21. 2. 2024

TOP 6 důvodů proč začít pravidelně běhat!

Kardio trénink má místo ve všech možných tréninkových režimech. Pokud chcete spálit tuk a maximalizovat efektivitu tréninku, běžecký kardio trénink je základem.

O cvičení obecně se říká, že funguje jako medicína. Běhání je jedním z nejpopulárnějších a nejjednodušších cviků nebo typů tréninků vůbec.

Pokud prováděny s mírou a optimálním tempu, běhání je vhodné například pro prevenci obezity, diabetu typu 2, srdečně-cévním onemocněním, vysokému krevnímu tlaku, infarktu atd.

Pojďme na konkrétní benefity, které můžete pocítit již v prvních dnech pravidelného běhání:

#1 Běhání vás dělá šťastnější

A to doslova. Jelikož při běhu v pohodlném tempu se uvolňuje hormon zvaný endocannabinoids (podezřele podobný konopí přítomného v marihuaně), který má za následek to, že po doběhnutí se budete cítit doslova „high“.

V angličtině je na to dokonce termín „runner ‚s high“. Tento hormon je uvolňovaným dokonce i tehdy, pokud jste přetrénování a běhat se vám jít nechce. Tehdy si na to třeba dát pozor a raději zůstat doma při józe nebo strečinku, jinak se přetřením ještě více.

#2 Dostanete se do formy

Zde se najde hned několik benefitů. Ztráta váhy, nadbytečných kilogramů, zvýšení kapacity plic, lepší kondice, spálení většího množství kalorií.

#3 Zpevnění kostí, chrupavek, kolen

Mnoho studií prokázalo, že běhání zvyšuje hustotu kostí, zpomaluje redukci kostí při stárnutí a zlepšuje zdraví vašich kolen.

Určitě vás mnohý lidé, což neběhají sami varovali, abyste neběhali, protože prý to není dobré na kolena. Můžeme vás ujistit, že jde o mýtus. Pokud máte v genech predispozici na bolavé kolena, ani běh vám nepomůže.

#4 Běhání má obrovský vliv na kognitivní funkce

V podstatě to znamená, že běhání má pozitivní vliv na funkci mozku, pracovní paměť, stárnutí mozku, přemýšlení a soustředění při práci. Rovněž vám pomůže v učení, studiu jazyků, řešení problémů atd. IQ vám však asi nezvýší.

#5 Snižuje riziko rakoviny

Přesně tak, přesněji působí jako prevence před některými typy rakoviny. Pokud se vám to zdá nereálné, nastudujte si (samozřejmě až po krátkém běhu, ať vám to myslí) tyto studie.

#6 Prodlužuje život

Troška obecný bod, ale je to tak. Mnoho studií se zaměřují na účinky cvičení na délku života. Neplatí to jen pro běh, ale běh v pohodlném tempu příznivě působí na kardiovaskulární systém, a tím pádem upevňuje zdraví a funkčnost těla.