25. 5. 2024

TOP 8 nejlepších československých MMA gymů

Po celé České a Slovenské republice jsou desítky gymů, ve kterých trénují stovky trenérů a bojovníků. Některé gymy mají ve svých řadách opravdové hvězdy světového MMA jako je například Jiří Procházka, Atilla Végh, či Makhmud Muradov. Magazín Fórum Sport připravil seznam těch nejlepších z nich.

#8 MMA Monster

Petr „Monster“ Kníže a Makhmud Muradov. Tohle slovní spojení napadne většinu fanoušků MMA když slyší název Monster Gym.

Právě do gymu v pražských Holešovicích přišel před lety ještě mladý a chudý Uzbek Mach Muradov, že by tu chtěl trénovat.

Legenda českého MMA Petr Kníže se ho tu ujala a jelikož Mach neměl skoro žádné peníze, Petr ho tu nechal trénovat zadarmo a přespávat na žíněnkách.

Dnes je z Muradova UFC zápasník a velká hvězda. Bojuje na největších galavečerech světa a do rohu mu stále chodí…kdo jiný než Petr „Monster“ Kníže.

Příběh gymu sice táhne, ale je třeba jít s dobou. PR gymu pokulhává. Začíná to vyhledatelností na internetu, kde nepanuje shoda na tom, jak se gym oficiálně jmenuje. MMA Praha? MMA Monster nebo snad Monster gym? Web má na první pohled zastaralý design, obsahuje pouze základní informace nepřehledně seřazené a několik špatných odkazů. Na sociálních sítích aktivní není.

Kromě Makhmuda Muradova a zakladatele Petra Kníže gym mnoho profesionálů na scéně nemá. Výjimku tvoří šikovný Tomáš Fiala. Do gymu čas od času zavítá i Karlos Vémola, kterého s Petrem a Machem pojí přátelství.

#7 Penta Gym Praha

Jeden z vůbec nejstarších gymů se zaměřením na MMA na československé scéně. Duší gymu je od začátku Dan Barták, bývalý zápasník a jeden z prvních držitelů černého pásu BJJ v Čechách.

Právě v Hostivařském gymu se kolem roku 2005 zformovala parta skvělých zápasníků, které vévodil André Reinders či Bohumil Lungrik.

Na hvězdu světových rozměrů si musel Penta Gym počkat dobrých pár let, než se objevil Viktor Pešta se pod vedením Dana Bartáka probil až do divize těžké váhy v UFC, kde měřil síly s opravdovou světovou elitou.

Přesto, že se na zápasy střídavě připravuje v Americe, pokud je v Praze, jeho jedinou volbou je jeho domovský Penta Gym. Tam vyrostla i česká zápasnice se světovými zkušenostmi Magdalena Šormová.

#6 Renegade Prague Gym

Mladý, ale ambiciózní klub vznikl v Praze teprve v roce 2018. Spadá pod Vault gym a sídlí na Praze 4. Hlavními trenéry klubu jsou David Vyvážil a Roman Čedík, dále pak Jaroslav Hrdlička, Jan Klouda.

Právě kolem velezkušeného kouče Davida Vyvážila se podařilo zformovat silnou sestavu profi MMA bojovníků. Mezi hlavní tváře klubu patří Matúš Juráček, David Hošek, Miroslav Brož či Václav Mikulášek. Pod hlavičkou klubu trénují i amatérští zápasníci.