4. 12. 2022

TOP 7 největších skandálů Ligy mistrů

Báječná hra, největší světová esa v akci, mohutné davy fanoušků na nasvícených stadionech. Jenže i na sebehezčí scenérii občas padne stín. V už poměrně tlusté knize historie Ligy mistrů najdete mezi slavnými kapitolami i pár těch temných.

7.místo: Domluvený výsledek Valencie vs Manchester United? listopad 1999

Byl to hanebný pakt? Nikdo už nic nezjistí, pochyby však zůstávají. Těžko říct, co se dělo před zápasem Valencie Manchester United, v němž oběma mužstvům stačil k postupu do čtvrtfinále bod. Schválně hádejte, jak to dopadlo. Jistě, remízou 1:1 v zápase záživném jako strnulé akvarely krajinářů v 18.století.

Týmy se příliš nesnažily předstírat zájem na výhře, místo dopředu posílaly míč k vlastní brance. Podezření přiživil i valencijský záložník Angulo, který údajně naznačil, že dohoda o dělbě bodů skutečně existovala. Později však vše popřel s tím, že jeho slova zkreslili novináři…

6.místo: Mourinhova válka jaro 2005

„Zasmušilý José“ a nepřítel fotbalu? I tak nazvali činovníci UEFA portugalského trenéra Joseho Mourinha. K fotbalovému slunci se vždy dral za každou cenu, někdy i za cenu nefér praktik. Tak třeba když obvinil tehdejšího trenéra Rijkaarda, že o přestávce strávil pět minut v kabině rozhodčího. „Ani jsem se nedivil, když nám pak sudí Frisk hned z kraje druhé půle přísně vyloučil Drogbu,“ rýpl si po zápase.

Za tyto a další nepodložené výroky pak nebyl vpuštěn na lavičku při čtvrtfinálových klání jeho Chelsea s Bayernem. Dodnes však existuje podezření, že v prvním vzájemném zápase koučoval svůj tým za pomoci mobilního telefonu, když sluchátko měl jeden z asistentů schované pod čepicí.

5.místo: Jak policisté mlátili hráče březen 2002

„Ohavní Italové“ nebo dokonce „Mussoliniho vnuci“. I tyto rozvášněné titulky bylo možné číst v tureckých novinách po zápase Galatasary Istanbul na hřišti AS Řím. Po utkání se totiž strhla nevídaná potyčka, při níž údajně italští policisté mlátili obušky turecké fotbalisty. Některým chtěli dokonce odebrat pasy, aby nemohli odcestovat ze země.

„Měl jsem o svoje hráče strach,“ vzpomíná tehdejší kouč hostů Mircea Lucescu. Mela, která odstartovala na trávníku po závěrečném hvizdu, navíc vyprovokovala i fanoušky. A především vyprovokovala diplomatický konflikt mezi oběma zeměmi, který se pak musel žehlit několik týdnů.

4.místo: Sudí doživotně potrestán za korupci březen 1997

Prokleté je nejspíš vše, co je spojováno s finále Ligy mistrů 1993. Do bažiny korupce spadl jeho vítěz z Marseille a později i muž, který finále řídil – švýcarský rozhodčí Kurt Röthlisberger. Jeden z nejznámějších světových sudí – do té doby se těšil dobré pověsti – byl potrestán za prokázaný podíl na úplatkářství.

V říjnu roku 1996 tvrdil, že za 100 tisíc švýcarských franků dokáže zařídit přízeň běloruského rozhodčího Žuka v zápase Ligy mistrů mezi Grasshopers Curych a Auxere.

3.místo: Kauza úplatků Dynama Kyjev duben 1996

Na východní frontě se rozhořel ostrý boj. A když skončil, obě strany shodně hlásily: Zvítězili jsme…

O co šlo?UEFA původně potrestala Dynamo Kyjev tříletým zákazem startů v evropských soutěžích za to, že si vítězství 1:0 v Lize mistrů nad Panathinaikosem Athény v září 1995 koupilo od rozhodčího za 30 tisíc dolarů. Sám sudí tuhle částku přiznal, představitelé ukrajinského celku se však ke korupčnímu jednání v žádném případě nehlásili.

Když byl klub potrestán, začalo to zavánět mezinárodním skandálem. Do věci se vložil ukrajinský parlament, poté premiér a nakonec i prezident země. „Mnoho lidí na světě asi nechce vidět sílu Ukrajiny a někteří se obávají síly klubového fotbalu Dynama, proto se nás rozhodli zbavit,“ hřímal mocný státník.

Kdo ví, zda se UEFA nakonec jeho slov zalekla. Faktem je následná revize trestu. Dynamo bylo v plné míře omilostněno, v platnosti zůstal pouze doživotní zákaz pro dva klubové funkcionáře. Přesto, že UEFA si stojí za tím, že uplacení ze strany Kyjeva bylo pravdivé, slavící Ukrajina anulování chápe jako důkaz neviny.

2.místo: Zápas nedohraný kvůli výtržnostem duben 2005

Na jaře 2005 se italští fandové utrhli ze řetězu a výsledkem bylo jejich běsnění v Milánském derby o semifinále Ligy mistrů. Na San Siru se nedohrálo, jelikož tifosi Interu začali po neuznaném gólu řádit a jednou ze světlic zasáhli a lehce zranili golmana AC Didu.

Inter podle verdiktu UEFA zápas prohrál kontumačně 0:3, musel zaplatit hodně tučnou pokutu a čtyři utkání evropských soutěží hrál před prázdnými tribunami. Byl to však hlavně velká ostuda pro italský fotbal.

1.místo: Korupční skandál Olympique Marseille červen 1993

Tohle není pouze největší skandál Ligy mistrů, je to jedna z největších afér v dějinách fotbalu vůbec. Byl to šok, když se provalilo, že Olympique Marseille si k napoleonskému tažení Evropou pomáhal úplatky. Na ně vydal kontroverzní šéf klubu , podnikatel a politik Bernard Tapie, astronomických 19 milionů dolarů.

„Tapie rozhodoval, která utkání koupíme. Čtyři až pět zápasů se každý rok stalo předmětem ilegální dohody,“ uvedl u policejního výslechu sekretář klubu Bernes. Olympique Marseille je sice dál veden jako vítěz Ligy mistrů 1993, ale už ze sebe nesmyje podezřelý zápach z nečistých způsobů, díky kterým triumfu dosáhl. Vše se provalilo poté, co se zjistilo, že Tapie zkorumpoval fotbalisty Vallenciennes, aby doma s Marseille prohráli. Klubový boss chtěl svým hráčům pošetřit síly finále Ligy mistrů.

Za podplácení dostal Tapie dva roky, nakonec si odseděl osm měsíců „natvrdo“ A jaké byly následky skandálního odhalení pro klub? Bezmála stejně ničivé, jako by se přes stadion v jihofrancouzském přístavu přehnalo tsunami. Olympique přišel o domácí titul, za trest spadl z první ligy a z ran způsobených aférou se dlouhá léta vzpamatovával. Mezi absolutní evropskou elitu, mezi kterou byl počátkem devadesátých let, se už klub nedostal nikdy.

Instagram did not return a 200.