůměrných 90,7% a musel po čase přepustit místo jedničky německému brankářovi Grubauerovi. Ve chvíli, kdy se rozběhlo play off, hájil svatyni Capitals právě Grubauer a nikoliv Holtby.

„Tohle nebylo nijak jednoduché rozhodnutí, my jsme samozřejmě důkladně zvažovali veškeré aspekty. Nebyla to jen moje volba, v principu šlo o otázku na celou organizaci. Nahlédli jsme na věc z mnoha úhlů pohledu, vzali jsme v potaz počet výher, porážek i úspěšnost zákroků. Všechny tyto faktory hrály svou roli,“ vysvětlil tehdejší kouč Capitals Barry Trotz, proč do úvodního zápasu play off proti Columbusu poslal na místo Holtbyho do branky Grubauera.

Po dvou porážkách, kdy Grubauer působil velice nejsitě a během pěti třetin inkasoval osm gólů, se Trotz k Holtbymu vrátil. Kanaďan tehdy naskočil do třetí třetiny a své místo v brance už po zbytek play off neopustil. Prohru v druhém zápase s Columbusem sice odvrátit nedokázal, ale zbytek série vypadal úplně jinak. S Holtbym v brance se Washingtonu povedl velký obrat, když z 0:2 obrátili sérii na svou stranu, když vyhráli následující 4 zápasy.

Dvacetileté prokletí u konce

Ve druhém kole play off čekal odvěký rival s Pittsburghu. Alexandr Ovečkin proti Sidneymu Crosbymu. A také Braden Holtby proti Mattu Murraymu, tedy opravdový střet brankářských titánů. Po šesti zápasech, z nichž tři skončily rozdílem pouhého gólu, se z vítězství v sérii a postupu mohl radovat Holtbyho Washington.Dvacet let trvající prokletí v podobě přejití druhého kola play off tak družina trenéra Trotze prolomila.

Ve finále východní konference byl tým z hlavního města zápas od vyřazení, když dokázala Tampa Bay otočit sérii z 0:2 na 3:2. V klíčovém šestém zápase Holtby skutečně zazářil, když vychytal všech 24 soupeřových střeleckých pokusů a vynutil pro své Capitals sedmý rozhodující zápas. A zazářit dokázal i tam, když vylapal všechny útočné hvězdy Tampy vedené Stevem Stamkosem. S nulou v zádech tak slavil se spoluhráči první finále Stanley Cupu od porážky s Detroitem v roce 1998.

„Když ho nejvíce potřebujeme, tak nás opravdu podrží, je typem golmana, který vynikne v těch nejvypjatějších chvílích,“ připomněl švédský bek Christian Djoos. Ve finále Stanley Cupu 2018 čekalo na Holtbyho partu překvapení v podobě nováčka soutěže z Las Vegas. První zápas v Las Vegas domácí vyhráli a když v tom druhém za stavu 3:2 pro Washington dostal útočník Alex Tuchel přihrávku před odkrytou bránu, musel Holtby předvést zázračný zákrok holí, kterým podle mnohých expertů celou sérii převrátil na svoji stranu. – ⬇ Na zákrok se podívejte zde ⬇

„Řekl jsem si jen, zaplať pánbůh, že máme v bráně zrovna jeho. Dokáže zazářit v těch nejdůležitějších momentech a právě v onu chvíli nás opravdu zachránil,“ komentoval situaci s odstupem času kapitán Alexandr Ovečkin.

Ještě komplexnější golman

Po vyrovnání celé série se Capitals vrátili domů s notně posíleným sebevědomím. Po dvou domácích výhrách washingtonští hokejisté zlatou příležitost zajistit si vůbec první Stanley Cup ve 44 let dlouhé klubové historii nepromarnili a pátý duel v Las Vegas vyhráli 4:3.

Podle tehdejšího kouče Trotze vyrostl Holtby do role hrdiny play off i díky potížím ze základní části. „Podle mě to pro něj byl určující rok. Nemůžete být stejný hráč po celou kariéru. Když se podíváte na ostatní brankáře NHL, každý z nich si prožil období, kdy se musel vrátit k základům, aby opět mohl vystoupat na vrchol. Myslím, že se Braden díky dílčím neúspěchům musel ohlédnout a zamyslet se nad těmi nejdůležitějšími věcmi. Určitě mu to prospělo a stal se z něj komplexnější golman,“ dodává Trotz.