18. 7. 2024

Tipy pro fotografování fotbalu

Fotbal může být velmi náročný sport na fotografování. Míč se neustále rychle pohybuje po hřišti, takže zachycení akce může být poněkud problematické, pokud nemáte správné znalosti, jak na to.

Zařízení

Nejlepších výsledků dosáhnete, když 18-55mm nebo podobný objektiv nebude stačit k pokrytí fotbalu; hráči a akce budou příliš daleko a s největší pravděpodobností budete z výsledků zklamáni.

Použití 70-200 mm nebo ekvivalentu je skvělým výchozím bodem a bude to fantastický rozsah pro oblasti blíže k cíli.

Pokud však máte v tašce něco delšího, vždy to pomůže; cokoliv do cca 400 mm bude perfektní.

Photo 199619337 / Football Photographer © Katatonia82 | Dreamstime.com

Cokoli delšího může být na fotbalovém hřišti příliš těsné, pokud nechcete fotografovat hráče na druhém konci.

Nastavení

Pokud jste spokojeni s používáním manuálního režimu, níže uvedené bude užitečným průvodcem, jak začít.

Pokud ještě nejste příliš spokojeni s manuálním režimem, mělo by stačit použití priority rychlosti závěrky nastavené na 1/800 nebo rychlejší.

Rychlost závěrky

Fotbal (fotbal), stejně jako většina sportů, je rychlý.

Abyste mohli akci zmrazit, budete muset použít vysokou rychlost závěrky; 1/800 jako minimum je skvělým výchozím bodem pro pokročilejší hráče, protože mají tendenci se pohybovat mnohem rychleji než mladší, junioři.

Pokud fotíte zápas velmi mladé věkové skupiny, možná zjistíte, že 1/500 by mohla být dostatečně rychlá, nicméně 1/800tj by byla bezpečnější varianta.

Aperture

Pro záběry pro jednoho hráče by bylo ideální f/2,8, protože hráče pěkně izoluje.

Pokud však fotografujete náčiní atd., kde je více než jeden hráč, je nejlepší použít f/4, protože vám to poskytne mírné zvýšení hloubky ostrosti (DoF), aniž byste obětovali příliš dlouhou rychlost závěrky.

Pokud váš objektiv není tak široký jako f/2,8 nebo f/4, je to naprosto v pořádku, použijte nejširší clonu, kterou vaše zařízení nabízí.

ISO

Nyní, když máte nastavenou clonu a rychlost závěrky, použijte ISO k vyplnění expozice nebo jasu, který chcete mít.

V závislosti na kombinaci rychlosti závěrky a clony můžete zjistit, že ISO 400 funguje za jasného dne, nebo na druhou stranu, pokud jste v situaci se slabým osvětlením, jako je soumrak, noc nebo silně zataženo. den, může být vyžadována ISO 800 nebo vyšší.

Buďte opatrní s tím, jak vysoko na svém konkrétním fotoaparátu jdete, protože každý model může fungovat jinak při vyšších ISO. To je něco, s čím si možná budete muset trochu pohrát, abyste to prozkoumali.

Autofokus

Použití správné funkce automatického ostření na vašem fotoaparátu bude klíčovým prvkem pro zajištění ostrého záběru!

Protože budete fotografovat pohybující se objekty, One-Shot AF u Canon nebo AF-S u Nikonu není vhodný režim ostření, protože nebude neustále sledovat pohybující se objekt.

V této situaci by bylo nejlepším řešením použití AI-Servo u Canonu nebo AF-C u Nikonu, protože bude neustále sledovat pohybující se objekt, pokud necháte autofokus zapnutý.

Pokud vám vyhovuje ruční výběr bodů AF, pomůže vám to ještě více ovládat zaostření fotoaparátu; stačí vybrat libovolný bod autofokusu, který chcete, aby byl váš objekt umístěn do rámečku.