17. 4. 2024

TOP 10 historických derby pražských „S“

Největší fotbalový zápas v republice jehož kořeny sahají až do dob císaře pána Rakousko-Uherska. Sparta vs Slavie. Odvěcí rivalové už po staletí. Mají za sebou stovky bitev. My jsme vybrali 10 speciálních.

#1 Nejsymboličtější

Sparta – Slavia 0:0 (29. 3. 1896)

Hned ten první zápas v historii udal ráz velké rivalitě. Mohla za to branka, kterou vstřelila Sparta. Rozhodčí Josef Rössler Ořovský branku na Císařské louce uznal, jenže podle tehdejších pravidel ji museli po závěru utkání schválit oba kapitáni. A ten slávistický se postavil proti.

Neobešlo se to bez hádky, ovšem utkání stejně skončilo remízou. Sparťané prahli po pomstě, a tak vyzývali červenobílé k dalšímu střetu. Marně. Dočkali se až na podzim 1907. Tentokrát góly padly a platily, takže vznikla plichta 2:2.

#2 Nejtvrdší

Sparta – Slavia 3:1 (27. 9. 1931)
Branky: Braine, Podrazil, Haftl – Joska

Že se v derby na hřišti jiskří, je běžné. Finále Středočeského poháru roku 1931 však bylo za hranou. Největší práci při něm a po něm měli zdravotníci. Důkazem budiž pohled na následující statistiky: 50 faulů, 5 výronů kotníku, 1 otřes mozku a 1 zlomená noha.

Právě kvůli fraktuře podali slávisté trestní oznámení, které však vzápětí stáhli. Utkání se paradoxně hrálo ve prospěch Úrazového fondu. Nemilosrdná řež do něj nakonec vynesla 158 tisíc korun. Rozdmýchaný požár mezi rivaly uhasila až písemná smlouva o smíru, uzavřená v roku 1932.

#3 Nejsledovanější

Sparta – Slavia 2:2 (4. 9. 1965)
Branky: 24. Mráz, 79. Pospíchal – 10. Píša, 60. F. Veselý

Na pražský Strahov, největší stadion v zemi, dorazilo rekordních 50 tisíc diváků. Na tribunu dojel i slávistický příznivec Pacák, kterého ze Smržovky přivezl na trakaři za 9 dní sparťan Pavlíček. Ten totiž prohrál sázku, neboť tvrdil, že červenobílí nepostoupí do první ligy. Ovšem oni se vrátili mezi elitu, a velkého rudého favorita dokonale zaskočili. Kramerius, Kvašňák, Táborský, Mašek a spol. měli soupeře rozdrtit, jenže ještě 11 minut před koncem prohrávali. Pak Pospíchal aspoň vyrovnal na konečných 2:2.

#4 Nejbláznivější

Sparta – Slavia 4:4 (16. 3. 2001)
Branky: 8. Jarošík, 40. Kincl, 60. Obajdin, 82. Holub – 52., 58. a 75. Kuka, 90. Kuchař

Tahle byla palba. Na vyprodaném letenském stadionu vzdali fanoušci nejdřív hold Andreji Kvašňákovi, který se stal Sparťanem století. Pak se ani on nestačil divit, co se na trávníku děje. Padlo osm gólů, nejvíc v derby samostatné české ligy. Ve slávistické sestavě exceloval ostrostřelec Pavel Kuka, který v utkání vsítil hattrick. Sparťané třikrát vedli, v poločase 2:0, pak 3:2 a ještě v poslední minutě 4:3. Jenže slávisté udeřili z poslední akce zápasu střídajícím Tomášem Kuchařem a bláznivý výsledek byl na světě.

A těch 5 dalších? 👇

#5 Nejinfarktovější

Slavia – Sparta 0:1 (7. 4. 1995)
Branka: 90. Nedvěd

Slavia držela v tabulce před rivalem pětibodový náskok. Pokud Sparta ještě chtěla zaútočit na titul, musela vyhrát. Hosté vytasili překvapivý trumf se jménem Jozef Chovanec. Letenský kapitán dělal v té době už půl roku v klubu sportovního manažera. Sázka na risk vyšla. Slávisté byli zjevně vykolejení. V 68. minutě se musel po druhé žluté kartě poroučet z trávníku stoper Jan Suchopárek a sparťané přesilovku využili pár desítek vteřin před závěrečným hvizdem. Postaral se o to výstavní střelou z otočky do šibenice Pavel Nedvěd. Euforie z Edenu sparťany katapultovala k titulu.

A těch 5 dalších? 👇