16. 9. 2024

Takové bylo fotbalové EURO 2024 v Německu!

Zdroj: Freepik

V pořadí už sedmnácté mistrovství Evropy ve fotbale hostilo od 14. června do 14. července Německo. Stejně jako v posledních ročnících se turnaje zúčastnilo 24 zemí včetně České republiky.

Jaký byl evropský šampionát?

➡ Skupinová fáze

Země byly rozlosovány do 6 skupin po 4 týmech, ze kterých do osmifinále postupovaly vždy dvě nejlepší týmy a k nim čtyři nejlépe umístěné ze třetích míst.

Česká reprezentace získala po třech utkáních v základní skupině pouhý bod za remízu s Gruzií a turnaj pro ní skončil už ve skupině.

Svěřenci trenéra Ivana Haška nenavázali na úspěšný šampionát z roku 2021. Výsledky a hlavně výkony se Česko zařadilo mezi vůbec nejhorší týmy turnaje. Horší byli pouze Skotové.

Z adeptů na medaile znamenala skupinová fáze konečnou pro Chorvaty.

💡 Osmifinále

První dva týmy skupin a čtyři nejlepší celky z třetích míst se kvalifikovali mezi nejlepší šestnáctku.

Švýcarsko vs Itálie 2:0

Fotbalisté Itálie titul mistra Evropy neobhájili. V osmifinále nestačili na Švýcarsko a po porážce 0:2 pro ně turnaj skončil nejhorším výsledkem za posledních 20 let.

Naopak Švýcaři vyrovnali svůj nejlepší výsledek v historii evropských šampionátů. Navíc přerušili 31 let dlouhé čekání na výhru nad italským týmem.

Branky: 37. Freuler, 46. Vargas. ŽK: El Shaarawy, Mancini, Barella (všichni It.). Diváci: 68.172. Hráno v Berlíně.

Sestřih 👇

Německo vs Dánsko 2:0

Němečtí fotbalisté porazili Dánsko 2:0 a postoupili do čtvrtfinále domácího mistrovství Evropy. První poločas přerušila v Dortmundu na zhruba 25 minut bouřka.

Vedení se ujali v 53. minutě domácí. Andersen zahrál v pokutovém území rukou, což opět odhalil až VAR, a Havertz pokutový kop milimetrovou střelou k tyči proměnil, byť Schmeichel vystihl směr jeho zakončení.

V 68. minutě přidali Němci kýženou pojistku. Agilní Schlotterbeck povedeným nákopem vyslal za hostující obranu Musialu, který ranou na zadní tyč stanovil konečné skóre.

Branky: 53. Havertz z pen., 68. Musiala. ŽK: Nagelsmann (trenér) – K. Hjulmand (trenér), Andersen, Maehle. Diváci: 61.612. Hráno v Dortmundu.

Sestřih 👇

Anglie vs Slovensko 2:1 po prodloužení

Slováci už měli senzační postup na dosah, než v páté ze šesti minut nastaveného času vzduchem střihly Bellinghamovy nůžky.

Byla to první anglická střela, která mířila mezi tyče a přinesla nejhezčí gól na turnaji.

A hned poté, co sudí zahájil prodloužení, přišla druhá střela a opět skončila v síti. Kapitán Kane tentokrát hlavičkoval přesně.

Branky: 90.+5 Bellingham, 91. Kane – 25. Schranz. ŽK: Guéhi, Mainoo, Bellingham – Kucka, Škriniar, Pekarík, Vavro, Gyömbér. Diváci: 50.000. Hráno v Gelsenkirchenu.

Sestřih 👇

Španělsko vs Gruzie 4:1

Gruzie nakročila k pokračování fotbalové pohádky, kterou coby nováček na šampionátu psala postupem ze skupiny přes českou reprezentaci, a vedla po vlastním gólu Robina Le Normanda.

Favorit však měl trvalou převahu a o jeho góly se pak postarali Rodri, Fabián Ruiz, Nico Williams a Dani Olmo.

Branky: 39. Rodri, 51. Ruiz, 75. Williams, 83. Olmo – 18. vlastní Le Normand. ŽK: Morata – Davitašvili. Diváci: 42.233. Hráno v Kolíně nad Rýnem.

Sestřih 👇

Francie vs Belgie 1:0

Fotbalisté Francie v osmifinále mistrovství Evropy porazili Belgii 1:0. O jediný gól se v 85. minutě postaral tečí do vlastní sítě obránce Jan Vertonghen po střele střídajícího Randala Kola Muaniho.

S ohledem na žebříček FIFA šlo o duel nejvýše postavených účastníků šampionátu. Francie je ve světovém pořadí za Argentinou druhá a Belgie třetí.

Branka: 85. vlastní Vertonghen. ŽK: Tchouaméni, Griezmann, Rabiot – Vertonghen, Tedesco (trenér), Mangala. Diváci: 46.810. Hráno v Düsseldorfu.

Sestřih 👇

Portugalsko vs Slovinsko 1:0 po penaltách

Fotbalisté Portugalska postoupili na fotbalovém Euru do čtvrtfinále, když po bezbrankovém zápase zlomili outsidera ze Slovinska až v penaltovém rozstřelu.

