11. 5. 2024

Kinclova nesmrtelná rozlučka aneb jak Spartě hlavou vystřelil postup do osmifinále LM!

Zdroj: Depositphotos

V mrazivém prosinci 2003 vstřelil útočník Marek Kincl jeden z nejpamátnějších gólů české pohárové historie.

Toyota Arenu, jak se tehdy letenský stadión jmenoval, zachvátila opojná euforie.

Ve třetí minutě nastavení posadil kapitán Karel Poborský míč z přímého kopu na hlavu Marka Kincla a ten dal svůj životní gól. Postupový, zlatý, šedesátimiliónový…

V základní skupině uhrála Sparta bod za remízu s Chelsea, porazila 2:1 Besiktas, vybojovala remízu 2:2 na půdě Lazia Řím, ale především – stejného soupeře udolala v rozhodujícím zápase na Letné.

Postupová matematika byla tehdy jasně daná. Laziu stačil k osmifinále bod, Sparta doma musela vyhrát.

S postupovými nadějemi Sparty to vypadalo zle nedobře. V Praze se hrálo dlouho bez branek a do koce nastaveného času zbývala poslední minuta.

Sparta dostala výhodu přímého kopu.

K jeho exekuci se postavil Karel Poborský, který poslal míč do vápna. Gólman Angelo Peruzzi promáchl a střídající Marek Kincl vstřelil hlavičkou nejdůležitější gól v kariéře. Chvíli na to zapískal sudí konec!

„Brankář Peruzzi to tehdy dost podcenil. Myslel si, že dostane míč zadarmo, nejspíš netušil, jak do toho půjdu. Měl jsem kliku i v tom, že mi balón zády k bráně spadl na hlavu a od břevna se pak odrazil do brány,“ vybavuje si Kincl i po letech.

Sparta postupem mezi nejlepších 16 celků vydělala bonus v podobě 60 milionů korun. V osmifinále pak po domácí bezbrankové remíze nestačila na San Siru na obhájce trofeje AC Milán 1:4.