21. 2. 2024

Teprve 17letý Slovák Slafkovský je nejlepším střelcem olympiády! Reakce?

Mladý slovenský hokejista Juraj Slafkovský zažívá na zimních olympijských hrách v Pekingu gólové hody. Sedmnáctiletý rodák z Košic vstřelil už čtyři góly a spolu se Švédem Lucasem Wallmarkem je nejlepším střelcem. Slafkovský má střeleckou smůlu z mistrovství světa 2021 v Rize za sebou a od nynějška si na něj každý soupeř bude muset dávat pozor.

Původně byl nominován na zimní olympijské hry 2022, aby získal cenné zkušenosti ze seniorského hokeje. Jako člen čtvrtého útoku měl mít na starosti spíše bránění elitních hráčů soupeře než střílení gólů, ale nakonec to tak nefungovalo.

Talentovaný mladík úspěšně nastoupil v prvním zápase Slovenska proti Finsku. Dokonce se mu podařilo dvakrát skórovat a stal se nejmladším střelcem zimních olympijských her od roku 1984.

„Kdyby mi někdo před olympiádou řekl, že tady budu dávat góly, jen bych se mu vysmál. Teď se to děje a já jsem náležitě překvapen. Přijel jsem sem s různými úkoly, ale zatím gólové hody fungují velmi dobře,“ řekl Slafkovský.

Po dvou gólech do sítě Finska vstřelil Slafkovský jediný gól při prohře 1:4 se Švédy, ale podílel se i na prvním triumfu Slovenska na turnaji proti Lotyšům (5:2). V tomto zápase zvýšil vedení na 3:1 a vstřelil vítězný gól. Kanadský trenér Craig Ramsay je výkonem svého svěřence také nadšený.

„Neuvěřitelné, nejen že je vysoký (192 cm), ale má i šikovné ruce. Líbí se mi jeho styl hry. Kvůli své výšce není pomalý. Všem dokazuje, že je skvělý bruslař. Přál jsem si, aby dal jeden gól, už dal čtyři a v každém zápase,“ zhodnotil Ramsay, pro kterého je to druhá olympiáda u slovenského týmu na trenérské úrovni.

„Je to skvělý spoluhráč a hokejista. Jsme velmi rádi, že je s námi v týmu. Má velkou výhodu v tom, jak je silný a vysoký. Dobře si kryje puk, to mladí kluci často nepředvádějí,“ řekl o Slafkovském jeho spoluhráč Tomáš Jurčo.

Trenér Slováků Ramsay má za sebou více než 1000 zápasů v prestižní zámořské lize a odborníci Slafkovskému předpovídají zářnou budoucnost v NHL.

V lednovém vydání předdraftového žebříčku vyhlídek v NHL se podle Sportsnet.ca umístil na šestém místě. „Při své výšce dobře ovládá puk a je silný ve více aspektech hry. Na jeho hře je toho hodně, co se mu líbí,“ napsali o talentovaném Slovákovi redaktoři Sportsnetu.

Zdroj: Šport.sk