28. 4. 2024

Takové bylo fotbalové EURO 2021!

Zdroj: Freepik

V pořadí už šestnácté mistrovství Evropy ve fotbale o rok odložila pandemie covidu-19, takže se v 11 evropských městech hrálo až mezi červnem a červencem 2021.

Vůbec poprvé se evropský turnaj konal v 11 evropských městech v 11 různých zemích, a to symbolicky od 11. června do 11. července 2021.

Zdroj: Depositphotos

Finále a semifinále se již podruhé, poprvé od ME 1996, odehrálo na Wembley Stadium v Londýně, které mělo s 90 000 místy největší kapacitu ze všech hostitelských stadionů.

➡ Skupinová fáze

Země byly rozlosovány do 6 skupin po 4 týmech, ze kterých do osmifinále postupovaly vždy dvě nejlepší týmy a k nim čtyři nejlépe umístěné ze třetích míst.

Česká reprezentace získala po třech utkáních v základní skupině D 4 body a postoupila mezi do osmifinále.

V úvodním zápase skupiny porazila 2:0 Skotsko, následně remizovala 1:1 s výběrem Chorvatska a v posledním zápase podlehla 0:1 Anglii.

Z divácky nejatraktivnější skupiny F postoupili všichni favorité.

Nejemotivnější zápas se odehrál mezi Finskem a Dánskem ve kterém zkolaboval dánský záložník Christian Eriksen.

Naštěstí vše dobře dopadlo a Eriksen poslal druhý den z nemocnice dobrou zprávu.

Sestřih skupinové fáze 👇

💡 Osmifinále

První dva týmy skupin a čtyři nejlepší celky z třetích míst se kvalifikovali mezi nejlepší šestnáctku.

Wales vs Dánsko 0:4

Nakonec šlo o celkem jednoznačnou záležitost.

První osmifinále Eura ovládli na stadionu v Amsterdamu fotbalisté Dánska, a to především díky výkonu Kaspera Dolberga, který vstřelil Walesu dva góly.

Na konečné skóre 4:0 upravovali v závěru Joakim Maehle a Martin Braithwaite.

Branky: 27. Dolberg, 48. Dolberg, 88. Maehle, 90+4. Braithwaite. ŽK: Rodon, Moore, Brooks, Bale  ČK: 90. H. Wilson (Wales). Diváci: 14 645. Místo: Johan Cruyff Arena, Amsterdam (Nizozemsko).

Wales: Ward – C. Roberts (40. Williams), Rodon, Mepham, B. Davies – James (78. Brooks), Morrell (60. Wilson), Ramsey, Allen, Bale – Moore (78. T. Roberts). Trenér: Page.

Dánsko: Schmeichel – Christensen, Kjaer (77. Andersen), Vestergaard – Stryger Larsen (77. Boilesen), Höjbjerg, Delaney (60. Jensen), Mähle – Damsgaard (60. Nörgaard), Dolberg (70. Cornelius), Braithwaite. Trenér: Hjulmand.

Sestřih 👇

Itálie vs Rakousko 2:1 po prodloužení

Duel v londýnském Wembley, který v základní hrací době skončil bez branek, rozhodli v rozmezí 95. až 105. minuty střídající Federico Chiesa a Matteo Pessina.

Za Rakušany snížil ve 114. minutě další střídající hráč Saša Kalajdzic.

Branky: 95. Chiesa, 105. Pessina – 114. Kalajdzic. ŽK: Di Lorenzo, Barella – Arnautovic, Hinteregger, Dragovic. Diváci: 18 910. Místo: Stadion Wembley, Londýn (Anglie).

Itálie: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Barella (67. Pessina), Jorginho, Verratti (67. Locatelli) – Berardi (84. Chiesa), Immobile (84. Belotti), Insigne (108. Cristante). Trenér: Mancini.

Rakousko: Bachmann – Lainer (114. Trimmel), Dragovic, Hinteregger, Alaba – X. Schlager (106. Gregoritsch), Grillitsch (106. Schaub) – Laimer (114. Ilsanker), Sabitzer, Baumgartner (90. Schöpf) – Arnautovic (97. Kalajdzic). Trenér: Foda.

