23. 4. 2024

1.FC Kaiserslautern: Zkrachovalý velkoklub jako rodiště vícero fotbalových hvězd

V červnu postihla fotbalový svět smutná zpráva. Tradiční klub a čtyřnásobný mistr Německa, 1.FC Kaiserslautern, musel z důvodu značných dluhů vyhlásit bankrot. I když je budoucnost existence tohoto klubu sporná, zanechává za sebou výraznou a nesmazatelnou stopu už jen za to, že dali fotbalu mnohé známé jména včetně slovenského zastoupení.

Erik Jendrišek

Pro skalní příznivce Kaiserslauternu je jméno slovenského útočníka stále citovou záležitostí a platí to i naopak. Erik odešel do 1.FC ještě jako dvacetiletý mladík a za tři roky dokázal nastřílet 35 branek a přidat 16 asistencí.

Bývalý slovenský reprezentant pomohl v mistrovské sezoně 09/10 Kaiserslauternu do první Bundesligy až patnácti ligovými brankami a po onom ročníku si to namířil do Schalke 04, kde to však už neskončilo podle představ. Aktuálně má Erik 33 let a hrává v řeckém celku Volos NPS.

Kevin Trapp

Německý brankář přišel do akademie Kaiserslauternu ještě jako čtrnáctiletý chlapec, přičemž debut v seniorském týmu si odbyl ještě jako teenager. Později se dostal do Frankfurtu a pak do PSG, kde za čtyři roky odchytal 91 duelů a získal až 14 trofejí. Aktuálně je Kevin znovu ve Frankfurtu a stále patří mezi ty zvučnější jména nejen německého fotbalu a nelze zapomínat, že jeho cesta začala právě v již zbankrotovaných Kaiserslauternu.

Willi Orban

Němec s maďarskými kořeny se narodil přímo v Kaiserslauternu, kde si prošel přes akademii až do prvního týmu. V roce 2015 ho jako nadaného stopera koupilo RB Lipsko, které v té době jen budovalo svou silnou základnu a stále působily v druhé nejvyšší soutěži. Orban se na východě Německa stal kapitánem a lídrem týmu, který se za poslední roky dostal na špici kvality nejen v Bundeslize. Maďarský reprezentant však téměř celou sezónu strávil mimo hřiště kvůli zranění, ale ve věku 27 let má ještě určitě co nabídnout ať už v Lipsku nebo v jiném kvalitním týmu.

Robin Koch

Další rodák z Kaiserslauternu musel v minulosti na pár let opustit struktury 1.FC, ale jak osmnáctiletý se opět vrátil a o rok nato už zářil v prvním týmu. Jeho velký potenciál vycítil bundesligový Freiburg, který do stopera investoval 4 miliony eur. Koch se za ostatní roky vypracoval na odpovědného moderního obránce, což neunikly ani pozornosti Joachima Lowa, který třiadvacetiletému obránci dopřál na podzim 2019 i reprezentační debut.

Miroslav Klose

Legenda fotbalové historie a stále nejlepší střelec Mistrovství světa (16 branek) – i to může být základní vizitka německého útočníka s polskými kořeny. Klose se v mládí potácel v regionálních ligách, dokud se jako 21-letý nedostal do struktur Kaiserslauternu.

Čtyři roky v prvním týmu mu nastartovaly velkou kariéru, neboť v 145 duelech se podílel až na 80 brankách. Později hrával v Brémách, Bayernu a v létě 2016 pověsil kopačky na hřebík jako hráč římského Lazia. Klose své dlouholeté zkušenosti aktuální přetavuje do praxe jako trenér Bayernu Mnichov U17, přičemž od nové sezóny už bude působit jako asistent Hansiho Flicka.

Michael Ballack

Bývalý německý kapitán Michael Ballack byl u toho, když 1.FC Kaiserslautern vyhrál v roce 1998 německý titul. Skauti Kaiserslauternu si ještě v roce 1997 všimli nadaného mladého záložníka, který dokázal na Firtz-Walter Stadion nastartovat svou bohatou kariéru. Ballack vydržel v Kaiserslauternu jen dva roky, přičemž později hrával v Leverkusenu, Bayernu či Chelsea. Za svou kariéru zvedl nad hlavu 16 vzácných trofejí a v reprezentačním dresu odehrál 98 utkání.