23. 7. 2024

Todd Bertuzzi ukončil brutálním zákrokem Moorovi kariéru! Navedl ho trenér?

Zdroj: Depositphotos

Ve třetí třetině zápasu Vancouver-Colorado 8. března roku 2004 se chtěl domácí Todd Bertuzzi poprat se Stevem Moorem.

Moore však jeho nabídku nechtěl přijmout, a tak schytal úder zezadu na čelist a padl na led obličejem. Bertuzzi a další dva hráči na něho.

V utkání po Moorovi šlo celé mužstvo Canucks, protože v předchozím vzájemném utkání tvrdým, ale disciplinárkou ani rozhodčími nepotrestaným hitem vyřadil na tři zápasy vancouverského kapitána Markuse Näslunda.

Kouč Marc Crawford měl v kabině prohlásit, že za to „musí platit“.

Moore utrpěl zlomeniny tří krčních obratlů a těžký otřes mozku.

Kariéra tehdy 23letého hokejisty v onom okamžiku skončila, od té doby pociťuje následky zranění, a byť vystudoval Harvard, není schopný ani vykonávat zaměstnání, při němž je třeba psychická námaha.

Záležitost se rychle přesunula mimo stadiony a Bertuzzi byl hned v prosinci 2004 usvědčen z kriminálního jednání, kde dostal roční podmínku a 80 hodin veřejně prospěšných prací. Liga mu zastavila činnost do konce sezony a během následující výluky.

V roce 2006 Moore jeho a Vancouver zažaloval za zničení kariéry a života. Částka požadované náhrady se vyšplhala na 68 milionů dolarů (38 milionů jako uniklý hokejový výdělek a 30 milionů za následná zaměstnání).

Bertuzziho právníci ovšem oponovali, že v NHL by si Moore, hráč defenzivních formací, nikdy tolik nevydělal.

Ostatně, ve své první celé – a poslední – sezoně bral 425 tisíc dolarů. Pro představu, sám Bertuzzi, vcelku ceněný útočník a kanadský olympionik, si za osmnáct let kariéry vydělal něco málo přes 41 milionů dolarů.

Obě strany nakonec dosáhli tajné a mimosoudní dohody až 10 let po onom nešťastném incidentu. Na tuto kauzu by ráda celá NHL zapomněla.