Brankář favorita Diogo Costa zneškodnil všechny tři pokusy soupeře, jeho spoluhráči se nemýlili.

Uspěl i hvězdný Cristiano Ronaldo, přestože v prodloužení pokutový kop neproměnil, což vzápětí oplakal.

Penalty proměnili: Ronaldo, Fernandes, B. Silva (všichni Portug.). Neproměnili: Iličič, Balkovec, Verbič (všichni Slovin.). ŽK: Martínez (trenér) – Drkušič, Karničnik, Gorenc Stankovič, Bijol, Balkovec. ČK: 105. Kek (trenér). Diváci: 46.576. Hráno ve Frankfurtu nad Mohanem.

Sestřih 👇

Rumunsko vs Nizozemsko 0:3

Strůjcem výhry „Oranje“ byl v Mnichově Cody Gakpo, který ve 20. minutě zařídil vedení.

V 83. minutě útočník Liverpoolu asistoval u gólu střídajícího Donyella Malena, jenž potom ještě v nastavení stanovil konečný výsledek.

Nizozemci, kteří před třemi lety na Euru 2021 v osmifinále nestačili na Česko, porazili Rumunsko na ME i podruhé.

Branky: 83. a 90.+3 Malen, 20. Gakpo. ŽK: M. Marin – Dumfries, Malen. Diváci: 65.012. Hráno v Mnichově.

Sestřih 👇

Rakousko vs Turecko 1:2

Fotbalisté Turecka na evropském šampionátu porazili v Lipsku 2:1 Rakousko a po 16 letech postoupili do čtvrtfinále.

Hrdinou závěrečného osmifinále se stal stoper Merih Demiral, jenž dal v první a 59. minutě úvodní dva góly zápasu.

V 67. minutě pouze snížil střídající Michael Gregoritsch.

Turci nakonec ubránili historicky třetí postup do čtvrtfinále Eura. Rakušanům nepomohla ani střelecká převaha 20:6.

Branky: 66. Gregoritsch – 1. a 59. Demiral. ŽK: Schmid, Lienhart – Yüksek, Özcan. Diváci: 40.000. Hráno v Lipsku.

Sestřih 👇

💡 Čtvrtfinále

Před branami čtvrtfinále překvapivě skončili obhájci trofeje z Itálie. Ostatní favorité své duely zvládli.

Španělsko vs Německo 2:1 po prodloužení

Fotbalisté Španělska porazili ve čtvrtfinále Eura 2:1 po prodloužení domácí Německo.

Šlágr dvou favoritů turnaje rozhodl ve Stuttgartu ve 119. minutě záložník Mikel Merino.

V základní hrací době poslal Španěly do vedení v 51. minutě Dani Olmo, v 89. minutě srovnal Florian Wirtz. Výběr „La Roja“ zvládl závěr i bez vyloučeného Daniho Carvajala.

Branky: 51. Olmo, 119. Merino – 89. Wirtz. ŽK: Le Normand, Torres, Simón, Rodri, Ruiz, Morata (oba mimo hřiště) – Rüdiger, Raum, Andrich, Kroos, Mittelstädt, Wirtz, Schlotterbeck, Undav (mimo hřiště). ČK: 120.+6 Carvajal. Diváci: 51.000. Hráno ve Stuttgartu.

Sestřih 👇

Portugalsko vs Franice 0:1 po penaltách

Francouzští fotbalisté porazili ve druhém čtvrtfinále mistrovství Evropy v Hamburku Portugalsko po bezbrankovém průběhu 5:3 na penalty.

V rozstřelu všech pět francouzských hráčů svou úlohu splnilo, zatímco Portugalec Joao Félix trefil jen tyč.

Soccer Football – Euro 2024 – Quarter Final – Portugal v France – Hamburg Volksparkstadion, Hamburg, Germany – July 5, 2024 Portugal’s Cristiano Ronaldo reacts after a missed chance REUTERS/Lisi Niesner

Francie ani v pátém utkání na Euru nedala gól ze hry.

Portugalci nenašli cestu do sítě už ve třetím zápase v řadě a Ronaldo se v rekordním třicátém a posledním zápase na Euru prakticky k ničemu nedostal.

Penalty proměnili: Ronaldo, B. Silva, Mendes – Dembélé, Fofana, Koundé, Barcola, Hernández. Neproměnil: Joao Félix (Portug.). ŽK: Palhinha – Saliba. Diváci: 47.789. Hráno v Hamburku.

Sestřih 👇

Anglie vs Švýcarsko 2:1 po penaltách

Fotbalisté Anglie porazili ve třetím čtvrtfinále mistrovství Evropy po remíze 1:1 a prodloužení Švýcarsko na penalty 5:3.

V základní hrací době otevřel skóre Švýcar Breel Embolo, vyrovnal Bukayo Saka.

V rozstřelu selhal pouze Manuel Akanji, všichni angličtí exekutoři uspěli.

