28. 3. 2024

Thiem na Turnaji mistrů s cenným skalpem: V mimořádně těsném zápase udolal Nadala

Rakouský tenista Dominic Thiem uspěl i ve druhém vystoupení na turnaji mistrů v Londýně. V zápase skupiny s názvem Londýn 2020 zdolal jako nasazená trojka dvojku „pavouka“ Španěla Rafaela Nadala 7: 6 (7), 7: 6 (4) a přiblížil se k postupu do semifinále.

V prvním setu si Thiem i Nadal v 02 aréně suverénně drželi svá podání a o všem rozhodl tie-break. V něm si Španěl po dvou minibrejkoch vybudoval náskok 5: 2 a šel dvakrát podávat, výhodu však nevyužil. Thiem vyrovnal na 5: 5 a nezlomila ho ani následná dvojchyb. Vítěz letošního US Open odvrátil setbal, za stavu 6: 7 i druhý a v dramatické tajbrejkovej koncovce slavil úspěch. Za stavu 8: 7 zahrál po podání Nadala nechytatelný forhend do rohu dvorce.

Na začátku druhého dějství se Nadal dostal k prvnímu brejkbalu v zápase, Thiem ho však odvrátil Winner a udržel si servis. Španěl se zlepšil na returnu a v sedmém gamu se propracoval k dalšímu brejkbalu. Po vítězném forhend po čáře ho tentokrát využil a ujal se vedení 4: 3. Thiem však hned vzápětí kontroval rebrejk a za stavu 5: 4 měl při podání Nadala tři mečboly, vedení 40: 0 však nezužitkoval. Třináctinásobný šampion Roland Garros získal pět fiftínů za sebou a vyrovnal na 5: 5. Rozhodnutí opět padlo až v tie-break. v němž měl znovu navrch Thiem. Za stavu 6: 4 proměnil v pořadí pátý mečbol a zkorigoval vzájemnou bilanci s Nadalem na 5: 9. V Londýně navázal na triumf nad Španělem ze čtvrtfinále Australian Open v Melbourne.

„Zápas s Rafou měl od začátku do konce velmi vysokou úroveň. První set jsem získal ve svůj prospěch i s přispěním štěstí, vždyť v tie-break jsem prohrával 2: 5. Rafu ztráta úvodního dějství nepoložila a od úvodní míčky druhého setu šel do toho naplno. musel jsem zůstat maximálně koncentrovaný. Všech osm hráčů startujících na Turnaji mistrů je na tom skvěle po fyzické i mentální stránce. Zápasy jsou těsné s mnoha tie-break. Škoda, že zde nemohou být diváci, 02 aréna by určitě praskala ve švech. Myslím však, že fanoušci u televizních obrazovek si dnešní zápas opravdu užili, připravili jsme jim skvělou show. v Rakousku i v mnoha jiných zemích je nyní tvrdý uzamčení. Doufám, že moji krajané alespoň na dvě a půl hodiny přišli na jiné myšlenky a zapomněli na těžké časy, které prožíváme, „ uvedl Thiem pro BBC Sport.

Španěl uznal kvality soupeře. „Dominic podal výborný výkon, i já jsem však hrál dobře. Navzdory prohře nemám z toho negativní pocit. V prvním setu jsem měl spoustu šancí, ale nevyužil jsem je. Ve druhém jsem měl brejk k dobru. Před pěti dny jsem až tak nevěřil tomu , že na letošním turnaji mistrů mohu dosáhnout dobrého výsledku, ale moje hra se zlepšuje,“ uvedl pro oficiální stránku ATP Nadal, kterému chybí ke zkompletování sbírky trofejí právě titul z konci roku vrcholu sezóny.

Dominic Thiem (Rak.-3) – Rafael Nadal (Šp.-2) 7: 6 (7), 7: 6 (4)