TOP 4 nejvýznamnější tenisové turnaje & Grand Slam

Je to sen většiny malých tenistů, které zatím sotva drží raketu a s pomocí trenéra se učí hrát správně backhand a forhend. I ti o něco starší mají povětšinou jasno, že uspět na některém grandslamovém turnaji je víc než být světovou jedničkou. Vítězné vavříny z Wimbledonu, US Open, Australian Open či Roland Garros zajistí tenistům a tenistkám krom pohádkového jmění také sportovní nesmrtelnost.

🎾Australian Open 🇦🇺

Prvním grandslamovým turnajem sezony je Australian Open, které se zpravidla koná vždy ve druhé polovině ledna. Místem dějiště je pak druhé největší australské město Melbourne.

Úvodní ročník se konal v roce 1905 jako amatérské mezinárodní mistrovství Australásie a do roku 1927 nesl název Australasian Championships. Poté, až do počátku otevřené éry tenisu v roce 1968 se jmenoval Australian Championships. V sezóně 1969 byl turnaj poprvé otevřen profesionálním tenistům, což odráží slovo „Open“ v nynějším názvu.

Konání Australian Open je v Melbourne vždy svátkem sportu. Reprofoto: melbourne.internation.com

Jediný grandslam na jižní polokouli bývá nejnavštěvovanější ze všech čtyř hlavních turnajů sezony a byl také prvním grandslamem hraným pod střechou. Původně se sice hrálo v Melbourne parku na trávě, ovšem od roku 1988 válí tenisté na tvrdém povrchu.

Česká stopa je v tenisové historii docela velká a sahá i do kronik Australian Open. V roce 1990 tu například diváci sledovali ryze československé finále, které ovládl Ivan Lendl nad Miloslavem Mečířem. Mezi vítěze tohoto turnaje patří také Petr Korda, Hana Mandlíková či Martina Navrátilová.

🎾Roland Garros 🇫🇷

Turnaj známý také jako French Open, každoročně hraný na přelomu května a června v Paříži, je druhý ze čtyř tenisových turnajů nejvyšší úrovně – Grand Slam. Pojmenování získal po francouzském válečném letci Rolandu Garrosovi, který roku 1913 jako první přeletěl Středozemní moře. Úvodní ročník se konal už v roce 1891 pod názvem Championnat de France.

Turnaj v Paříži táhne. Reprofoto: joeleriksson.com

Ronald Garros je jediný grandslam na antuce a obecně bývá mezi tenisty považovaný jako za fyzicky nejnáročnější tenisový turnaj na světě. Dějištěm klání je rozlehlý tenisový areál Stade Roland-Garros ležící v 16. městském obvodu Paříže. I na turnaji zanechali čeští tenisté skvělou stopu. Jako první zde vyhrál Jan Kodeš v roce 1970 a Ivan Lendl ho napodobil hned 3x v letech 1984,1984 a 1987. Legendární česká tenistka Hana Mandlíková se zde zapsala do historie vítězek dvouhry v roce 1981.

🎾Wimbledon 🇬🇧

Wimbledon je nejstarší a nejproslulejší turnaj v tenisovém světě. Koná se každý rok v červnu nebo červenci, jde o třetí grandslamový turnaj sezóny. Odehrává se na travnatých kurtech All England Clubu sídlícím na londýnském předměstí Wimbledon. První ročník byl odehrán již v roce 1877. Ženy na něm hrají od roku 1884, v témže roce se také začala hrát mužská čtyřhra. V roce 1913 byla přidaná čtyřhra žen a smíšená čtyřhra.

Proslulý tenisový areál All England Clubu. Reprofoto: protravel.cz

Typické pro Wimbledon je anglické proměnlivé počasí. Jeden den může svítit slunce, ale další tři dny může jen propršet. Důležitou roli hraje při Wimbledonu historická tradice, na které si turnaj velmi zakládá. Tak například šatny zůstaly původní dřevěné, areál, včetně dvorců, neobsahuje žádné reklamní plochy a tenisté musí hrát v předepsaném oblečení, které je bílé. V neděli předělující první a druhý týden se tradičně nehraje. Patronát nad grandslamem drží britská královská rodina. 

Mezi tenisty, kteří zvedli nad hlavu slavný wimbledonský pohár, jsou také 3 Češi. V roce 1973 vyhrál turnaj jako první Čech Jan Kodeš, za české tenistky tu uspěla Jana Novotná a hned 2x Petra Kvitová.

🎾US Open 🇺🇸

United States Open je jeden z nejprestižnější tenisový turnaj ve Spojených státech. Na přelomu srpna a září uzavírá Grand Slam. Koná se v Národním tenisovém centru Billie Jean Kingové v New Yorském Queensu. První ročník se konal v roce 1881 a dalších 100 let se hrálo na trávě, pak se několik turnajů odehrálo na antuce a až od roku 1978 se hraje na současném tvrdém povrchu. Je to jediný grandslam, který si za svou historii vyzkoušel všechny plochy.


Stadionu Arthura Ashe je na nepřízeň počasí připraven zatahovací střechou. Reprofoto: ATP

Jako jediný z turnajů velké čtyřky uplatňuje tiebreak i v rozhodujících sadách zápasů. V sezóně 2006 se stal prvním grandslamem, na němž byl zaveden systém „jestřábího oka“ pro kontrolu dopadu míčů. To však minulo české hrdiny US Open, jelikož Ivan Lendl zde triumfoval 3x po sobě v letech 1985-87 s tím, že v roce 1985 měl turnaj českého i českou vítězku, kterou byla Hana Mandlíková. Ta však už na rozdíl od Lendla žádný další triumf nepřidala.

Instagram did not return a 200.