18. 7. 2024

TOP 10 největších legend FC Barcelony

Barcelona nikdy neměla nouzi legendárních fotbalistů. Hned vícero jmen z tohoto žebříčku dokonce bývalo spoluhráči. Především katalánský Dream Team obsahoval několik fotbalistů s tímto statusem.

10.místo: César

Toto jméno pravděpodobně většině z vás známo není, ale opomenout Césara, který za Barcelonu hrál třináct let mezi roky 1942 až 1955, by bylo hříchem. Důvod je prostý, v 351 zápasů, které za Blaugranas odehrál skóroval neuvěřitelných 232 zápasů. Tento Španěl patřil bez větších diskusí mezi nejlepších hráčů své doby.

9.místo: Johan Cruyff

Johan Cruyff v klubu zanechal více než by si někdo na první pohled mohlo zdát. Spolu s Rinus Michels přinesli do Katalánska nové fotbalové myšlení, takzvaný totální fotbal. Tento Holanďan udělal z FCB klub, který chtěl každý sledovat. Ještě větší vliv na Barcu měl jako trenér, i když vědět o sobě dal už v době, kdy tam hrával jako aktivní hráč.

8.místo: László Kubala

Jedenáct let v Barcelona, 256 zápasů a 194 branek. László Kubala, který má i slovenské kořeny ujel svého času z Maďarska převlečený za ruského vojáka. Fotbalově byl někde jinde než většina soudobých fotbalistů. Vzhledem ke svému nelehký osud si vážil možnost hrát fotbal v Barceloně a tak to i vypadalo. Vždy odevzdal maximum.

7.místo: Rivaldo

Rivaldo strávil v Barceloně jen pět let, ale v 199 zápasech, které odehrál se mu z pozice záložníka podařilo dát 130 branek. To jsou vynikající čísla. Brazilec s obrovskou technikou přišel do Barcy v létě 1997 a byl při tom, když se tento klub začal posouvat vpřed a vpřed. V roce 1999 se stal nejlepším hráčem na světě, získal Zlatý míč. Dodnes klub sleduje a mapuje, co se v něm děje.

6.místo: Pep Guardiola

Nesmí chybět. Hráč, který byl srdcem barcelonské zálohy a následně se přičinil obrovské úspěchy jako trenér prvního týmu FC Barcelona. Pep Guardiola byl vždy Kataláncům tělem a duší a nikdy nenechá na svou rodnou hroudu dopustit. Má jasnou fotbalovou filozofii, obdivoval Johana Cruyff a kdoví, možná se na Camp Nou jednoho dne vrátí.

5.místo: Ronaldinho

Muž, který měl téměř 100% času na tváři úsměv. Míčový kouzelník Ronaldinho, vítěz Zlatého míče, který dovedl Barcelonu v roce 2006 k triumfu v Lize mistrů. Ronaldinho byl jediný svého druhu, bavil fanoušky svého týmu i příznivců soupeře. Vzhledem k tomu, že ho vytleskávat i stadion Realu Madrid v El Clásico, není se co divit, že se jedná o legendu.

4.místo: Xavi

Když se s Barcelonou loučil v roce 2015 jako kapitán po triumfu v lize, poháru a Lize mistrů, plakal on a plakali i příznivci. El Cerebro. Mozek. Xavi zvykl tvrdit, že pokud se v zápase zapotil, neudělal si svou práci dobře. Vždy se snažil být o krok vpřed jako soupeři, většinou byl i o dva. Za Barcu odehrál úctyhodných 767 zápasů. Příznivci už netrpělivě čekají, kdy se stane trenérem FC Barcelona.

3.místo: Andrés Iniesta

Andrés Iniesta přišel do Barcelony v roce 2002 jako mladík a odcházel jako prvotřídní legenda. Zažil zlatou éru FCB v tomto tisíciletí, vyhrál všechny trofeje, které mohl a v roce 2010 rozhodl finále mistrovství světa. Nechybělo mnoho a vyhrál by i Zlatý míč. Existuje jen málo lidí, kteří vám řeknou, že Iniestu nemají rádi.

2.místo: Carles Puyol

Carles Puyol byl kapitán, jakého by chtěl mít každý klub. Na hřišti by nechal za Barcelonu i duši, vícekrát riskoval zdraví, neměl problém dát hlavu tam, kam by jiní nedali ani nohu. Za Barcu nastoupil na 593 zápasů, byl členem Guardiolovho Dream Teamu. Vyhrál vše, co mohl, v klubu i v reprezentaci. Na Camp Nou strávil 15 let.

1.místo: Lionel Messi

V roce 2004 málokdo tušil, že Lionel Messi bude nejlepším hráčem fotbalové historie. Zlatý míč vyhrál šestkrát, Ligu mistrů s Barcelonou třikrát, má na svém kontě několik pohárové, ligové i individuální tituly.

Rodák z města Rosario je znám celému světu a fakta o něm zná každý. Messi je jen jeden a když jednoho dne zavěsí kopačky na hřebík, bude to smutný moment pro všechny, kteří mají upřímně rádi fotbal.