TOP 10 největších fotbalových derby na světě

Fotbal je světový fenomén, sport číslo jedna, a tak jsou to právě fotbalová derby, která vzbuzují nejvíce vášní. Historie, tradice, čest, dávná nenávist či touha se pomstít. To všechno jsou atributy, které dělají z velkých fotbalových zápasů ještě něco víc. Pojďme si teď představit ta největší světová fotbalová derby s bohatou historickou tradicí.

10.místo: 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Dockers derby & West Ham🆚Millwall

Anglie je označována jako kolébka nejen fotbalu, ale i fotbalového chuligánství. Fotbal se zde zrodil se vším, co k němu dnes patří. První fotbalové spolky zde vznikaly už v druhé polovině 19. století. Londýnské kluby Millwall a West Ham patří mezi ty nejstarší.

Těžko hledat na Ostrovech dva kluby, mezi kterými panuje větší rivalita a nenávist. Oba kluby pocházejí z jihovýchodu Londýna a dělí je řeka Temže. Většina fanoušků obou klubů se rekrutovala z řad pracujících dělníků v místních docích (vodní nádrže na břehu moře).

Mezi tvrdými muži jednotlivých pracovišť panovala obrovská rivalita, která se násobila při fotbalových utkáních jejich oblíbených celků. První soutěžní zápas odehrály týmy v roce 1899 v rámci FA Cupu a z vítězství se tehdy radoval Millwall, který má historicky v Dockers derby navrch.

První zprávy o potyčkách, které přerostly v násilí, jsou z počátku 20. let minulého století. Tvrdá opatření anglických vlád postupně vyhnala výtržníky ze stadionů do ulic, navíc se tato mužstva v posledních dvou dekádách potkávají jen v pohárech, jelikož Millwall se pohybuje mezi třetí a čtvrtou ligou, zatímco West Ham hraje Premier League.

Přesto, nebo právě proto si chuligáni z obou táborů nenechají ujít šanci se kdykoliv střetnout a vyřídit si vše ručně. Rivalita je však obecně trochu na ústupu. Soupeři se potkávají na hřišti už jen vzácně, výsledkově se žádnému z nich tolik nedaří. Když už se však jednou za dekádu střetnou, bývá to pořádná vojna.

9.místo: 🇭🇷 Chorvatské derby & Dinamo Záhřeb🆚Hajduk Split

Už název napovídá, že tohle derby nemá městský či regionální rozměr, nýbrž národní. Rivalita mezi Hajdukem Split a Dinamem Záhřeb zašla tak daleko, že si zápas onu klasifikaci jako derby prostě vysloužil. Vše je umocněno faktem, že se jedná o dvě největší chorvatská města, která spolu soupeří prakticky ve všem, a ve fotbale o to víc.

Dinamo Záhřeb ani Hajduk Split nejsou žádné velkokluby, které by hrály v evropských pohárech prim. Ten ovšem hrají chorvatští ultras v ochozech. Jejich značky jsou téměř známější než kluby.

Začneme na pobřeží Jadranského moře ve slunné Dalmácii, kde ve Splitu, hlavním městě regionu, sídlí slavný Hajduk. Jeho příznivci si říkají Torcida Split a patří k nejobávanějším ultras v Evropě vůbec. Je to jedna z nejstarších ultras skupin, byla založena v roce 1950, a mnozí znalci fotbalového prostředí dokonce tvrdí, že jde i o nejsledovanější ultras na starém kontinentu. Svůj milovaný Hajduk Split podporují tisíce fanoušků napříč celou Dalmácií. Hajduk je tu naprostý fenomén.

Již někde nad Zadarem můžete cestou na Jadran vidět desítky nebo stovky graffiti s odkazem na místní fotbalový fenomén – Hajduk. Graffiti Torcidy zdobí dálniční odpočívadla, rodinné domky, zastávky či veřejné záchody. V Dalmácii je Torcida všude. Ve Splitu se zkrátka stalo, že ultras jsou ve světě známější než samotný klub. Torcida je také profesionálně fungující organizace, která má svého tiskového mluvčího, sekretáře, redaktora, své právníky. Na takové úrovni nefunguje ve světě fotbalových fanoušků nikdo.

Torcida má ale v Chorvatsku velkého nepřítele. Už jste slyšeli o Bad Blue Boys? Ultras skupina Bad Blue Boys stojí při klubu z hlavního města – tedy Dinama Záhřeb. Je mladší než ta ze Splitu, vznikala na počátku 80. let minulého století. Jméno Bad Blue Boys vzniklo spojením barev jejich milovaného klubu NK Dinamo Záhřeb a názvu filmu Bad Boys. V 90. letech se navzdory všem problémům BBB rozrůstali a všichni ukazovali, jak moc milují svůj tým.