Sestřih 👇

Nizozemsko vs Česko 0:2

Překvapení. Česká reprezentace porazila v budapešťském osmifinále EURA Nizozemsko a dostala se mezi osm posledních týmů.

O postupu rozhodl v 68. minutě, kdy Oranje hráli už jen o deseti bez vyloučeného de Lighta, hlavičkující Holeš.

Muž, který je v reprezentaci na černou práci, favorita trpícího českým komplexem načal, Schick pak deset minut před koncem po Holešově akci čtvrtou šampionátovou trefou senzaci završil.

Branky: 68. Holeš, 80. Schick. ŽK: Dumfries, F. de Jong – Coufal. ČK: 55. De Ligt (Nizozemsko). Diváci: 52 834. Místo: Puskás Aréna, Budapešť (Maďarsko).

Nizozemsko: Stekelenburg – De Vrij, De Ligt, Blind (81. Timber) – Dumfries, De Roon (73. Weghorst), Wijnaldum, F. de Jong, Van Aanholt (81. Berghuis) – Depay, Malen (57. Promes). Trenér: De Boer.

Česko: Vaclík – Coufal, Čelůstka, Kalas, Kadeřábek – Holeš (85. Král) – Masopust (79. Jankto), Barák (90.+2 Sadílek), Souček, Ševčík (85. Hložek) – Schick (90.+2 Krmenčík). Trenér: Šilhavý.

Sestřih 👇

Belgie vs Portugalsko 1:0

Fotbalisté Belgie oslavili postup do čtvrtfinále EURO, když zvítězili nad Portugalskem 1:0.

Postupový gól vstřelil krátce před poločasem Thorgan Hazard.

Portugalci se po přestávce tlačili za vyrovnáním, z tlaku ale vytěžili jen nastřelenou tyč, proto se Ronaldo a spol. se šampionátem rozloučili už v osmifinále.

Branka: 42. T. Hazard. ŽK: Vermaelen, Alderweireld – Palhinha, Dalot, Pepe. Místo: La Cartuja, Sevilla (Španělsko).

Belgie: Courtois – Alderweireld, Vertonghen, Vermaelen – Meunier, Tielemans, Witsel, T. Hazard (90.+5 Dendoncker) – De Bruyne (48. Mertens), Lukaku, E. Hazard (87. Carrasco). Trenér: Martínez.

Portugalsko: Patrício – Dalot, Dias, Pepe, Guerreiro – Moutinho (55. Felix), Palhinha (78. Danilo), Sanches (78. S. Oliveira) – B. Silva (55. Bruno Fernandes), Ronaldo, Jota (70. A. Silva). Trenér: Santos.

Sestřih 👇

Chorvatsko vs Španělsko 3:5 po prodloužení

Hráči „La Roja“ otočili vývoj po vlastního brance Pedriho a ještě pět minut před koncem vedli díky trefám Pabla Sarabii, Césara Azpilicuety a Ferrana Torrese 3:1.

Chorvati si ale po brankách Mislava Oršiče a Maria Pašaliče vynutili prodloužení.

V něm rozhodli dalšími góly ze 100. a 103. minuty Álvaro Morata a Mikel Oyarzabal.

Branky: 20. vlastní Pedri, 85. Oršič, 90.+2 Pašalič – 38. Sarabia, 57. Azpilicueta, 77. F. Torres, 100. Morata, 103. Oyarzabal. ŽK: Brozovič, Čaleta-Car (oba Chor.). Diváci: 22.771 (omezený počet). Místo: Parken, Kodaň (Dánsko).

Chorvatsko: Livakovič – Juranovič (74. Brekalo), Vida, Čaleta-Car, Gvardiol – Modrič (114. Ivanušec), Brozovič, Kovačič (79. Budimir) – Vlašič (79. Pašalič), Petkovič (46. Kramarič), Rebič (67. Oršič). Trenér: Dalič.

