27. 7. 2024

TOP 10 historických derby pražských „S“

#6 Nejsuverénnější

Sparta – Slavia 5:1 (6. 5. 2000)
Branky: 21. a 32. Lokvenc, 34. Gabriel, 53. Baranek, 67. J. Novotný – 19. Dostálek

Pro vítěze bylo derby krokem do ráje – po výhře 5:1 totiž zároveň slavili dvě kola před koncem ligy zisk mistrovského titulu. Nejprve se však zapotili, neboť po dvaceti minutách jim Richard Dostálek nadělil něco do sítě. Sparťané to vzali jako budíček a poté už na hřišti existovali jen oni. Určitě jim pomohlo brzké vyrovnání kanonýra Lokvence okamžitě po rozehrání ze středového kruhu. Hosté od té chvíle jen zoufale bránili a nemít v bráně famózního Radka Černého, odjížděli by z Letné s ještě větším výpraskem.

#7 Nejbizarnější

Slavia – Sparta 2:1 (8. 11. 1999)
Branky: 15. Horváth, 85. Vágner – 63. P. Novotný

Poslední derby ve starém Edenu si nenechalo ujít přes 13 tisíc fanoušků. Na dřevěné tribuně se to jen hemžilo skauty velkých evropských klubů, kteří byli zvědaví na schopnosti sparťanského mladíčka Tomáše Rosického. Ale pozornost se záhy přesunula na jiné aktéry. V první půli totiž šli do skluzu vzájemně spoluhráči Petr Gabriel a Vladimír Labant. Slovenský bek po nešťastném střetu utrpěl zlomeninu nohy a už se nikdy nevrátil do dřívější formy, byť poté stihl přestup do West Hamu.

#8 Nejkontroverznější

Slavia – Sparta 0:2 (9. 9. 1995)
Branky: 48. Suchopárek vlastní, 54. Lokvenc

Ani ne půl roku po Nedvědově hřebíčku přišlo další nezapomenutelné derby. V hlavní roli se ocitl sudí Pavlín Jirků. Ten se věčně se usmíval, stíhal při zápase vykládat fóry, jednou dal dokonce žlutou kartu psovi. Jenže to odpoledne se kníratý mušketýr převtělil v popravčího. Domácí si stěžovali, že jim populární sudí, přezdívaný Paša, upřel tři penalty. Po prohře požadovali pro arbitra doživotní distanc. Komise rozhodčích mu udělila trest na 6 utkání. Jirků se později hájil tím, že šlo o jediný zpackaný zápas v jeho bohaté kariéře.

#9 Nejúdernější

Sparta – Slavia 5:0 (22. 4. 1988)
Branky: 60. a 70. Skuhravý, 74. a 88. Griga, 79. Lavička

Suverénní letenský tým spěchal pod vedením legendárního trenéra Václava Ježka za obhajobou titulu. Jozef Chovanec na začátku zahodil penaltu a pak se dlouho čekalo na góly. V závěrečné půlhodině se však rozjela sparťanská smršť: 5 fíků za pouhých 28 minut!

Dvakrát se trefil drzý mladíček Tomáš Skuhravý, dvakrát jeho parťák z útoku Stanislav Griga a bůra završil pozdější kouč Vítězslav Lavička. Slávisté byli zoufale potupeni, naopak sparťani tušili, že ligové prvenství už jim neunikne.

#10 Nejtřaskavější

Slavia – Sparta 1:1 (31. 3. 2008)
Branky: 58. Kalivoda – 73. M. Kadlec

Bitvy pražských „S“ vždycky provází napětí na tribunách, ale bengál při posledním derby na Strahově byl za hranou. Vyloučení domácího Davida Kalivody po druhé žluté kartě za svlečení dresu při gólové oslavě posloužilo jako záminka ke vzniku mohutných nepokojů na tribunách.

Utkání bylo několikrát přerušeno. Na plochu létaly sedačky, jeden fanoušek se proběhl po hřišti… Za výtržnosti si obvinění převzalo 21 sparťanských a slávistických chuligánů. Celková škoda byla spočítána na půl milionu korun, 500 sedaček bylo vytržených a jednoho policistu popálila dýmovnice v obličeji.