30. 5. 2024

TOP 10 fotbalových hvězd z Jižní Ameriky

Magazín Fórum Sport přináší žebříček deseti největších fotbalových hvězd z Jižní Ameriky. O vítězi asi není pochyb, ale co ten zbytek?

10.místo: Alex Sandro 🇧🇷

Jeden z nejlepších levých obránců současnosti. Rodáka z Brazílie lákaly anglické velkokluby, on však zůstává věrný Juventusu Turín se kterým chce konečně dobýt Ligu mistrů. Loajalitu má v krvi. Když jako patnáctiletý podepsal první profi kontrakt za sto dolarů měsíčně, peníze dal rodičům, aby si mohli vymalovat dům.

9.místo: Gabriel Jesus 🇧🇷

Před sezonou povýšil a oblékl v Manchesteru City dres s číslem 9. Brazilský šikula to v týmu plném hvězd bere jako poctu. Má patent na originální řešení finální fáze a góly střílí s takovou lehkostí, až se nestačíte divit.

8.místo: Marquinhos 🇧🇷

Před několika lety ho lákaly ty nejbohatší kluby světa. Snesly by mu modré z nebe, jen aby kývl na nabídku. Všechny odmítl. Brazilský zadák chce zůstat věrný Paříži a sní, že jí jako kapitán dovede k ušatému poháru.

Je mu pětadvacet, vlastní pět francouzských titulů, čtyři poháry, s Brazílií vyhrál Copa Américu, ale ty největší trofeje – Liga mistr a Mistrovství světa – ještě nemá.

7.místo: Roberto Firminho 🇧🇷

Leckdo jej považuje za nejpodceňovanější eso současného světového fotbalu. Nesobecký útočník by se rozdal pro tým. Je jedním z hlavních strůjců úspěšné Liverpoolské éry.

„Obdivuji jeho energii a chtíč,“ chválil ho klubový trenér Klopp. Osmadvacetiletý Firminho si udělal jméno v německém Hoffenheimu. Dnes je nejgólovějším Brazilcem v historii Premier League.

6.místo: Paulo Dybala 🇦🇷

Až se jednou Cristiano Ronaldo rozhodně, že opustí Juventus Turín, bude na něm, aby převzal prapor. Drobný útočník má v sobě techniku, gólovou nenasytnost i energii. Kdysi jako mlaďas překonal v argentinské lize rekord zbožňovaného Maria Kempesse. Český víceprezident Staré dámy, Pavel Nedvěd, v něm vidí potencionálního kandidáta na Zlatý míč.

5.místo: Alisson Becker 🇧🇷

Už je jasné, kdo tady kraluje brankářům. Alisson Becker, jeden z hrdinů posledního turnaje Copa América, na kterém vyhcytal domácím Kanárkům zlato. S Liverpoolem dobyl Ligu mistrů a následně vrátil anglický titul po 30 letech na Anfield Road. Na zádech nosí posvátnou jedničku. „Zaslouží si ji,“ míní trenér Jürgen Klopp.

4.místo: Sergio Agüero 🇦🇷

V Manchesteru City kope už osmou sezonu. „Obdivuji jeho pracovitost a poctivost. Jen talent by přeci nestačil,“ pravil Pep Guardiola. Argentinský zabiják je nejlepším střelcem Citizens v historii, má čtyři anglické tituly a pořád na sobě hledá chyby, které by odstranil. Stihne ještě vyhrát Ligu mistrů či Mistrovství světa?

3.místo: Luis Suaréz 🇺🇾

Každou sezonu v posledních osmi letech atakuje uruguayjský snajpr třiceti gólovou hranici. Barcelonský provokatér nepolevuje ani po 30. narozeninách. Když je zraněný, jen těžko za něj Blaugranas hledají náhradu.

2.místo: Neymar 🇧🇷

Brazilský fantom je možná největší míčový technik mezi všemi fotbalovými esy. Jeho čísla jsou výjimečná. Proč nedosahuje velikosti Messiho či Ronalda? Na vině je často jeho excentrické chování. Nejdražší fotbalista světa hraje v Paříži svoji vlastní soutěž, srdce ho však táhne zpátky na Camp Nou. Zahraje si ještě někdy s Messim?

1.místo: Lionel Messi 🇦🇷

Lionel Messi je králem moderního fotbalu nejen na jihoamerickém kontinentu. Je nepřekonatelný. Je zbožňovaný. Je unikátní. Na galavečeru FIFA v milánské opeře La Scala prohlásil:

„Pořád mám motivaci dokazovat, že patřím k nejlepším.“ K věčné slávě a vlastnímu sebeuspokojení mu chybí jediné: Vyhrát konečně velký titul pro svojí Argentinu. Možná poslední šanci bude mít na MS 2022 v Kataru.