Španělsko: Simón – Azpilicueta, García (71. P. Torres), Laporte, Gayá (77. Alba) – Koke (77. Ruiz), Busquets (101. Rodri), Pedri – F. Torres (88. Oyarzabal), Morata, Sarabia (71. Olmo). Trenér: Enrique.

Sestřih 👇

Francie vs Švýcarsko 3:3, 3:4 na penalty

Švýcary poslal do vedení v 15. minutě Haris Seferovic. Jeho spoluhráč Ricardo Rodríguez na začátku druhé půle neproměnil penaltu.

Karim Benzema poté dvěma góly v 57. a 59. minutě otočil skóre a čtvrt hodiny před koncem zvýšil Paul Pogba na 3:1.

V závěru ale snížil opět Seferovic a v poslední minutě vyrovnal střídající Mario Gavranovic.

V rozstřelu uspělo všech pět švýcarských exekutorů, na straně favorizovaných Les Bleus selhal hvězdný útočník Kylian Mbappé, jehož pokutový kop zlikvidoval brankář Yann Sommer.

Branky: 57. a 59. Benzema, 75. Pogba – 15. a 81. Seferovic, 90. Gavranovic. Penaltu proměnili: Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe – Gavranovic, Schär, Akanji, Vargas, Mehmedi. Penaltu neproměnil: Mbappé (Francie). ŽK: Varane, Coman, Pavard – Elvedi, Rodríguez, Xhaka, Akanji. Diváci: 23 894 (omezený počet). Místo: Národní stadion, Bukurešť (Rumunsko).

Francie: Lloris – Varane, Lenglet (46. Coman, 111. Thuram), Kimpembe – Pavard, Pogba, Kanté, Rabiot – Griezmann (88. Sissoko) – Mbappé, Benzema (94. Giroud). Trenér: Deschamps.

Švýcarsko: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodríguez (87. Mehmedi) – Widmer (73. Mbabu), Freuler, Xhaka, Zuber (79. Fassnacht) – Shaqiri (73. Gavranovic) – Seferovic (97. Schär), Embolo (79. Vargas). Trenér: Petkovic.

Sestřih 👇

Anglie vs Německo 2:0

Angličané oplatili Německu semifinálovou porážku z domácího Eura 1996.

Duel v londýnském Wembley rozhodli v závěrečné čtvrthodině Raheem Sterling a Harry Kane.

Joachim Löw odkoučoval poslední zápas na lavičce Německa.

Branky: 75. Sterling, 86. Kane. ŽK: Rice, Phillips, Maguire – Ginter, Gosens. Diváci: 41 973 (omezený počet). Místo: Stadion Wembley, Londýn (Anglie).

Anglie: Pickford – Walker, Maguire, Stones – Trippier, Phillips, Rice (88. Henderson), Shaw – Saka (69. Grealish), Kane, Sterling. Trenér: Southgate.

Německo: Neuer – Ginter (87. Can), Hummels, Rüdiger – Kimmich, Goretzka, Kroos, Gosens (88. Sané) – Havertz, Müller (90.+2 Musiala) – Werner (68. Gnabry). Trenér: Löw.

Sestřih 👇

Švédsko vs Ukrajina 1:2 po prodloužení

Fotbalisté Ukrajiny porazili v osmifinále mistrovství Evropy po prodloužení Švédsko 2:1.

Skóre otevřel ve 27. minutě Olexandr Zinčenko, tři minuty před před koncem první půle však vyrovnal Emil Forsberg. Švédové hráli od 98. minuty bez vyloučeného Marcuse Danielsona.

O historickém postupu týmu Andreje Ševčenka mezi nejlepších osm týmů šampionátu rozhodl v první nastavené minutě prodloužení v Glasgow hlavičkující Arťom Dovbyk.

Branky: 43. Forsberg – 27. Zinčenko, 120.+1 Dovbyk. ŽK: Kulusevski, Forsberg – Jarmolenko, Dovbyk. ČK: 98. Danielson (Švédsko). Diváci: 9 221 (omezený počet). Místo: Hampden Park, Glasgow (Skotsko).