Branky: 80. Saka – 75. Embolo. Penalty proměnili: Palmer, Bellingham, Saka, Toney, Alexander-Arnold – Schär, Shaqiri, Amdouni. Neproměnil: Akanji (Švýc.). ŽK: Kane – Schär, Widmer. Diváci: 46.907. Hráno v Düsseldorfu.

Sestřih 👇

Nizozemsko vs Turecko 2:1

Nizozemští fotbalisté porazili po obratu ve druhém poločase Turecko 2:1 a po 20 letech postoupili do semifinále mistrovství Evropy.

Turky poslal na Olympijském stadionu v Berlíně do vedení Samet Akaydin, v rozmezí 70. až 76. minuty ale „Oranje“ otočili skóre. Nejprve srovnal Stefan de Vrij a poté si dal vlastní branku Mert Müldür.

Turecko tak nenavázalo na dosud jediné semifinále na Euru z roku 2008.

Branky: 70. De Vrij, 76. vlastní Müldür – 35. Akaydin. ŽK: Simons, Aké, Van Dijk, Weghorst – Tosun, Montella (trenér). ČK: 90.+6 Yildirim (Turecko, mimo hřiště). Diváci: 70.091. Hráno v Berlíně.

Sestřih 👇

💡 Semifinále

Mezi nejlepší čtyřku turnaje postoupily tradičně silné fotbalové velmoci.

Španělsko vs Francie 2:1

Španělští fotbalisté zdolali v semifinále mistrovství Evropy 2:1 Francii a po 12 letech si opět postoupili do finále.

Francouze poslal v Mnichově do vedení v deváté minutě Randal Kolo Muani, v 21. minutě ale vyrovnal Lamine Yamal, jenž čtyři dny před 17. narozeninami překonal Pelého rekord z mistrovství světa 1958 a stal se nejmladším střelcem v historii velkých turnajů.

Obrat záhy dokonal Dani Olmo, se třemi góly a dvěma asistencemi nový lídr tabulky střelců.

Branky: 21. Yamal, 25. Olmo – 9. Kolo Muani. ŽK: Navas, Yamal – Tchouaméni, Camavinga. Diváci: 66.000. Hráno v Mnichově.

Sestřih 👇

Nizozemsko vs Anglie 1:2

Angličtí fotbalisté porazili po obratu Nizozemsko 2:1 a jako čtvrtý tým postoupili na mistrovství Evropy do finále podruhé za sebou.

„Oranje“ poslal v Dortmundu do vedení v sedmé minutě Xavi Simons, v 18. minutě vyrovnal z penalty anglický kapitán Harry Kane.

Zápas směřoval do prodloužení, v 90. minutě ale rozhodl střídající Ollie Watkins.

Branky: 7. Simons – 18. Kane z pen, 90. Watkins. ŽK: Dumfries, Van Dijk, Simons – Bellingham, Saka, Trippier. Diváci: 60.926. Hráno v Dortmundu.

Sestřih 👇

🏆 Finále

Poprvé v historii se o trofej evropského šampiona utkaly reprezentační výběry Španělska a Anglie.

Španělsko vs Anglie 2:1

Španělští fotbalisté porazili ve finále mistrovství Evropy Anglii 2:1. Turnaj ovládli po dvanácti letech a ziskem rekordního čtvrtého triumfu se odpoutali v čele statistik od Německa.

Naopak Albion nenapravil tři roky staré zklamání s finálového duelu s Itálií a dál čeká na první evropský titul.

Zápas na Olympijském stadionu v Berlíně gólově otevřel ve 47. minutě Nico Williams po asistenci Laminea Yamala, který v sobotu oslavil 17. narozeniny a stal se nejmladším vítězem v historii evropských šampionátů.

V 73. minutě vyrovnal střídající Cole Palmer, utkání o necelou čtvrthodinu později rozhodl jiný příchozí hráč z lavičky Mikel Oyarzabal. V závěru ještě španělský záložník Dani Olmo na brankové čáře hlavičkou zastavil zakončení Marca Guéhiho.

Branky: 47. Williams, 86. Oyarzabal – 73. Palmer. Rozhodčí: Letexier. ŽK: Olmo, Stones – Kane, Watkins. Diváci: 71.000 vyprodáno. Místo: Olympijský stadion, Berlín (Německo).

Španělsko: Simón – Carvajal, Le Normand (83. Nacho), Laporte, Cucurella – Olmo, Rodri (46. Zubimendi), Ruiz – Yamal (89. Merino), Morata (68. Oyarzabal), Williams. Trenér: De la Fuente.

Anglie: Pickford – Walker, Stones, Guéhi – Saka, Mainoo (70. Palmer), Rice, Shaw – Bellingham, Foden (89. Toney) – Kane (61. Watkins). Trenér: Southgate.

Sestřih 👇

🎖 Nejlepší hráč turnaje

➡️ Rodri (Španělsko)

Španělský záložník Rodri byl vyhlášen nejlepším hráčem fotbalového mistrovství Evropy v Německu.

Osmadvacetiletý Rodri odehrál šest ze sedmi zápasů na turnaji, vstřelil jeden gól a úspěšnost přihrávek měl téměř 93 procent.

Ve vítězném finále proti Anglii (2:1) kvůli zranění vystřídal už po prvním poločase.