Pak však začala v Jugoslávii válka a málokdo dnes ví, že začala nejprve symbolicky – na hřišti. Když v květnu roku 1990 přijela na domácí stadion Dinama Crvena Zvezda Bělehrad, atmosféra mezi Chorvaty a Srby byla velmi napjatá. V obou ultras táborech převládaly nacionalistické postoje. Tomu, co se pak událo, zřejmě nešlo zabránit. Onen zápas se na hřišti nikdy neodehrál. Boj však vypukl na tribunách a posléze i v ulicích Záhřebu.

Všechno začalo, když příznivci z Bělehradu, tzv. Delije, srazili plot a vydali se na tribunu, která byla obsazena obyčejnými fans, kteří přišli sledovat zápas. Když to Bad Blue Boys spatřili, rozhodli se bránit své fanoušky. Narazili však na odpor policie, ve které tehdy sloužili převážně Srbové. Mnoho fanoušků bylo zatčeno a zbito. Legendou se stal kapitán Dinama Zvone Boban, který se pokusil bránit fanoušky svého klubu a skočil do rozzuřeného davu policie. Tato událost předznamenala pád Jugoslávie.

Skutečná válka mezi Chorvatskem a Srbskem začala o několik měsíců později a Bad Blue Boys stejně jako Torcida a další příznivci jiných chorvatských týmů narukovali do armády. Mnoho jich v občanské válce zemřelo a u stadionu mají pomníky. Hajduk Split tak má sice Torcidu, ovšem po fotbalové stránce je úspěšnějším klubem Dinamo Záhřeb, který má jak více titulů, tak více vzájemných vítězství.

8.místo: 🇬🇷 Matka všech bitev & Panathinaikos Athény🆚Olympiakos Pireus

Řecké hlavní město Athény není známé jen jako město bohů, ale také fotbalovým fanatismem místních fanoušků. Ti svoje sympatie dělí zpravidla mezi tři kluby, tzv. Velkou trojku. AEK, Panathinaikos a Olympiakos. Vždy, když si tyto kluby zkříží cestu, je ve městě hodně rušno.

Nejvíce pozornosti však vyvolává derby mezi Panathinaikosem a Olympiakosem. Právě tyhle dva týmy mají mezi sebou největší sociální, kulturní, ale i regionální rozdíly. Starší Panathinaikos pochází ze samého centra Athén a považuje se za klasického zástupce městské společnosti. Na druhou stranu Olympiakos má svoje sídlo v přístavním městě Pireus nacházejícím se jižně od Athén, ovšem díky územní expanzi během minulého století se Pireus postupně stal součástí athénské aglomerace. Pireus však stále nese znaky obchodně-průmyslového centra. Právě mezi tamní dělnickou třídou nachází Olympiakos své hlavní příznivce.

Nepřátelství mezi fanoušky obou největších řeckých klubů má tak třídní podtext. V minulosti to byly právě úspěchy Olympiakosu, které poskytovaly lidem z Pireusu možnost vyjádřit své pohrdání bohatšími třídami, které vždy chovaly přízeň k Panathinaikosu. Olympiakos již tehdy přitahoval fanoušky po celém Řecku, kteří měli pocit, že se stali obětmi nějaké politické či sociální nespravedlnosti. Panathinaikos je zkrátka částí veřejnosti vnímán jako klub vlády.

S postupem dějin však toto třídní a politické dělení vybledlo, oba kluby se chlubí, že mají fanoušky ze všech sociálních tříd. Přesto však třídní dělení zůstává mezi fanoušky jako jakási kulturní historie derby, ke které se ti radikálnější stále hlásí. Jsou to právě Panathinaikos a Olympiakos, kdo mají mezi řeckými kluby těch fanoušků zdaleka nejvíce.

Řecký fotbalový fanoušek je vášnivý, oba kluby tak mají hodně silné ultras tábory, které v evropském měřítku patří určitě k tomu nejlepšímu. Jak jim jižanská nátura velí, milují ohně, takže chorea jsou na zápasech nezřídka kdy doprovázena monstrózní pyroshow.

Chuligánská scéna je v Athénách s fotbalem silně propojena, střety mezi tvrdými jádry obou klubů probíhají po celý rok a bohužel i zde mají své smrtelné oběti. V Matce všech bitev má své velké místo i sportovní rivalita, vždyť jde o dva historicky nejúspěšnější řecké kluby.