Švédsko: Olsen – Lustig (83. Krafth), Lindelöf, Danielson, Augustinsson (83. Bengtsson) – S. Larsson (97. Claesson), Olsson (101. Helander), Ekdal, Forsberg – Kulusevski (97. Quaison), Isak (97. Berg). Trenér: Andersson.

Ukrajina: Buščan – O. Karavajev, Zabarnyj, Kryvcov, Matvijenko – Sydorčuk (118. Bezus), Stěpaněnko (94. Makarenko), Zinčenko – Jarmolenko (106. Dovbyk), Jaremčuk (91. Besedin, 102. Cygankov), Šaparenko (61. Malinovskij). Trenér: Ševčenko.

Sestřih 👇

💡 Čtvrtfinále

Mezi nejlepší osmičku se senzačně probojoval český výběr kouče Šilhavého.

Naopak chyběli mistři světa z Francie či obhájci titulu Portugalci.

Švýcarsko vs Španělsko 1:1, 1:3 na penalty

Dlouhou výhodu jednoho muže v poli navíc využít nedokázali, penaltový rozstřel ale zvládli.

Španělům hrálo ve čtvrtfinále proti Švýcarům vše do karet, když za stavu 1:1 dostal v 77. minutě Freuler červenou kartu.

Jenže přesilovku nezužitkovali ani v prodloužení, a tak o postupujícím musely rozhodnout až penalty. Postup „La Roji“ zařídil Oyarzabal.

Branky: 68. Shaqiri – 8. vlastní Zakaria. Penaltu proměnili: Olmo, Moreno, Oyarzabal – Gavranovic. Penaltu neproměnili: Busquets, Rodri – Schär, Akanji, Vargas. ŽK: Widmer, Gavranovic – Laporte. ČK: 77. Freuler (Švýcarsko). Diváci: 24 764 (omezený počet). Místo: Krestovskij stadion, Petrohrad (Rusko).

Švýcarsko: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodriguez – Widmer (100. Mbabu), Zakaria (101. Schär), Freuler, Zuber (90.+2 Fassnacht) – Shaqiri (81. Sow), Embolo (23. Vargas) – Seferovic (82. Gavranovic). Trenér: Petkovic.

Španělsko: Simón – Azpilicueta, P. Torres (113. Alcantara), Laporte, Alba – Koke (90.+1 Llorente), Busquets, Pedri (119. Rodri) – F. Torres (91. Oyarzabal), Morata (54. Moreno), Sarabia (46. Olmo). Trenér: Enrique.

Sestřih 👇

Belgie vs Itálie 1:2

Belgičtí fotbalisté v mnichovské Allianz Areně padli 1:2. Squadra Azzura jde do semifinále díky trefám Nicoló Barelly a Lorenza Insigneho.

O snížení se postaral z penalty Romelu Lukaku, ale víc svěřenci Roberta Martíneze nesvedli.

Branky: 45.+ 2 Lukaku z pen. – 31. Barella, 44. Insigne. ŽK: Tielemans – Verratti, Berardi. Diváci: 12 984 (omezený počet). Místo: Allianz Arena, Mnichov (Německo).

Belgie: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Meunier (69. Chadli, 74. Praet), Witsel, Tielemans (69. Mertens), T. Hazard, – De Bruyne, Lukaku, Doku. Trenér: Martínez.

Itálie: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (79. Emerson) – Barella, Jorginho, Verratti (74. Cristante) – Chiesa (90.+1 Toloi), Immobile (74. Belotti), Insigne (79. Berardi). Trenér: Mancini.

Sestřih 👇

Česko vs Dánsko 1:2

Čeští fotbalisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství Evropy v Baku s Dánskem 1:2 a rozloučili se s turnajem.

Seveřané rozhodli už v prvním poločase, kdy se trefili Thomas Delaney a Kasper Dolberg.

