30. 5. 2024

TOP 10 největších fotbalových stadionů v Česku

V české fotbalové lize sice nenajdeme monstrózní fotbalové arény, které jsme zvyklí vídávat v zápasech Ligy mistrů, ale i tak nemáme v Česku nouzi o krásné a velké chrámy fotbalu. Pojďme se podívat na těch deset největších!

10.místo – Na Litavce

Fotbalový stadion, který se nachází v české Příbrami. Od jeho založení roku 1955 je využívaný pro domácí zápasy klubu 1. FK Příbram. Jeho kapacita je 9 100 diváků.

Stadion je pojmenován po říčce Litavce, která protéká hned za západní tribunou. Ta také způsobila stadionu několikrát problémy, když se vylila z břehů.

9.Místo – Stadion U Nisy

Fotbalový stadion v Liberci, který je používán především pro fotbalové zápasy Slovanu Liberec, občas také pro utkání české fotbalové reprezentace. Stadion je pojmenován po řece Nise, která teče těsně za Severní tribunou. Další zajímavostí je vetknutí Hlavní tribuny do skalního masivu. Kapacita stadionu je 9 900 míst.

Stadion byl postaven v roce 1933 a otevřen o rok později. Slovan Liberec zde oslavil dva tituly (2006 a 2012) a ze slavných celků si zde zahrál Liverpool, AC Milán či Olympique Marseille.

8.místo – Městský stadion Srbská

Městský fotbalový stadion Srbská je od roku 2001 využíván prvoligovým fotbalovým klubem FC Zbrojovka Brno, který se sem přestěhoval ze stadionu Za Lužánkami.

V roce 2001 začala celková rekonstrukce stadionu, která vyšla město Brno na 110 milionů korun. Celková kapacita stadionu je 12 550 míst. Hraje se na něm od roku 1949.

7.místo – Doosan Aréna

Doosan Arena, také stadion ve Štruncových sadech je fotbalový stadion v Plzni. Využíván je především na fotbalové zápasy prvoligového klubu FC Viktoria Plzeň. Na svém místě stojí od roku 1955.

Stadion má kapacitu 11 700 diváků, ovšem do budoucna se počítá s 12 500. V rámci skupinové fáze Ligy mistrů zde Viktoria Plzeň poměřila síly například s Bayernem Mnichov či Manchesterem City.

6.místo – Andrův stadion

Andrův stadion je fotbalový stadion, na kterém hraje své domácí zápasy především klub SK Sigma Olomouc, avšak využíván je i pro zápasy české reprezentace. Stadion má kapacitu 12 566 míst k sezení.

Jméno stadión nese po olomouckém velkoobchodníkovi Josefu Anderovi, který byl velkým příznivcem fotbalu. Stadion byl uveden do provozu v roce 1940.

A těch 5 největších?