25. 9. 2023

TOP 5 sportů, při kterých spálíte nejvíce kalorií

Pokud máte kvalitně nastavený jídelníček, dobrou životosprávu a dostatek spánku, lze efektivně hubnout i bez sportu či pohybu navíc. Ovšem správně zvolená sportovní aktivita může výrazně ulehčit či možná zrychlit vaši cestu za lepší postavou.

Počet spalovaných kalorií pak ovlivňuje celá škála faktorů jako je například vaše hmotnost, pohlaví, genetika či právě aktivita, kterou vykonáváte. Musíte se tedy pořádně zamyslet a volit z těch, co možná nejlepších a nejefektivnějších aktivit. 

1. Chůze

Chůze je možná tím nejlehčím způsobem, jak do svého života zařadit pohyb. Není třeba žádná výbava. Jen občas vyměňte auto či veřejnou dopravu za chůzi.

Běžnou chůzi lze spálit až 160 kalorií za půlhodiny, i když toto číslo může být značně individuální. Další výhodou je, že chůze nezatěžuje klouby.

2. Běh

Stejně jako chůze, i běh je ideální volbou pro lidi, kteří nikdy nesportovali a chtějí spálit kalorie. Běhat můžete kdekoliv a kdykoliv se vám zachce. Ve městě, v přírodě, u moře. Průměrný člověk může spálit za 10 minut běhu až 180 kalorií.

Pravidelný běh snižuje riziko infarktu a má pozitivní vliv na náš spánek. Nevýhodou může být to, že běh vyvíjí tlak na naše kolena a kotníky. Pro začátečníky tedy platí běhat 20-30 minut každý druhý až třetí den.

3. Jízda na kole

Pro ty, kterým přijde chůze nudná a běhání je nebaví, je tu jízda na cyklistickém kole. Oproti běhání tolik nezatěžuje klouby a je tedy vhodnější pro lidi s nadváhou. Průměrný člověk spálí 30 minutovou jízdou na kole 350 kalorií.

Pozor, jízda na rotopedu je z pohledu pálení kalorií tou nejméně vhodnou metodou. Naopak nejvíce spálíte jízdou v horském terénu.

4. Plavání

Možná tou nejlepší, nejkomplexnější a nejbezpečnější pohybovou aktivitou pro pálení kalorií je plavání. Při plavání zapojuje člověk kompletně celé tělo, takže krom síly a vytrvalosti má také blahodárný vliv na náš spánek, srdce a plíce.

Existuje vícero stylů plavání od nichž se pak odvíjí počet spálených kalorií. Čím rychleji a déle plavete, tím více spálíte. Z toho pohledu se nejlépe jeví styly jako kraul či motýlek. Ovšem i pomalejšími styly můžeme za hodiny intenzivnějšího plavání spálit kolem 600 kalorií.

5. Silový trénink

Opusťme teď výše zmíněné kardio aktivity a pojďme se podívat na silovou přípravu. Ta se může z pohledu spálení kalorií jevit jako outsider, když průměrný člověk dokáže za půl hodiny středně intenzivního posilování spálit kolem 120 kalorií, jenže…

Silový trénink nabízí oproti výše zmíněným kardio aktivitám výhody, jimiž jsou především nárůst síly a budování svalové hmoty. Mimo pálení kalorií a hubnutí tak budujete svalová vlákna.