30. 5. 2024

The United Way? Dokumentární film o ikonickém klubu z Anglie

Manchester United je jedním z nejznámějších sportovních týmů na světě. Jejich příběh však přesahuje hranice sportu. Je to příběh tragédie a triumfu, zoufalství a naděje, romantiky a fantazie. Je to příběh naší doby.

Jedinečným způsobem vás celým filmem provází největší kultovní hrdina United, legendární Eric Cantona, který svým nenapodobitelným stylem propojuje jednotlivé vrstvy vyprávění.

Zmiňovaný fotbalista býval drsným chlapem na hřišti. Za ta dlouhá léta, už bylo potřeba natočit snímek z jeho pohledu. Něco co ukáže, jež si tento muž celou tu dobu skutečně myslel.

Právě průvodce je jeden z plusů filmu. Tajemná hvězda United, nevyzpytatelný umělec a kulturní ikona. Ukazuje se jako nanejvýš erudovaný i poučný hostitel.

Zažijete hluboký ponor do nejslavnějších let klubu od konce 50. let, až po srdceryvné události 26. května 1999. Fanoušek fotbalu si film užije, kvůli vyplývající nostalgii.

Celý příběh vyvrcholí příchodem Alexe Fergusona v roce 1986. Právě zmiňovaný trenér se rozhodl v roce 1992 podepsat smlouvu s Cantonou.

Cíl byl v devadesátých letech jasný. Ukončit šestadvacetiletý hladomor Manchesteru United, bez ligového titulu.

Ve finále se pojednává o aktuální ohlédnutí za tím, co fotbal a zejména Manchester United znamená.

A to především pro hráče na hřišti, tak i fanoušky, kteří vše sledují napříč generacemi.

Tohle je cesta za duší fotbalového klubu, města a lidí. Tohle je “The United Way“.

Kinematografické dílo můžete vidět za pár dnů. Promítání proběhne 24.2 od 19:30 v prostorách kasáren Karlín, díky filmovému festivalu Fotbal je film.

Je libo kouzelná atmosféra, skvělá obsluha a příjemné posezení s autory filmu?

Organizátoři projektu s tím nemají jediný problém! Do magické Prahy dorazí producent, společně s režisérem Matem Hodgsonem, kteří rádi odpoví na dotazy diváků.