18. 7. 2024

TOP 10 nejlepších útočníků v historii fotbalu

V historii fotbalu jsme byli svědky toho, jak někteří útočníci způsobili revoluci ve hře svými jedinečnými dovednostmi, technikou kopání do míče nebo jen svou osobností. Svým výkonem vystavili soupeře do latě a pomohli týmu, který reprezentovali, získat trofeje.

Bez dalších okolků se podívejme na 10 nejlepších útočníků, kteří kdy hráli krásnou hru.

#10 Robert Lewandowski

Robert Lewandowski je jedním z nejproduktivnějších a nejlépe vybavených útočníků světového fotbalu. Využívá své výšky, atletiky a někdy i akrobacie ke střílení ohromujících gólů, které jsou pro jeho dovednosti jedinečné.

Polák během své kariéry získal 10 domácích bundesligových titulů a jeden titul v Lize mistrů UEFA. Lewa během své kariéry získal také 12 domácích pohárů. V posledních šesti nebo sedmi letech je jeho dominance tak výrazná, že Lewandowski za své výkony posbíral přes 50 individuálních ocenění.

Nedávno tuto impozantní bilanci rozšířil o nově udělované ocenění Útočník roku 2021.

Polský útočník vstřelil 486 gólů a poskytl svým spoluhráčům 162 asistencí a nejeví žádné známky zpomalení. Blíží se k hranici 700 startů v kariéře a aktuálně je na 656 vystoupeních za klub i zemi.

Lewandowski bude chtít příští rok získat Zlatý míč, který si zaslouží. Lze namítnout, že za naprosto normálních okolností, pokud by se nepočítala pandemie COVID-19, by měl na svém kontě již dva Zlaté míče.

#9 Ferenc Puskas

Ferenc Puskás byl díky svým vynikajícím výkonům jedním z nejlepších evropských útočníků všech dob a jednou z prvních globálních superhvězd tohoto sportu.

V 85 mezinárodních zápasech za Maďarsko nastřílel úchvatných 84 gólů. Na klubové úrovni dal Puskás 625 gólů v 629 zápasech. Jeho schopnost dát po celou kariéru jeden gól na zápas ho odlišovala od ostatních.

V roce 1952 se Puskas stal olympijským vítězem a dovedl svůj národ do finále mistrovství světa ve fotbale v roce 1954. Během své slavné kariéry získal s Madridem tři evropské poháry, deset domácích ligových titulů a osm individuálních ocenění. Těchto osm ocenění zahrnovalo čtyři ceny udělované nejlepšímu střelci španělské nejvyšší soutěže – během jeho působení v Realu Madrid.

Od jeho smrti FIFA vyhlásila každoroční ocenění pro střelce „nejkrásnějšího gólu roku“. Na památku zesnulé maďarské legendy byla pojmenována Puskasova cena.

#8 Alfredo di Stefano

Alfredo di Stefano se narodil v Buenos Aires v Argentině a mnozí ho považují za nejlepšího fotbalistu všech dob. Pro jeho rychlost, sílu, velkou vytrvalost a schopnost prosadit se kdekoli na hřišti se mu přezdívalo „Saeta Rubia“ neboli „blonďatá střela“.

Di Stefano se významně podílel na domácí a evropské nadvládě Realu Madrid v 50. letech 20. století. S Los Blancos získal osm titulů v La Lize a rekordních pět evropských pohárů. Di Stefano také v roce 1947 vyhrál s Argentinou mistrovství Jižní Ameriky.

Během své kariéry získal více než 30 individuálních ocenění, včetně dvou Zlatých míčů v letech 1957 a 1959. Di Stefano byl také několik let nejlepším střelcem Realu Madrid s 308 góly, než ho po letech překonali Raul (323) a Cristiano Ronaldo (450).

Di Stefano ukončil svou klubovou kariéru s 487 góly v 669 vystoupeních ve všech svých klubech. Skutečná legenda tohoto sportu!

Kdo jsou ti další?