30. 11. 2022

TOP 10 památných zápasů Česka na EURU

Pojďme si představit ty nejpamátnější zápasy české fotbalové reprezentace na mistrovství Evropy ve fotbale, které se nesmazatelně se vryly do paměti všech fanoušků.

10.místo: Česko🆚Portugalsko 0:1,🗓2012

Že parta kolem trenéra Bílka bude bojovat o semifinále? Po hrůzostrašném začátku s Ruskem (prohra 1:4) k tomu nakonec nebylo zase tak daleko. Po výhrách s Řeckem a Polskem šel český tým do čtvrtfinále dokonce z prvního místa. V cestě stáli Portugalci v čele s hvězdným Cristianem Ronaldem.

Ten nenechával nikoho na pochybách, že už vyspěl ve světovou superstar. Dvakrát nás po jeho střele zachránila branková konstrukce, jenže deset minut před koncem na něj mladý bek Gebre Selassie zapomněl a Ronaldo hlavičkou poslal Portugalce dál.

9.místo: Česko🆚Chorvatsko 2:2,🗓2016

Modrič z Realu Madrid, Rakitič z Barcelony nebo Mandžukič z Bayernu. Hvězdná sestava Chorvatů nedávala Čechům přílišné naděje na hladké vítězství. Český tým potřeboval po úvodní porážce se Španělskem zabrat, pokud chtěl pomýšlet na postup.

Jenže na zeleném trávníku v Saint-Ettiene kralovali Chorvaté, a když čtvrthodiny před konce vedli o dvě branky, vypadalo to s českými nadějemi na postup prachbídně. Jenže pak hlavičkou snížil náhradník Milan Škoda.

Závěrečný nápor se pak podařilo přetavit v pokutový kop, který proměnil Tomáš Necid. K přihlédnutí k průběhu, hodně cenná remíza. K postupu však nakonec nestačila, jelikož Češi v závěrečném duelu skupiny podlehli Turecku. 🎥 Sestřih zápasu 👉 ZDE 👈

8.místo: Česko🆚Turecko 2:3, 🗓 2008

Kolaps, zmar a pocit selhání. Tohle problesklo hlavou českým fotbalistům, když rozhodčí ukončil závěrečný duel skupinové fáze. Ještě čtvrt hodiny před koncem vedl náš soubor 2:0 a o postup mezi nejlepší osmičku ho mohl připravit jen nevídaný zkrat. Přesně ten však přišel.

V 75 minutě Turci snížili, tři minuty po hrubé chybě golmana Petra Čecha kapitán Nihar vyrovnal, aby vzápětí vstřelil rozhodující a postupový gól Turků. Švýcarskou Ženevou se nesli oslavné turecké chorály a na šest tisíc českých fanoušků mířilo zklamaně domů.

🎥 Sestřih zápasu 👉 ZDE 👈

7.místo: Česko🆚Dánsko 3:0,🗓 2004

Po úchvatném koncertování v základní skupině, kde Brücknerovi hoši vyřídili favorizované Nizozemce či Němce, byl český fotbalový fanoušek v očekávání, jak se družina kolem Pavla Nedvěda přichystala na klíčový čtvrtfinálový souboj s Dánskem. První poločas trochu přetrpěl, jelikož na týmu byla vidět nervozita a malá dávka odvahy něco vymyslet. Dánové však v červnu 2004 jen stěží mohli být velké ofenzivní ohrožení pro naši defenzivu.

Vše se zlomilo s nástupem druhé půle, kdy náš soubor začal koncertovat. Po vedoucím gólů rekordmana v počtu reprezentačních gólů Honzy Kollera zaúřadoval nejlepší střelec šampionátu Milan Baroš, kterému nabil jednou Poborsky, jednou Nedvěd a bylo hotovo. Češi šli do semifinále.

6.místo: Česko🆚Polsko 1:0,🗓 2012

Polskou Vratislav před výkopem skrápěl letní déšť, přesto byly tribuny narvané k prasknutí. Poslední zápas skupiny, domácím i Čechům šlo o vše, kdo vyhraje, postoupí. Na pořadatelské Poláky byl pochopitelně upřen daleko větší tlak, což domácím hvězdám viditelně svazovalo nohy.

Češi bez zraněného kapitána Rosického ukazovali, že po úvodním debalku s Ruskem jsou zpět ve hře. Byli rychlejší, důraznější, šikovnější. Ve hře ale bylo příliš, než aby si mančafty dovolily riskovat. Baroš na sebe natáhl dva obránce, přihrál Jiráčkovi a pak přišla lahůdka: zasekávačkou se zbavil obránce a pravačkou pod padajícím Tytonem skóroval. V závěru nám postup zachránil Michal Kadlec, když na brankové čáře vyhlavičkoval míč letící do sítě.