26. 4. 2024

TOP 12 památných zápasů Česka na EURU!

Zdroj: Freepik

#2 Česko 🆚 Německo 1:2 po prodloužení,🗓 1996

Finále ve Wembley přišla rozehrát samotná britská královna Alžběta. Kdo je favorit? Mírně Němci, ale Čechy už nikdo nepodceňoval.

Zvláště po hodině hry, kdy rozhodčí pískl po faulu na Poborského penaltu a Patrik Berger poslal český tým do vedení.

O pár minut později však Němci střídali a na hřiště přišel Oliver Bierhoff a ten vzal zápas do svých rukou.

Útočník italského Udinese nejprve hlavičkou vyrovnal a v následném prodloužení vstřelil po teči první zlatý gól v historii mistrovství Evropy.

Oliver Bierhoff – kat Čechů.

Jenže i stříbro se počítá. Za nečekaným úspěchem stál jako trenér Dušan Uhrin.

Z neznámých mladíků Nedvěda, Šmicera, Poborského, Bejbla se staly velké hvězdy.

Sestřih utkání 👇

#1 Česko 🆚 Nizozemsko 3:2, 🗓 2004

Tohle utkání je dodnes považováno za jedno z nejkvalitnějších a nejatraktivnějších v celé historii evropských šampionátů.

Hvězdný výběr zkušeného kouče Brücknera se z favorizovanými Nizozemci utkal již ve druhém zápase skupinové fáze a byla to parádní řežba.

Skóre otevřel obránce Bouma – 0:1! Pak si našel skulinu v naší obraně kanonýr Van Nisterlooy – 0:2.

Po dvaceti minutách se zdálo, že jsme na lopatkách. Pak přišel comeback.

Spolupráce útočníků Baroš-Koller nám zajistila vyrovnaný stav, který čtvrthodiny před koncem zlomil po úchvatné kombinaci Vladimír Šmicer. Dokonáno.

Fotbalový svět opěvoval české hrdiny a rázem je pasoval na jednoho z adeptů na titul.

Jak známo, naše útočné kopí dokázali před branami finále ztupit až hrdí Řekové.