Zatímco v hledišti bývá měření sil tak zhruba vyrovnané, soupeření na hřišti mezi dvěma nejúspěšnějšími řeckými kluby mívá často stejného vítěze. Více úspěchů nasbíral v minulosti Olympiakos, zatímco Panathinaikos hrál na domácí scéně vždy spíše jen druhé housle.

Větších úspěchů dosáhl klub z centra paradoxně na evropské scéně, když si ještě v roce 1996 zahrál dokonce semifinále Ligy mistrů, což příznivci Panathinaikosu svým konkurentům rádi předhazují.

7.místo: 🇷🇸 Věčné derby & Crvena Zvezda🆚Partizan

V Bělehradu, hlavním městě Srbska, sídlí dva nejslavnější srbské kluby, a to doslova vedle sebe. Stadiony Crvene Zvezdy a Partizanu dělí pouhý kilometr. Když v Bělehradě odbije čas Věčného derby, celé město je na nohou, a ti odvážnější na jednom ze stadionů.

Partizan i Zvezda mají podobný příběh vzniku, jelikož oba kluby byly založeny komunistickými institucemi po druhé světové válce roku 1945. Poprvé spolu kluby hrály o dva roky později a na rivalitu bylo zaděláno téměř okamžitě. FK Partizan se časem vyprofiloval jako hlavní armádní klub, Rudá hvězda byla jeho civilním protivníkem. Fotbalový Balkán je pro ostatní jiný svět.

V lehké nadsázce jsou tamní ultras po světě pomalu známější než samotné kluby. Právě oni svou vzájemnou nevraživostí bělehradské derby proslavili. Skupina ultras, která stojí za Crvenou Zvezdou, si říká Delije (v překladu Hrdinové), při Partizanu zase stojí Grobari (Hrobaři).

Ač se obě ekipy nenávidí na život a na smrt, v roce 1991 to byli z velké části fotbaloví ultras, kteří narukovali do občanské války, která tehdy v Jugoslávii propukla. Tihle hoši vyměnili vlajky a pyro za granáty a kulomety, aby bojovali za Srbsko.

Nacionalismus hraje u obou táborů velkou roli, například s oddělením Kosova se nikdy nesmíří, a na stadionech je to slyšet. I když už mají oba kluby období největší slávy, kdy naháněli strach slavným klubům po celé Evropě, za sebou, v srbské lize se o prvenství perou stále. A současní fanoušci se nenávidí stejně vášnivě jako jejich otcové a dědové.

6.místo: 🇪🇸 El Clásico & Real Madrid🆚FC Barcelona

Ačkoliv mají oba týmy své městské rivaly – v případě Barcelony je to Espanyol a v Madridu zase Atlético – největším zápasem a nejslavnějším španělským derby je El Clásico. Podle statistik je duel mezi Realem Madrid a FC Barcelonou po finále Ligy mistrů druhým nejsledovanějším fotbalovým kláním na světě.

Počátky vyhrocení rivality najdeme ve 30. letech minulého století během prvních pokusů o osamostatnění Katalánska. Rivalita mezi kluby měla už tehdy silně politický podtext.

Real Madrid se řadí ke španělskému nacionalismu a FC Barcelona představuje zase nacionalismus katalánský. Mnoho příznivců Barcelony je pro odtržení a nezávislost území Katalánska.

Největší podnět nenávisti pochází ze Španělské občanské války, kdy byl v Madridu zavražděn tehdejší prezident Barcelony Josep Sunyol. Další přiložení do ohně se odehrálo v roce 1953, kdy Real i Barcelona současně podepsali smlouvu s Argentincem Afredem di Stéfanem.

Spor musela rozsoudit až FIFA, která vynesla absurdní rozsudek, že si oba kluby musí hráče půjčovat, na což Barca nepřistoupila, a nároku na hráče se vzdala. Ten pak s Realem vyhrál 5× Pohár mistrů evropských zemí.

Real i Barcelona patří v moderní éře fotbalu k nejúspěšnějším a nejbohatším týmům světa, jejich kádry tvoří největší fotbalové superstar typu Lionel Messi či Cristiano Ronaldo. El Clásico není jen národní španělské derby, tenhle zápas prožívají miliony fanoušků napříč všemi světadíly.

⬇ A těch pět nejvyhecovanějších derby? ⬇

Instagram did not return a 200.