30. 11. 2023

Tradiční klub Premier League v problémech? Finančně je neudržitelný!

Zdroj: Depositphotos

Fotbalový klub Everton FC z anglické Premier League dosáhl již třetím rokem po sobě ztráty ve výši 120,9 milionu liber, což je v přepočtu téměř 143 milionů eur. Tyto údaje se týkají sezóny 2020/2021 s uzávěrkou 30. června 2021.

V předchozích sezónách Everton zaznamenal ztráty ve výši 111,8 milionu liber a 139,8 milionu liber (132 milionů eur a 165 milionů eur). A podle pravidel anglické nejvyšší fotbalové ligy je klub, který tři po sobě jdoucí sezóny vykazuje ztrátu vyšší než 105 milionů liber, oficiálně neudržitelný a ztrátový.

Ztráta Evertonu je přitom více než třikrát vyšší. Podle klubu byla téměř polovina těchto ztrát způsobena pandemií koronaviru.

Klub se v posledních letech musel vypořádat se specifickými finančními podmínkami, včetně vyčlenění značných částek na projekt nového stadionu, a také jsme se museli vyrovnat s pokračujícím a rozsáhlým dopadem pandemie koronaviru,“ uvedl Everton FC v prohlášení.

Účastník Premier League také uvedl, že jeho finanční situace je bezpečná díky pokračující podpoře a angažovanosti jeho majoritního akcionáře Farhada Moshiriho.

Klub také spolupracuje s vedením nejvyšší anglické fotbalové ligy na dodržování stanovených finančních pravidel. Za posledních sedm let se klubu podařilo dosáhnout zisku pouze jednou, a to v sezóně 2016/2017. V aktuální sezóně se v tabulce nachází těsně nad sestupovým pásmem.

Na začátku března Everton pozastavil spolupráci s dalšími partnery – společnostmi patřícími ruskému magnátovi Alisheru Usmanovi, který je na sankčních seznamech v souvislosti s ruskou vojenskou invazí na území Ukrajiny.

Usmanov je dlouholetým obchodním partnerem Moshiriho a v lednu 2020 zaplatil 30 milionů liber, čímž si zajistil exkluzivitu na pojmenování plánovaného nového stadionu Evertonu, jehož dokončení je naplánováno na rok 2023.

Britsko-íránský podnikatel Moshiri vložil do klubu v lednu 2022 dalších 100 milionů liber a prohlásil, že tím projevil klubu podporu v turbulentním období. Moshiri v současné době vlastní 94% podíl ve společnosti Everton FC.