30. 5. 2024

TOP 4 nejvýznamnější tenisové turnaje & Grand Slam

Je to sen většiny malých tenistů, které zatím sotva drží raketu a s pomocí trenéra se učí hrát správně backhand a forhend.

I ti o něco starší mají povětšinou jasno, že uspět na některém grandslamovém turnaji je víc než být světovou jedničkou.

Vítězné vavříny z Wimbledonu, US Open, Australian Open či Roland Garros zajistí tenistům a tenistkám krom pohádkového jmění také sportovní nesmrtelnost.

🎾Australian Open

Prvním grandslamovým turnajem sezony je Australian Open, které se zpravidla koná vždy ve druhé polovině ledna. Místem dějiště je pak druhé největší australské město Melbourne.

Úvodní ročník se konal v roce 1905 jako amatérské mezinárodní mistrovství Australásie a do roku 1927 nesl název Australasian Championships.

Poté, až do počátku otevřené éry tenisu v roce 1968 se jmenoval Australian Championships. V sezóně 1969 byl turnaj poprvé otevřen profesionálním tenistům, což odráží slovo „Open“ v nynějším názvu.

Jediný grandslam na jižní polokouli bývá nejnavštěvovanější ze všech čtyř hlavních turnajů sezony a byl také prvním grandslamem hraným pod střechou.

Původně se sice hrálo v Melbourne parku na trávě, ovšem od roku 1988 válí tenisté na tvrdém povrchu.

Česká stopa je v tenisové historii docela velká a sahá i do kronik Australian Open.

V roce 1990 tu například diváci sledovali ryze československé finále, které ovládl Ivan Lendl nad Miloslavem Mečířem. Mezi vítěze tohoto turnaje patří také Petr Korda, Hana Mandlíková či Martina Navrátilová.