23. 4. 2024

Jak čeští tenisté ovládli New York aneb US Open 1985!

Zdroj: Depositphotos

Ony dva týdny na přelomu srpna a září roku 1985 sice nejsou taj často připomínány, mají však unikátní postavení v historii československého tenisu i sportu vůbec.

To, co toho roku dokázali čeští hráči a hráčky na posledním grand slamu sezony bylo prostě báječné.

Celkem pět titulů a další tři finálové účasti bylo něco, co nikdy předtím ani potom žádné tak malé tenisové zemi jako je Česko nepovedlo.

Nic na tom nemění ani fakt, že k tomu výraznou měrou přispěli Ivan Lendl, tou dobou již žijící v USA a Martina Navrátilová, který Spojené státy americké už reprezentovala.

Svět je totiž – na rozdíl od českých komunistických funkcionářů – bral jako reprezentanty české tenisové školy.

Mužská dvouhra

Ivan Lendl, nasazený hráč číslo dvě, hrál ve fantastické formě. Na cestě do finále prohrál v šesti zápasech jen jediný set a ztratil pouhých 47 gamů.

Ve finále čekala Lendla světová jednička Američan John McEnroe. I tady se však český hráč příliš nenadřel, vyhrál 3:0 na sety a radoval se ze svého druhé grandslamového titulu v kariéře.

Ženská dvouhra

Tady byla soutěž pro českého diváka obzvláště pikantní.

Třiadvacetiletý Hana Mandlíková, která už v té době měla za sebou tituly z Australian Open i Roland Garros, byla nasazená jako číslo tři.

V českém čtvrtfinále si Mandlíková poradila se Sukovou a v semifinále s nasazenou jedničkou Cris Evertovou.

Ve finále čekala na Mandlíkovou turnajová dvojka Martina Navrátilová, která v semifinále zdolala mladičkou nastupující hvězdu Steffi Grafovou 2:0 na sety.

Finálový zápas obou Češek byl krásný a zajímavý. Mandlíková vyhrála první set v tie breaku, druhý prohrála jasně 1:6.

Závěrečný set musel znovu dojít až do tie breaku, v němž byla překvapivě klidnější Hana Mandlíková. Vyhrála ho 7:2 a mohla se radovat ze svého prvního a taky posledního triumfu na US Open.

Martina pro tentokrát zůstala smutná.

Další úspěchy

Čtyřhra žen. Helena Suková společně s Němkou Claudií Kohdeovou-Kilschovou ve finále senzačně porážejí nejlepší světový pár Navrátilová-Shriverová 2:1 na sety a obě slaví svůj první grandslamový titul.

Smíšená čtyřhra. Martina Navrátilová spolu se Švýcarem Heinzem Günthardtem nedají ve finále smetou australský pár Elizabeth Smylieovou s Johnem Fitzgeraldem.

Pro 29letou Martinu je to už celkově 35 grandslamový titul.

V soutěži juniorek se 17letá Andrea Holíková, dcera slavného hokejisty Jaroslava, se probojuje až do finále, kde podlehne Italce Caroneové.

Chuť si Holíková spraví ve čtyřhře, kde spolu s 15letou Slovenkou Radkou Zrubákovou porazí argentinský pár a soutěž opanují.