30. 5. 2024

Skandály v Lize mistrů? Vzpomínáme na 8 největších!

#1 Korupční skandál Olympique Marseille červen 1993

Tohle není pouze největší skandál Ligy mistrů, je to jedna z největších afér v dějinách fotbalu vůbec. Byl to šok, když se provalilo, že Olympique Marseille si k napoleonskému tažení Evropou pomáhal úplatky.

Na ně vydal kontroverzní šéf klubu , podnikatel a politik Bernard Tapie, astronomických 19 milionů dolarů.

„Tapie rozhodoval, která utkání koupíme. Čtyři až pět zápasů se každý rok stalo předmětem ilegální dohody,“ uvedl u policejního výslechu sekretář klubu Bernes. Olympique Marseille je sice dál veden jako vítěz Ligy mistrů 1993, ale už ze sebe nesmyje podezřelý zápach z nečistých způsobů, díky kterým triumfu dosáhl.

Vše se provalilo poté, co se zjistilo, že Tapie zkorumpoval fotbalisty Vallenciennes, aby doma s Marseille prohráli. Klubový boss chtěl svým hráčům pošetřit síly finále Ligy mistrů.

Za podplácení dostal Tapie dva roky, nakonec si odseděl osm měsíců „natvrdo“ A jaké byly následky skandálního odhalení pro klub?

Bezmála stejně ničivé, jako by se přes stadion v jihofrancouzském přístavu přehnalo tsunami. Olympique přišel o domácí titul, za trest spadl z první ligy a z ran způsobených aférou se dlouhá léta vzpamatovával.

Mezi absolutní evropskou elitu, mezi kterou byl počátkem devadesátých let, se už klub nedostal nikdy.