Čtyři minuty po pauze snížil pátým gólem na šampionátu Patrik Schick, ale srovnat už národní tým nedokázal.

Branky: 49. Schick – 5. Delaney, 42. Dolberg. ŽK: Krmenčík, Kalas (oba ČR). Diváci: 16.306 (omezený počet). Místo: Olympijský stadion, Baku (Ázerbajdžán).

Česko: Vaclík – Coufal, Čelůstka (65. Brabec), Kalas, Bořil – Holeš (46. Jankto) – Masopust (46. Krmenčík), Souček, Barák, Ševčík (80. Darida) – Schick (79. Vydra). Trenér: Šilhavý.

Dánsko: Schmeichel – Christensen (81. Andersen), Kjaer, Vestergaard – Stryger Larsen (71. Wass), Höjbjerg, Delaney (81. Jensen), Mähle – Damsgaard (60. Norgaard), Dolberg (59. Poulsen), Braithwaite. Trenér: Hjulmand.

Sestřih 👇

Ukrajina vs Anglie 0:4

Na úvodní trefu Harryho Kanea ze 4. minuty navázal krátce po přestávce Harry Maguire.

Třetí gól přidal opět Kane a skóre uzavřel v 63. minutě střídající Jordan Henderson. Neporaženi jsou Angličané už 11 zápasů a na Euru neinkasovali ani v pátém duelu.

S Ukrajinou neprohráli již sedmý z osmi zápasů, ve vzájemných duelech uspěli po dvou remízách.

Branky: 4. a 50. Kane, 46. Maguire, 63. Henderson. Bez karet. Místo: Stadio Olimpico, Řím (Itálie).

Ukrajina: Buščan – Zabarnyj, Kryvcov (35. Cygankov), Matvijenko – O. Karavajev, Sydorčuk (64. Makarenko), Zinčenko, Mykolenko – Šaparenko – Jaremčuk, Jarmolenko. Trenér: Ševčenko.

Anglie: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw (65. Trippier) – Rice (57. Henderson), Phillips (65. Bellingham) – Sancho, Mount, Sterling (65. Rashford) – Kane (73. Calvert-Lewin). Trenér: Southgate.

Sestřih 👇

💡 Semifinále

Finálová část se odehrávala v londýnském Wembley a mírnou výhodu tak měli domácí Angličané.

Itálie vs Španělsko 1:1, 4:2 na penalty

Italy poslal do vedení po hodině hry Federico Chiesa. O 20 minut později vyrovnal střídající Álvaro Morata.

Ani třetí duel „La Roja“ ve vyřazovací části nepřinesl rozhodnutí v normální hrací době. Na rozdíl od čtvrtfinálového souboje se Švýcary ale penaltový rozstřel nezvládli.

Za Itálii se v něm prosadili Belotti, Bonucci, Bernardeschi a Jorginho, za Španěly pouze Moreno a Alcántara. Neproměnili Ital Locatelli a na druhé straně Olmo s Moratou.

Branky: 60. Chiesa – 80. Morata. Penaltu proměnili: Belotti, Bonucci, Bernardeschi, Jorginho – Moreno, Alcántara. Penaltu neproměnili: Locatelli – Olmo, Morata. ŽK: Tolói, Bonucci – Busquets. Diváci: 57 811 (omezený počet). Místo: Stadion Wembley, Londýn (Anglie).

Itálie: Donnarumma – Di Lorenzi, Bonucci, Chiellini, Emerson (74. Tolói) – Barella (85. Locatelli), Jorginho, Verratti (74. Pessina) – Chiesa (107. Bernardeschi), Immobile (61. Berardi), Insigne (85. Belotti). Trenér: Mancini.

Španělsko: Simón – Azpilicueta (85. M. Llorente), García (109. P. Torres), Laporte, Alba – Koke (70. Rodri), Busquets (106. Alcántara), Pedri – F. Torres (62. Morata), Oyarzabal (70. Moreno), Olmo. Trenér: Enrique.

