3. 12. 2024

Triatlonista Jakub Marek! Jak si jde za snem systému navzdory?

Český olympijský triatlon není v dobré kondici. Hlavně muži v posledních letech vyklidili ve světovém žebříčku pozice. Nyní přichází nová generace, která se pokusí dostat českou vlajku zpátky na vrcholové akce. Jedním z mladých reprezentantů je rodák ze Svitav Jakub Marek. Proč by mohl uspět zrovna on?

Ve světovém triatlonu ujel českým mužům vlak.

Na generaci kolem Filipa Ospalého nikdo nenavázal, a tak poslední zastoupení na olympijských hrách měli čeští triatlonisté v Londýně 2012.

Cesta k triatlonu?

Stejně jako většina triatlonistů i Kuba začínal původně s plaváním, ovšem už od žáků přesedlal na triatlon.

Celá rodina Markových triatlonem žije.

Rodiče Jakub a Ladislava jsou oba certifikovaní trenéři, kteří v Pardubickém kraji založili sportovní klub 4SPORTS TEAM, kde se věnují primárně tréninku mládeže a dětí.

Triatlonu se logicky věnuje i Kubův mladší bratr Lukáš.

První triatlonové krůčky tak oba bráchové dělali pod rodinným dohledem.

Pro svaz neperspektivní?

Poprvé o sobě začal Kuba dávat vědět v dorostu, kdy se stal mistrem republiky této kategorie a vyhrál pořadí Českého poháru.

Přesto jeho výkony na svazové funkcionáře dojem nedělaly. Věkovou skupinu, ve které vynikal, brali jako slabý ročník.

A dojem zpočátku neudělaly ani na jeho současného trenéra Jaroslava Formánka, který si Kubu vzal na podzim 2020 pod svá křídla.

Do té doby měl Kuba nejlepší čas na 400m plavání 4:36 a 5000m zaběhlých za 17:28. Na domácí tituly ve věkové kategorii to možná stačilo, zkušený kouč však věděl, že za hranicemi jsou jeho vrstevníci mnohem dál.

Pod křídly matadora

Jaroslav Formánek je opravdová legenda české triatlonové scény. Trenérskému řemeslu se věnuje od roku 1993, kdy byl triatlon ještě v plenkách.

Je autorem knížky z roku 2003 popularizující triatlon a jak na něj trénovat.

Pod rukama mu prošli velcí závodníci, získal ocenění trenér roku 2011 a Jana Čelůstku připravil na Letní olympijské hry do Londýna 2012. Další jiný mužský závodník s českou vlaječkou se od té doby na velký závod pod pěti kruhy nepodíval.

Teď svou energii a zkušenosti investuje do rozvoje právě Jakuba Marka. Vytáhlý závodník si jej získal svou houževnatostí a odhodláním.

„Kuba má na svůj věk nastavenou hlavu jako málokdo. Pokud se mu něco nepovede, vrátí se ještě motivovanější. Jde si za svým triatlonovým snem,“ říká na adresu svého svěřence.

Všemu však předchází tvrdý trénink. Kuba se dokázal v juniorské kategorii hodně zlepšit především po běžecké stránce.

Po roce se na 5km distanci zlepšil o minutu a půl (15:50) a další rok opět ubral skoro půl minutu (15:25). V sezoně 2023 se pak dostal pod magickou hranici patnácti minut (14:47).

Průběžně zlepšuje také cyklistiku, ve které mu sedí vzhledem k vytáhlé postavě spíše rovinaté či zvlněné terény a nikoliv ostré kopce.

Na plaveckém zlepšení pracuje společně s plaveckou trenérkou Ivanou Felgrovou. Tato spolupráce přináší postupné plavecké zlepšování, ale na první cyklistický balík letošní osobní rekord na 400m VZ ještě nestačí. Proto je další plavecký posun do nové sezóny prioritou.

Kuba je členem reprezentační skupiny, která společně trénuje a má zázemí v Brně.

První velké vavříny

Sezona 2023 znamenala pro Kubu první rok v kategorii do 23 let, která však v závodech startuje společně s elitou.

Dařilo se zejména na domácí scéně. Hned zkraje roku se Kuba stal po dramatickém průběhu mistrem ČR v aquatlonu 👇

Během roku pak přidal stříbro z MČR triatlonovém v supersprintu v Příbrami a bronz z MČR ze sprintu v Táboře.

Sezonu pak zakončil jako mistr republiky v duatlonu stylem start – cíl 👇

Vzhledem k faktu, že nejúspěšnější český závodník posledních let na olympijských tratích Honza Volár vyhlásil přechod na delší tratě, otevírá se v české reprezentaci nečekaná výzva.

Kdo bude další reprezentační jednička? Jméno Jakuba Marka by ve výčtu možných kandidátů rozhodně nemělo chybět.

Výhledy do budoucna

Kubovým cílem pro příští rok je absolvovat větší počet bodovaných závodů, a posunout se ve světovém žebříčku do třístého místa a na závěr sezóny si ideálně vyzkoušet závod světového poháru.

Z jednotlivých závodů jsou cíle kvalifikovat se na mistrovství Evropy do 23 let a na akademickém mistrovství světa. Vzhledem ke stavu mužského triatlonu nejsou uzavřeny ani starty v elitní kategorii.

Uspět ve světě velkého triatlonu aktuálně není pro české závodníky a závodnice vůbec lehké.

Nově Národní sportovní agentura schválila 30 prioritizovaných sportů, kterým poskytne vyšší finanční podporu. Triatlon mezi nimi chybí.

Časově i finančně je triatlon jeden z vůbec nejnáročnějších sportů a závodníci během sezony obracejí každou korunu.

Kuba má naštěstí skvěle fungující rodinu, která do triatlonového rozvoje svých synů je ochotna investovat maximum v rámci svých možností.

Příspěvky pro reprezentanty od ČTA jsou omezené. Ani součet všech dostupných finančních zdrojů zdaleka neumožňuje tak kvalitní přípravu, jakou má zahraniční konkurence. A tak jedním z mimo sportovních cílů bude pro spousty českých triatlonistů mířících k olympijskému snu sehnání stabilního sponzora, který by zaplatil minimálně materiální výbavu.

I přes aktuálně nedobrý stav panující v profi českém triatlonu neztrácí Kuba naději a motivaci stát se elitním triatlonistou světového formátu.

V tom mu pomáhá zatím mimo rodiny výrazněji Resortní sportovní centrum MŠMT Victoria, jehož je Kuba členem a které jeho triatlonové cestě důvěřuje.