Sestřih 👇

Anglie vs Dánsko 2:1 po prodloužení

Fotbalisté Anglie v druhém semifinále mistrovství Evropy v Londýně porazili Dánsko 2:1 po prodloužení a poprvé v historii postoupili do finále Eura.

Po půl hodině hry otevřel skóre Dán Mikkel Damsgaard z přímého kopu, ještě do přestávky vyrovnal vlastní brankou kapitán Simon Kjaer.

Ve 104. minutě rozhodl zápas ve prospěch anglického favorita kapitán Harry Kane dorážkou vlastní neproměněné penalty.

Branky: 39. vlastní Kjaer, 104. Kane – 30. Damsgaard. ŽK: Maguire – Wass. Diváci: 64.950 (omezený počet).

Anglie: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Phillips, Rice (95. Henderson) – Saka (69. Grealish, 106. Trippier), Mount (95. Foden), Sterling – Kane. Trenér: Southgate. Místo: Stadion Wembley, Londýn (Anglie).

Dánsko: Schmeichel – Christensen (79. Andersen), Kjaer, Vestergaard (105. Wind) – Stryger Larsen (67. Wass), Höjbjerg, Delaney (88. Jensen), Mähle – Braithwaite, Dolberg (67. Nörgaard), Damsgaard (67. Poulsen). Trenér: Hjulmand.

Sestřih 👇

🏆 Finále

Vůbec poprvé se do finále evropského šampionátu probojovala Anglie, naopak Itálie toužila po dvou finálových porážkách (2000 a 2012) přidat druhý titul.

Itálie vs Anglie 1:1, 3:2 na penalty

Domácí Albion poslal do vedení po 117 vteřinách hry nejrychlejším gólem v dějinách finálových zápasů Eura obránce Luke Shaw. V 67. minutě srovnal stoper Leonardo Bonucci.

Teprve podruhé v historii evropských šampionátů došlo na penaltový rozstřel.

Ten Italové zvládli stejně jako v semifinále se Španělskem. Naopak „Three Lions“ v něm počtvrté za sebou na Euru neuspěli.

V penaltovém rozstřelu se neprosadil ani jeden z tria střídajících anglických hráčů Rashford, Sancho a Saka.

Branky: 67. Bonucci – 2. Shaw. Penaltu proměnili: Berardi, Bonucci, Bernardeschi – Kane, Maguire. Penaltu neproměnili: Belotti, Jorginho – Rashford, Sancho, Saka. Rozhodčí: Kuipers. ŽK: Barella, Bonucci, Insigne, Chiellini, Jorginho – Maguire. Diváci: 67.173 (omezený počet). Místo: Stadion Wembley, Londýn (Anglie)

Itálie: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (118. Florenzi) – Barella (54. Cristante), Jorginho, Verratti (96. Locatelli) – Chiesa (86. Bernardeschi), Immobile (55. Berardi), Insigne (91. Belotti). Trenér: Mancini.

Anglie: Pickford – Trippier (70. Saka), Walker (120. Sancho), Stones, Maguire, Shaw – Phillips, Rice (74. Henderson, 120. Rashford) – Mount (99. Grealish), Sterling – Kane. Trenér: Southgate.

Sestřih 👇

🎖 Nejlepší hráč turnaje

➡ Gianluigi Donnarumma (Itálie)

Ze všech fotbalistů na mistrovství Evropy 2021 strávil nejvíc času na hřišti brankář vítězného italského celku Gianluigi Donnarumma.

Ve finále proti Anglii chytil v rozstřelu dvě penalty a jako první gólman v historii byl v pouhých 22 letech vyhlášen nejlepším hráčem turnaje.

🎯 Nejlepší střelec

➡ Cristiano Ronaldo (Portugalsko)

Český útočník Patrik Schick vstřelil na nedávno skončeném mistrovství Evropy pět gólů, stejně jako portugalský kanonýr Cristiano Ronaldo.

Ten však přidal navíc jednu asistenci a pořadatel šampionátu UEFA mu předala trofej pro krále kanonýrů. To však nic nemění na faktu, že Schick je jím rovněž.